Мијалков се навредил оти Ванхоуте му се развикал


2 копии

Појавувањето на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, на преговорите за договор за закон и избор на специјален обвинител, според извори на Либертас, не било единственото изненадување. Ваднаш откако Ванхоуте даде јавна изјава во која кажа дека една голема партија го кочи процесот за избор на специјален обвинител, Сашо Мијалков лично решил да се приклучи на тимот на ВМРО-ДПМНЕ и најверојатно да проба да ги расчисти работите. Нашите извори упатени во преговорите велат дека братучедот на премиерот веднаш на почетокот на завчерашната партија преговори почнал да му објаснува на олеснувачот Ванхоуте дека предлог-законот за специјален обвинител за кој водат преговори е неуставен. Ваквиот директен атак од екс шефот на УБК, преговарачот Ванхоуте не можел дипломатски да го премолчи туку напротив, го повишил тонот и буквално пред сите останати од партиските тимови за преговори го построил. Откако Ванхоуте завршил излегол од просторијата, а Мијалков навреден од тонот со кој му се обраќал Белгиецот, искоментирал – од каде ...
| | веќе видена | слични

„Кој прв ја предложи Катица Јанева за Специјален јавен обвинител? Спие ли мирно, каква е совеста на Зоран Заев после сите ислушани прислушувани разговори? Стравува ли Заев од ново обвинение? Какви ќе бидат позициите на СДСМ во натамошните преговори од Договорот во Пржино? Ќе прифатат ли социјалдемократите нови компромиси“, се дел од прашањата на новинарката Оливера Трајковска вечерва од 21 часот, во интервјуто со претседателот на СДСМ, Зоран Заев во Win-Win на 24 Вести.
| | веќе видена | слични
2 копии

Питер ван Хојте, белгискиот олеснувач со чие посредство работните групи на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА го договорија законот и името на специјалниот јавен обвинител, иако навидум благ и смирен, неколкупати покажа дека не е ниту случајно таму, ниту, пак, дека не располага со политичка и секаква друга „тежина“, извор Мета Ако се земат предвид и неофицијалните информации за неколку директни конфронтации дури и со Никола Тодоров и со Сашо Мијалков, тогаш е јасно дека „мирниот Белгиец“ е сè – само не обичен посредник. Сега, по сагата со специјалната обвинителка, се потврдува дека Ван Хојте е човекот кој на терен ја туркаше целата процедура и успешно – пред сè поради габаритот на оние во чие име „олеснувал“ – ја заврши временски прецизно и без скандали. Ван Хојте, Белгиец по потекло, веднаш по доаѓањето во Скопје си купи велосипед и се одвои од преговарачите – пратеници и партиски функционери – кои во Клубот на пратениците во центарот на Скопје доаѓаа со обезбедување и со црни лимузини. Откако по неколку средби ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите поврзани со прислушувањето, без исклучок, пишува „ Вест “. Тие експерти, обвинители и истражители што ќе го набљудуваат текот на истрагите и на судските процеси и кои, според новиот закон, ќе му помагаат на специјалниот обвинител ако побара меѓународна помош, ќе бидат делегирани од ЕУ и од САД. Ова било најголемото изненадување за партиите кое го ставиле на маса Ван Хауте и амбасадорите. Некои го доживеале како студен туш, а некои се радувале. Начелно, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се восхитуваа дека тоа, всушност, било „најдоброто и највредно нешто постигнато со договорот за специјален обвинител”. Овој мониторинг ќе трае пет години, колку што ќе трае специјалното јавно обвинителство, пишува весникот.
| | веќе видена | слични

Со изборот на специјален јавен обвинител се испочитува уште една обврска од договорот за надминување на политичката криза во Македонија. Претходно согласно договореното, опозицијата предводена од СДСМ на 1 септември се врати во Собранието на Република Македонија. Со Договорот од Пржино е предвидено и инаугурација на нова влада на 15 јануари 2016 година, 100 дена пред парламентарните избори што ќе се одржат на 24 април 2016 година. На чело на новата влада ќе биде нов премиер номиниран од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Програмата на Владата е ограничена на организирање предвремени парламентарни избори. Предвидено е на 20 октомври да бидат именувани нови министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика по предлог на СДСМ. Во тие министерства истовремено ќе бидат именувани нови дополнителни заменици министри на предлог на ВМРО-ДПМНЕ. Заменици министри, по предлог на СДСМ, пак, ќе бидат именувани во министерствата за финансии, за земјоделство, шумарство и водостопанство и за информатичко општество и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите во земјава. Но не само таа, уште поголема мака на тимовите кои требаше во дело да го спроведат договорот од Пржино им зададоа законот кој на специјалната обвинителка требаше да и овозможи специјален третман и независност да ги истражи „бомбите“ на Заев и пучот за кој Груевски тврди дека му се направил. 15-ти септември тимовите на 4-те најголеми партии во земјава го дочекаа со изгрејсонце на преговарачка маса. Заедно со нив ги раздени и дел од нивните лидери. Никола Груевски и Зоран Заев по повеќедневен неуспех на нивните преговарачи, изборот на специјалниот обвинител го земаа во свои раце. Ги потурнаа амбасадорите Џес Бејли и Аиово Орав и се договорија. ДУИ го бараше Бадинтер, но и рамномерна распределба и тоа го доби. На тој колосек беа и ДПА. Ригoрозен и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде Специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови. Постигнат е договор и за Закон за специјално обвинителство. Самиот обвинител ќе ги бира своите соработници, како што предложија европските консултанти. Маратонските разговори се одвиваа под силен притисок на меѓународната заедница. На европскиот експерт Питер Ванхауте последните два дена му се придружија амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли. Неофицијално, на финалното договарање присуствувале и лидерите Груевски и Заев. Предлог законот уште денеска ќе се најде во Собрание. Во текот на денот се очекува да биде изгласан, да биде отпечатен во Службен весник, потпишан, да влезе во сила, а потоа според него да биде избран Специјалниот обвинител. Со тоа ќе се запази рокот, договорен во Пржино, а истекува денеска. Тешките и мачни преговори во Клубот на пратениците се одвивале до пет изутринава, а голем бил притисокот од страна на ...
| | веќе видена | слични

За време на средбата немаше информации, ниту пристап на новинарите во Клубот на пратеници, а до затворањето на весникот средбата сѐ уште траеше. Доколку партиите ги усогласат ставовите за предлог-законот, следен чекор ќе бидат и конкретни персонални предлози за обвинител. Во врска со тоа дали има некаква согласност за специјалниот јавен обвинител, со оглед на тоа што рокот притиска, од делегацијата на ЕУ во Македонија кратко ни одговорија дека договорот мора да се испочитува, до денеска, 15 септември Амбасадорот на САД Џес Бејли меѓу првите пристигна на разговорите ДЕНЕСКА ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА ИЗБОР НА СПЕЦИЈАЛЕН ОБВИНИТЕЛ Рокот за избор на специјалниот обвинител изминува денеска, а партиите во текот на вчерашниот ден долго преговараа на средбата на работната група во Клубот на пратеници. За време на средбата немаше информации, ниту пристап на новинарите во Клубот на пратеници, а до затворањето на весникот средбата сѐ уште траеше. Пред да започне средбата, во Клубот посебно се состанале тројцата посредници, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Факт дека за пошироката јавност Катица Јанева е непозната; не работела на случаи кои добиле поголем одек „Неслучајно токму Катица Јанева е предложена за специјален обвинител од страна на меѓународните претставници во преговорите меѓу четирите партии. Не знам што точно имале предвид тие кога ја предложиле, но, за Јанева можам да кажам дека е голем професионалец без никаква дамка во кариерата", велат од гевгелискиот суд, објави „Капитал". Но, исто така е факт дека за пошироката јавност Катица Јанева е непозната; не работела на случаи кои добиле поголем одек. Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, да биде Специјален јавен обвинител, во раните утрински часови се договорија четирите партии потписнички на Договорот од Пржино, по долги преговори. Договор има и за предлог-законот за специјално обвинителство, според кој самиот обвинител ќе ги бира своите соработници, како што беше предлогот на европските олеснувачи. Притисокот за постигнување договор од европскиот експерт Питер Ван Хоуте последниве два дена беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлог верзија за измена на Законот за избор на Специјалниот обвинител, денеска експресно ќе се најде пред пртениците на собраниска седница во 13 часот. Денеска, пратениците исто така ќе се гласаат и за предлогот на партиите Катица Јанева да биде новиот Специјален обвинител. Инаку, Јанева е актуелната обвинителка од Гевгелија, а важи за почитувана во професијата. Според Договорот од Пржино специјалниот обвинител со целосна автономија да ја води истрагата за случаите „Прислушување“ и „Пуч“. Засега нема официјална информација дали и што е договорено на вчерашната последна рунда разговори на работните групи на политичките партии и белгискиот експерт Питер Ванхоуте, на која присуствувале и амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мијалков се навредил оти Ванхоуте му се развикал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: