Македонија на 64-то место според индексот за перцепција на корупцијата

Македонија напреднала три места на листата на Транспаренси Интернешнл за справување со корупцијата во 2014 година. Според истражувањето, Македонија се наоѓа на 64-то место, веднаш зад Хрватска и Словенија, додека пак позади нас се Турција 64, Бугарија 69, Романија 69, Грција 69, Црна Гора 76, Србија 78, Босна и Херцеговина 80, Албанија 110 и Косово 110. Транспраенси интеренешел констатира дека корупцијата останува сериозен проблем во светот. Апелира да бидат преземени глобални мерки против неа и појавите што ја поттикнуваат како што се перењето пари, нелегалното политичко финансирање и нетранспарентно работење на државните институции. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични

Светот се бори со глад сиромаштија и војни, но паралелно го тресат корупциските скандали како во сиромашните, така и во земјите кои секојдневно бележат економски раст. Според аналитичарите, светот годишно троши три билиони долари за корупција. Антикорупциските кампањи како да не ги даваат посакуваните резултати. Малиот Луксембург на 340 компании им овозможил да избегнат плаќање на данокот на добивка. Истражувањето на Меѓународниот конзорциум на новинари открило дека од Луксембург се повлечени повеќе стотини милијарди долари. Икеа, Амазон и Пепси се дел од корпорациите кои не плаќале данок. Шпанската мистерката за здравство Ана Мато, поднесе оставка од функцијата откако беше откриен скандалот на нејзиниот поранешен сопруг, за разработена шема на донации од богати бизнисмени за владеачката партија. Турскиот Претседател е на удар на јавноста со изградбата на неговиот дворец, бидејќи се откри дека изведувачите заработиле над 1.000 пати повеќе од што вложиле. Најбрзо растечката економија Индија секојдневно е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во земјите во развој корупцијата цути, предупредува Транспаренси интернешнл. Најефикасна и најкорисна развојна помош оттука е сузбивањето на корупцијата, тврдат од оваа организација. Земјите во развој имаат голема стапка на раст, но и еден голем проблем: корупција. На тоа предупредува организацијата која се бори против корупцијата Транспаренси интернешнл (ТИ). Најголемо влошување на листата на светскиот корупциски индекс кој се објавува секоја година бележи Турција, која падна на 64. место. Кина на оваа листа е дури на 100. место. Пекинг, за волја на вистината, води антикорупциска кампања, но таа не продира до коренот на проблемот, вели директорот за истражувања од германската секција Фин Хајнрих. Кривично се гонат само некои корумпирани политичари и службеници, но потребно е многу повеќе од тоа: поголема транспарентност на власта, подобра заштита на „свиркачите“, поголемо учество на граѓаните во функционирањето на државата и независност на судството. Русија котира уште полошо - се наоѓа на 136. место од 175 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјите во развој имаат голема стапка на раст, но и еден голем проблем: корупција. На тоа предупредува организацијата која се бори против корупцијата Транспаренси интернешнл. Најголемо влошување на листата на светскиот корупциски индекс кој се објавува секоја година бележи Турција, која падна на 64. место. Кина на оваа листа е дури на 100. место. Русија котира уште полошо - се наоѓа на 136. место од 175 држави на листата. Во земјите во развој корупцијата цути, предупредува Транспаренси интернешнл. Најефикасна и најкорисна развојна помош оттука е сузбивањето на корупцијата, тврдат од оваа организација. Земјите во развој имаат голема стапка на раст, но и еден голем проблем: корупција. На тоа предупредува организацијата која се бори против корупцијата Транспаренси интернешнл (ТИ). Најголемо влошување на листата на светскиот корупциски индекс кој се објавува секоја година бележи Турција, која падна на 64. место. Кина на оваа листа е дури на 100. место. Пекинг, за волја на вистината, води антикорупциска ...
| | веќе видена | слични

Земјава има резултат 45, со што се наоѓа меѓу средно рангираните земји на листата од 175 држави Македонија се наоѓа на 64-тото место според индексот на перцепција на корупцијата, што го мери организацијата „Транспаренси интернешенал“. Земјава има резултат 45, со што се наоѓа меѓу средно рангираните земји на листата од 175 држави. Оваа оценка за Македонија покажува благо подобрување – лани беше 44, а во 2012 година – 43. Индексот се фокусира врз корупцијата во јавниот сектор и ја дефинира како злоупотреба на јавната положба за лична добивка. Оценките се движат од 0 за најкорумпираните држави до 100 за земјите во кои има најмалку корупција. Од земјите во регионот, Бугарија е на 69-тото место со индекс 43, Црна Гора е на 76-тата позиција, Босна и Херцеговина на 80-тата, Србија на 78-та, Хрватска на 61-та, додека Албанија и Косово делат исто место – 110-то. Во истражувањето се нагласува дека корупцијата е проблем за сите светски економии. „Индексот за перцепција на корупцијата за 2014-та година покажува дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија на 64-то место според индексот за перцепција на корупцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: