Тројца инженери, меѓу кои и Македонски државјанин, киднапирани во Сирија


Тројца инженери, меѓу кои и Македонски државјанин, киднапирани во Сирија Тројца Европејци, меѓу кои и еден македонски државјанин, кои работат за италијанска градежна компанија, се претпоставува дека биле киднапирани во Либија, јавуваат италијанските и други западни медиуми, повикувајќи се на официјална изјава на претставник на либиската влада. Возилото во кое биле Италијанец, Македонец и Босанец, сите тројца инженери, било најдено напуштено во градот Зувара, западно од либиската престолнина Триполи, јави британската агенција Томсон Ројтерс, повикувајќи се на изјава на претставник на локалниот градски совет. „Тие се исчезнати и ние се сомневаме дека биле киднапирани“, се зборовите на претставникот што ги цитира агенцијата. Никакви други детаљи не се достапни. Во Либија се во пораст случаите на киднапирање дипломати, странци и Либијци поради тешкотиите владата и парламентот да ги контролираат милициите кои помогнаа да се собори претседателот Муамер Гадафи во 2011 година, но кои сега одбиаат да ги ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Македонскиот граѓанин на работа во Либија, Миљазин Гафури од Ново Село, Боговиње, е ослободен и се наоѓа во италијанската амбасада во Триполи. Ова го потврди денеска македонското Министерство за надворешни работи. Гафури и негови двајца колеги од фирмата во која работи се водеа како исчезнати од 5 јули наутро. „Министерството за надворешни работи би сакало да се заблагодари на одличната соработка на италијанските, либиските и босанските власти“, се наведува во соопштението од македонското МНР. Претходно и босанскиот весник „Дневни аваз“ јави дека тројцата киднапирани меѓу кои и македонскиот граѓанин се ослободени во Либија. Според весникот, акцијата на спасување била преку италијанското Министерство за надворешни работи, а киднапираните инженери сега се наоѓаат на безбедна локација. „Македонскиот и босанскиот државјанин кои беа киднапирани во Либија се ослободени“ изјавил амбасадорот на БИХ во Триполи, Ибрахим Ефендиќ. „Добив вест дека се ослободени но немам официјална потврда. Од амбасадата во Италија ми ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Двајцата државјани на Македонија и Босна и Херцеговина вработени како инженери во италијанска фирма за градежништво во Либија кои исчезнаа во саботата во градот Зувара се пронајдени живи. Во времето на исчезнувањето со нив бил и еден италијански државјанин, кој се уште не е пронајден. Амбасадорот на БиХ во Либија, Ибрахим Ефендиќ, потврдил дека се пронајдени македонскиот и босанскиот државјанин, Петар Матиќ и Емилио Гафури, но не и Италијанецот Марко Валиса. Синоќа добив вест дека се ослободени, но немав официјална потврда. Утрово ми јавија од Амбасадата на Италија дека Петар Матиќ е ослободен", изјавил вчера Ефендиќ за Клиџ.ба и додал дека Матиќ заедно со Македонецот се наоѓаат во италијанската амбасада во Триполи. Од македонското Министерство за надворешни работи потврдија дека меѓу исчезнатите инженери има и македонски државјанин. Оттаму изразуваат голема благодарност до италијанските, босанските и либиските власти за брзата интервенција и спасувањето на македонскиот државјанин. Либиските власти уапсиле ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи ја потврди информацијата дека македонскиот граѓанин на работа во Либија, Милјазим Гафури од Ново Село крај тетовско Боговиње, е ослободен и се наоѓа во италијанската амбасада во Триполи. Гафури и неговите двајца колеги од италијанската фирмата „Piacentini Costruzion“ се водеа како исчезнати од саботата, а од МНР се заблагодаруваат на одличната соработка на италијанските, либијските и босанските власти, која резултираше со пронаоѓањето на македонскиот државјанин. Информацијата за пронаѓањето на Гафури и неговиот босански колега Петар Матиќ, беше најпрво потврдена од амбасадорот на БиХ во Либија, Ибрахим Ефендиќ, додека, пак, судбината на третиот инжињер, Италијанецот Марко Валиса сé уште е непозната.
| | веќе видена | слични

Не сакаме да даваме информации. Ова е краткиот коментар што го добивме од италијанската компанија „Пјачентини конструкциони“ чии тројца вработени, меѓу кои и македонскиот државјанин Милјазим Гафури од Ново Село, Боговиње, беа исчезнати во Либија. Од коментар се воздржуваат и од италијанската амбасада во Триполи, каде што се наоѓа македонскиот државјанин. На прашање од Телеграф.мк како се чувствува Гафури, ни кажаа дека одговор треба да бараме преку италијанското МНР. Инаку, босанските медиуми денеска пренесуваат дека амбасадорот на Босна и Херцеговина во Либија, Ибрахим Ефендиќ, разговарал со Петар Матиќ, ослободениот државјанин на БиХ во Либија. (Фото: ЕПА) Ефендиќ потврдил за министерството за надворешни работи на БиХ дека Матиќ се чувствува физички и психички добро, а дека во текот на денот и ќе се сретнат за евентуална дополнителна конзуларна помош. Според тамошните информации, Италијанецот кој бил заедно со македонскиот и босанскиот инженер сè уште не е ослободен. Министерството за надворешни работи на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот и босанскиот државјанин кои беа киднапирани во Либија се ослободени, изјавил амбасадорот на БИХ во Триполи, Ибрахим Ефендиќ. - Добив вест дека се ослободени но немам официјална потврда. Од Амбасадата во Италија ми се јавија дека Петар Матиќ е ослободен и Македонецот Емилио Гафури, изјавил амбасадорот Ефендиќ. Италијанскиот државјанин инжинер кој исто така беше киндапиран, Марко Валиса, не е ослободен. Тројцата инжинери беа киднапирани пред два дена, а нивниот автомобил беше пронајден во градот Зувара, западно од Триполи. За киднапирањето на инжинерите, уапсен е еден Либиец, соопштија либиските власти. (Крај)
| | веќе видена | слични
4 копии

Тројцата киднапирани меѓу кои и Македонецот Емилио Гафурио се слободени во Либија, јавува Дневни аваз. Информацијата ја потврдува и босанскиот амбасадор во Либија за агенцијата Срна. Според Дневни Аваз, акцијата на спасување била преку италијанското министерство за надворешни работи, а киднапираните инженери сега се наоѓаат на безбедна локација. Други детали засега нема. Како што прва јави талијанската новинска агенција АНСА инженерите на италијанската компанија, Македонецот Емилио Гафурио, Италијанецот Марко Валиса и Босанецот Петар Матиќ најверојатно беа киднапирани во Либија. Тие исчезнале во саботата наутро, а веста е пренесена преку либискиот меѓународен канал. Автомобилот на исчезнатите бил пронајден кај градот Зувара, западно од главниот град Триполи. Италијанската фирма во Зувара работи на реконструкција и модернизација на пристаништето. Македонското министерство за надворешни работи соопшти дека станува збор за македонски државјанин.
| | веќе видена | слични

Милјазим Гафури од Ново Село, Боговиње е македонскиот државјанин кој беше киснапиран во Либија, објави македонското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека Гафури веќе е ослободен и се наоѓа во италијанската амбасада во Триполи. „Гафури и неговите двајца колеги од фирмата во која што работи се водеа како исчезнати од 05.07 наутро. Министерството за надворешни работи би сакало да се заблагодари на одличната соработка на италијанските, либијските и босанските власти“, стои во соопштението од МНР. Гафури, заедно со двајца колеги од БиХ и од Италија, бил киднапиран во саботата во либискиот град Зувара, каде што работел како инженер за италијанската компанија „Пјаченца коструционе“. Киднаперите не побарале откуп и нема повеќе детали како тројцата инженери биле ослободени. Македонското Министерство за надворешни работи имаше потешкотии да го потврди идентитетот на киднапираниот македонски државјанин, со оглед на тоа што тој во фирмата наместо Милјазим, се претставувал како Емилио.
| | веќе видена | слични

Инженерот од Македонија Mилјазим Гафури (Емилио), кој вчера заедно со двајца колеги инженери беше киднапиран во Либија е ослободен, јави Либија Хералд. Ослободен е и киднапираниот инженер од Босна и Херцеговина Петар Матиќ, потврди МНР на БиХ. Двајцата се наоѓаат во италијанската амбасада во Триполи, бидејќи работно се ангажирани од градежна компанија на Италија.Но, како што јавуваат медиумите во БиХ, не е ослободен италијанскиот инженер Марко Валиса. Според други извори, сите тројца инженери се ослободени и за нив не бил побаран откуп. Амбасадорот на БиХ во Триполи Ибрахим Ефендиќ изјавил дека Матиќ е жив и здрав. Тој потврди и дека е жив и здрав и македонскиот државјанин Гафури, но не можеше да даде потврда и за италијанскиот инженер. Вчера доцна попладнето македонското МНР потврди дека Емилио Гафури е македонски државјанин од Ново Село кај Боговиње и дека неговото вистинско име е Милјазим Гафури. Автомобилот на тројцата инженери, чиј мотор се уште работел, беше пронајден вчера утрото празен, кај градот ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот државјанин Емилио Гафури и неговите колеги-инженери, Босанецот Петар Матиќ и Италијанецот Марко Валис, биле пронајдени здрави и живи по информациите за нивно киднапирање, пишува босанскиот весник „Дневни аваз“, повикувајќи се на сопствени извори. Според весникот, во акција на италијанското МНР, сите тројца биле веднаш префрлени на безбедна локација, од каде се очекува да ги контактираат нивните семејства. Информацијата ја потврдил и амбасадорот на БиХ во Либија Ибрахим Ефендиќ, кој сепак не можел да изнесе повеќе детали, ниту да потврди дали инженерите кои работеле за италијанската компанија „Пјаченца конструционе“ навистина биле киднапирани. За тројцата не бил побаран откуп. Амбасадите на БиХ во Триполи и во Рим добиле инструкции. во соработка со либиските и италијанските власти да ги утврдат сите факти во врска со овој случај. На македонското МНР му беа потребни 24 часа да потврди дали Гафури е македонски државјанин, бидејќи првичната проверка на идентитетот не покажа македонски државјанин со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тројца инженери, меѓу кои и Македонски државјанин, киднапирани во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: