Со играч помалку до гол предност

Лига Европа - Работнички ја победи Мика од Ерменија Работнички - Мика 1:0 (0:0) Скопје - стадион: "Национална арена Филип Втори". Гледачи: 3.000. Судија: Тамаш Бањар (Унгарија). Стрелец: Вандаир во 86' (Раб). Жолти картони: Вандаир, Тодоровски (Раб.). Црвен картон: Фернандо во 37 мин. (Раб). Работнички: Богатинов, Секуловски, Димовски, Фернандо, Адем, Туневски, Глигоров, Муарем (Синковиќ), Вандаир, Фабио (Белица), Карлос (Тодоровски). Мика: Клевинскас, Алекс, Татесјан, Мкртчајан, Микојан, Петросјан, Лопез Педро, Улисес (Восканијан), Едиеи Оливеира, Едилсон (Бегларајан), Демел (Грегалевичиус). Фудбалерите на Работнички иако скоро еден час играа со играч помалку поради исклучувањето на Фернандо, успееја со 1:0 до го совладаат претставникот на Ерменија, екипата на Мика. Во тропски услови за игра 'дебармаалци" се недминаа и во 87 минута, по одличната асистенција на резервистот Синковиќ, Вандаир со удар од десетина метри му донесе предност на својот тим пред реваншот за седум дена во Ереван. Претходно, за ...
| | веќе видена | слични

Работнички ќе има дополнителна мотивација да ја помине Мика откако од вчерашната ждрепка дозна дека во третото квалификациско коло за Лига Европа го чека петкратниот европски шампион Ливерпул. Славниот англиски клуб би гостувал во Скопје на 5 август, за кога е закажан реванш-натпреварот, додека првиот меч на "Енфилд роуд" е една недела порано. Во истата фаза од ова натпреварување, Тетекс го очекува пат во Шведска или Молдавија, бидејќи, по Вентспилс, ждрепката му го додели поуспешниот од двомечот Елфсборг-Искра. Во третото претколо на Лигата на шампионите, Ренова би се сретнала со подобриот од двомечот Салцбург (Австрија)-ХБ (Фарски Острови), но за да стигне до тоа, прво следната недела во Скопје ќе мора да надомести три гола негатива во дуелот со кипарска Омонија. Во таборот на Работнички можеше да се почувствува позитивен шок по дознавањето на следниот противник. - Сите сме возбудени во клубот, бидејќи, според сите параметри, Ливерпул би бил најголемиот клуб кој досега гостувал во Македонија. Поголем мотив ...
| | веќе видена | слични

Ливерпул е потенцијаен противник на Работнички во третото коло од квалификациите на Лигата на Европа. На ждрепката во Нион денеска популарните романтичари добија огромен предизвик пред реваншот во Ерменија во четврток против Мика. Доколку биде одбранета минималната победа од Скопје од 1-0, европскиот гигант и некогашниот победник на Лигата на Шампионите Ливерпул ќе гостува во Скопје на арената Филип втори во третото квалификациско коло на Лигата на Европа. На денешната ждрепка своите потенцијални ривали ги добија и преостанатите наши двајца учесници во европските купови- шампионот Ренова и победникот на купот Тетекс. Ако ја победи Омонија, Ренова во третото коло од ЛШ ќе игра против Салзбург од Австрија, а тетовци во третото коло од Лигата на Европа против подобриот од дуелот Искра Стали од Молдавија и Елфсборг од Шведска.
| | веќе видена | слични

Тетово Кога на 26 мај на Арената Филип Втори, Тетекс со победа од 3:2 над Работнички го освои националниот куп, речиси сите медиуми ова го толкуваа како резултат на несредената ситација во ФК Работнички, а многу малку тоа го припишуваа како успех на Тетекс. Згора на тоа тетовчани како веќе да беа прежалени однапред за настапот во Лигата на Европа, што ги очекуваше за неполни два месеци. И како аутсајдер отпатува Тетекс во Летонија, но се врати непоразен со добри шанси за пласман во третото квалификациско коло. Тренерот Тони Јакимовски специјално за Макфакс го даде своето видување од првиот настап на тетовчани. Макфакс: Како го оценувате дебито на Тетекс во Лигата на Европа? Јакимовски: За Вентспилс знаевме дека имаат искуство во натпревари од овој ранг. Тоа е млада но професионална екипа во која настапуваат и Руси и еден Нигериец. Згора на тоа тие се во натпреварувачки ритам, бидејки нивната лига е започната, а ние сеуште сме во фаза на подготовки. Затоа моравме да играме малку подефанзивно. Моите играчи ...
| | веќе видена | слични

Гостувањето на третиот најтрофеен клуб во Европа зависи од реваншот в четврток во Ерменија на дебармаалци, кои таму патуваат со предност од 1-0 остварена со играч помалку завчера на националната арена „Филип Втори“ Петкратниот европски шампион Ливерпул можно е да гостува во Скопје на 5 август, ако трикратниот македонски првак Работнички в четврток го преживее Ереван и ја задржи завчерашната победа од 1-0 над Мика во второто коло во квалификациите за Европската лига. Дебармаалци се наоѓаат пред историска шанса да играат двомеч со третиот најтрофеен европски клуб, а оттаму ги дели само 90 минути реванш со незгодните Ерменци. Ждрепката во Нион вчера сакаше да го награди најдобриот македонски фудбалски клуб на меѓународната сцена со дуел со најпрестижниот можен противник, кој ако дојде во Скопје ќе биде најпознатиот великан што гостувал во земјава. Работнички според ждрепката би требало да гостува на легендарниот „Енфилд роуд“ на 29 јули, а реваншот во Скопје би се играл на 5 август. Квалификациите за ...
| | веќе видена | слични

Освојувачот на македонскиот фудбалски куп Тетекс успеаја да му одолеат на летонски Вентспилс и со дебитантското реми без голови во второто коло во Европската лига, во четврток со каква било победа ќе се борат за трето коло и дуел со шведски Елфсборг или молдавска Искра Стал Тетовчани во Летонија заминаа со една цел, да се одбранат од домашните напади и да пробаат без примен гол да го дочекаат ривалот во Скопје. Тоа и им успеа пред сé благодарение на младиот голман Марко Јовановски, кој ги одбрани сите удари упатени кон неговиот гол, но и на целиот тим кој одигра максимално добро и концентрирано. Но Тетекс имаше свои пет минути на мечот по што можеше и да зачекори веќе во третото коло, но и домашниот голман Александар Колинко беше на ниво, па ги одбрани ударите на Срѓан Захариевски и Оливер Пеев. Сега, тетовчани, бодрени од своите навивачи „Војводи“ за неполна седмица ќе се обидат да ја продолжат својата деби-сезона на меѓународна сцена, но и на македонскиот фудбал да му донесат подолго фудбалско лето, затоа ...
| | веќе видена | слични

Бразилецот Вандаир во 86. минута од натпреварот во вториот удар на Работнички кон противничкиот гол успеа да го совлада голманот на Мика, Клевионскас, и да им донесе радост на околу 2000 гледачи кои беа присутни на арената „Филип Втори“. „Романтичарите“ дојдоа до посакуваната предност од 1-0 над Мика од Ерменија во првиот натпревар од второто квалификациско коло од Лигата на Европа, но до неа стигнаа многу потешко отколку што се очекуваше. Веројатно премногу топлото и спарно време, но и фактот дека од 35. минута играа без исклучениот Фернандо, не дозволи домашните играчи да развијат игра каква што умеат. Од друга страна, Мика се покажа како екипа чиишто фудбалери не се премногу технички „потковани“ и во тој поглед далеку заостануваат зад фудбалерите на Работнички, но физички се максимално подготвени и се упорни до крајни граници. Работнички, освен ударот на Фабио во 2. минута кога топката помина неколку сантиметри крај дирекот, немаше поизразени шанси за гол. Едноставно, играта на нашиот клуб не можеше да се ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Тетекс направи големо изненадување на своето европско деби играјќи 0-0 на гостувањето кај Вентспилс и задржувајќи ги шансите за пласман во третото квалификациско коло од Лигата на Европа. Во пресрет на овој меч „штофарите“ дејствуваа однапред прежалени и елиминирани, но очигледно дека така не мислеа Тони Јакимовски и неговите избраници. „Текстилците“ покажаа дека имаат сила и знаење да одиграат на резултат. Играа со згусната одбрана, доста еластична, од која лесно се преоѓаше во напад. Таквата игра ги опомена и фудбалерите на Вентспилс, кои во второто полувреме и не беа така самоуверени при своите напади. Реваншот е по седум дена во Скопје на арената „Филип Втори“, која речиси сигурно ќе биде пристојно исполнета од навивачи од Тетово и од Скопје, за дополнително да се мотивираат избраниците на Јакимовски да дојдат до триумф и да ја продолжат својата европска авантура.
| | веќе видена | слични

Ако Работнички ја задржи предноста од еден гол над Мика од Ерменија, во третото квалификациско коло за противник ќе го има најпосакуваниот противник - англискиот премиерлигаш Ливерпул. „Романтичарите“ имаат историска шанса да ја наполнат арената „Филип Втори“ и да бидат првата македонска екипа што играла со клуб од англиската голема четворка. - Противникот е извонреден и ние имаме голема шанса да ги измериме силите со овој европски гигант. Но, не смееме да мислиме дека се е готово, мора најпрвин да ја поминеме Мика. Како што кажавме на почетокот, одиме чекор по чекор, прво Мика, па ќе мислиме на Ливерпул - изјави Драган Поповски, претседател на Работнички. За одбележување е дека Ливерпул ќе настапи значително ослабен на своите први натпревари од квалификациите за Лигата на Европа. Фернандо Торес поради повреда сигурно ќе го пропушти овој меч, а менаџерот Рој Хоџсон нема да може да смета ниту на услугите на Џерард, Кајт, Бабел и на Маскерано, кои во тој период ќе ги почнат подготовките бидејќи сега се уште се ...
| | веќе видена | слични

Ливерпул му е можен противник на Работнички за третото коло во Европската лига, ако „романтичарите“ успеат да го преживеат Ереван и да ги задржат вчерашните 1-0 од првиуод дуел со ерменска Мика. Првично, Работнички може да гостува на легендарниот стадион „Енфилд роуд“ на 29 јули, а за седум дена на 5 август да им биде домаќин на „Филип втрои“, но... Ако покрај Работнички, во третото коло се пласира и Тетекс, тогаш УЕФА ќе направи промена на распоредот, затоа што и тетовчани се гости во првите мечеви за третото коло против подобриот од дуелот Елфсборг-Искра Стал. Во таков случај, на 5 август двата тима се совпаѓаат да бидат домаќини, а само еден стадион може да угости европски мечеви, и тоа Националната Арена во Скопје. Затоа УЕФА, одредила дека во случај на победа на Тетекс, Работнички да биде домаќин на првиот меч за две недели, на 29 јули, а реваншот да се игра седум дена подоцна на 5 август во Ливерпул. Во случај Тетекс да не успее идниот четврток да го победи Вентспилс со каква било победа, тогаш ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 224 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека доколку пропадне нуклеарниот договор Иран, со меѓународната заедница тешко ќе успее да ...
сите 342 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со играч помалку до гол предност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: