Иванов - Ван Ромпуј: Сите во земјата да се посветат на европската агенда

На средбата во Брисел, Иванов од Ван Ромпуј побарал хрватско-словечеки модел за Македонија во однос на паралелно решавање на билатералниот спор и напредување во евроинтеграциите, додека Ван Ромпуј пак, побарал да се земе српско-косовскиот договор како репер за надминување на спорот со името. „Посетата на Брисел беше во функција да се укаже на јасната определба на ЕУ-иднината на Македонија. Таа јасна порака беше укажана на средбите, а моите соговорници пријавија интерес за актуелните случувања во нашата земја. Тие упатија јасна порака до сите политички чинители во нашата земја сериозно да пријдат на целиот процес на евроинтеграции и да покажат одговорност во овој процес, бидејки евроинтеграциите се одговорност на сите политички чинители во секоја земја“, изјавил Иванов за МИА по средбата со претседателот на Европскиот совет. Во соопштение по средбата Ван Ромпуј посочил дека денеска во Брисел го пречекал македонскиот претседател и му честитал на неговиот реизбор, и дека двајцата дискутирале за ...
| | веќе видена | слични

Украина може да го потпише економскиот дел од Спогодбата за асоцијација кон ЕУ на 27 јуни, објави еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Според него Киев исполнил важни услови од преговарачкиот процес. Филе коментира и дека односот на Русија кон претседателските избори во Украина ќе има клучно значење за тоа дали ќе има уште санкции против Москва.
| | веќе видена | слични
4 копии

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски перспективи.Турчинов истакна дека украинските власти го „следат патот за стабилизација преку децентрализација, зголемување на помошта за регионите и борбата со корупцијата“.Тој истакна дека Киев е подготвен за дијалог со претставниците од источниот дел на земјата „кои дејствуваат врз законска основа“. Но, Турчинов во исто време најави операција против сепаратистите во источна Украина.Филе посочи дека Украина за Европа е „надежен партнер“.- ЕУ ја поддржува и ќе ја поддржува украинската власт во стабилизацијата на Украина, наведе Филе, додавајќи оти тој ќе направи се што зависи од него во процесот за европската интеграција на земја.
| | веќе видена | слични
9 копии

Канцеларијата на комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, излезе со соопштение по повод неговата средба со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во кое посебно го пофали напредокот на нашата земја во односите со соседна Бугарија. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, во соопштението за оваа средба кабинетот на Филе потенцира дека комесарот за проширување и европска соседска политика се состанал во Брисел со Иванов за време на неговата прва посета во странство по неговиот реизбор. Тие разговараа за последните случувања во земјата и напорите за интеграција во ЕУ. Во однос на неодамнешните парламентарни избори, комесарот Филе посочи на повторените препораки на ОБСЕ/ОДИХР во врска со пристрасното медиумско покривање и недостатокот на поделба меѓу државата и партиските активности, кои се опфатени со Копенхашките политички критериуми. Комесарот укажа на важноста од конструктивен дијалог, ангажирање на сите партии во интерес на целата земја", се вели во соопштението на ...
| | веќе видена | слични

Брисел ја нема потврдено посетата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе на Скопје и затоа не може да се говори за никакво нејзино откажување, вели за Фактор Петар Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување. Гласноговорникот на Филе истакнува дека ЕУ очекува што поскоро да биде формирана новата Влада, власта и опозицијата да најдат начин да ги надминат несогласувањата преку политички дијалог кој треба да овозможи нормално функционирање на Парламентот и останатите институции. Дипломатски извори брифираат дека за време на одделните средби на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со првиот човек на Европскиот совет Херман Ван Ропуј и со еврокомесарот за проширување Филе било потенцирано дека во период што следи од Македонија се очекува да одговори на многу прашања и предизвици кои се од суштинска важност за земјата. За време на бриселските средби, на претседателот Иванов му било посочено дека Македонија треба да посвети особено внимание на јакнењето на добрососедските односи. ...
| | веќе видена | слични

Посетата на еврокомесарот Штефан Филе во Македонија никогаш не беше потврдена, така што не може да се откаже нешто што не било првично закажано, велат од Европската комисија (ЕК) за Макфакс. Од таму упатуваат на соопштението објавено од кабинетот на еврокомесарот, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов во четвртокот во Брисел, каде што се вели дека земјата мора да се посвети на препораките од извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, поврзани со медиумското известување за изборите, како и на дистинкцијата меѓу државните и партиските активности. Филе исто така повика на конструктивен дијалог меѓу сите политички партии, нешто што би било во интерес на целата земја. Еврокомесарот исто така го повикал на што поскоро изнаоѓање на решение за прашањето за името, и го поздравил напредокот на земјата во односите со Бугарија
| | веќе видена | слични

Филе-Иванов во Брисел - Недоволна поделеност на државните и партиските активности Еврокомесарот за проширување Штефан Филе се сретна во Брисел со претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, на неговата прва посета во странство откако повторно беше избран на функцијата. На средбата Филе и Иванов разговарале за најновите настани во Македонија и за напорите за интеграција во ЕУ. Во соопштението од кабиетот на комесарот за проширување Филе стои дека разговарале за неодамнешните парламентарни избори, и комесарот Филе на претседателот Иванов му ги нагласи препораките на ОБСЕ/ОДИХР за пристрасното известување на медиумите и недоволната поделеност на државните и партиските активности опфатени во политичките критериуми од договорот во Копенхаген. Комесарот за проширување Филе, како што стои во соопштението, нагласил колку се важни конструктивниот дијалог, вклученоста на сите засегнати страни и интересите на целата земја. Тој го повикал претседателот Иванов во контекст за добрососедските односи, да му даде особена важност ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Комесарот за проширување Штефан Филе не доаѓа во посета на македонското раководство и планира да ја откаже посетата која EK ја планираше за јуни, објави НОва ТВ, повикувајќи се на дипломатски извори. Посетата за комесарот не беше прецизно закажана, но идејата за посетата била да се разговара со македонското раководство веднаш по завршувањето на изборите и конституирањето на Собрание и новата влада, пишува порталот. Според извештаите на домашните и меѓународните набљудувачи, изборите сериозно ги разочараале европските дипломати кои сметаат дека комесарот Филе засега нема што да прави во Македонија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Од таму упатуваат на соопштението објавено од кабинетот на еврокомесарот, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов во четвртокот во Брисел, каде што се вели дека земјата мора да се посвети на препораките од извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, поврзани со медиумското известување за изборите, како и на дистинкцијата меѓу државните и партиските активности. Филе исто така повика на конструктивен дијалог меѓу сите политички партии, нешто што би било во интерес на целата земја. Еврокомесарот исто така го повикал на што поскоро изнаоѓање на решение за прашањето за името, и го поздравил напредокот на земјата во односите со Бугарија.
| | веќе видена | слични

Предолгото чекање за следниот исчекор во интеграциите не помага во забрзувањето на реформите во земјата и надминување на забалешките од извештајот на Комисијата, истакна Претседателот Иванов на денешната работна средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе во Брисел. „Укажавме дека се она што се случува последите години, нас во Р.Македонија не фрустира и нас и населението и политичите чинители. И како резултат на таа фрустрација го имаме тоа што се случува.Затоа побаравме поголема посветеност во Македонија “, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Претседателот Иванов побара на престојниот Самит на ЕУ и за Македонија да биде применет позитивниот пример на паралелно движење во евроинтеграцијата и надминување на билатералната разлика за името на Република Македонија. Првиот човек на комесаријатот за проширување на Унијата пак со порака- реформите во земјата мора да продолжат со фокус на надминување на забелешките од извештајот на Европската комисијата и ОДИХР. Еворинтеграциите, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 459 | | | веќе видена

СДСМ со марш за спас на милионите на Заев, екс премиерот бега од ТВ дуел, се дел од фактите на денот според ВМРО-ДПМНЕ. 1. СДСМ е првата партија која ...
сите 185 | | | веќе видена

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов - Ван Ромпуј: Сите во земјата да се посветат на европската агенда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: