Лев: Победи германскиот дух

Со минималната победа над Уругвај (3:2) Германците го повторија успехот од пред 4 години Фудбалската репрезентација на Германија го одбрани 3. место освоено пред четири години на Мундијалот што се одржа во нејзината земја. Во натпреварот за "бронзата" на 19. Светско фудбалско првенство во ЈАР, во возбудлив натпревар во Порт Елизабет покажувајќи повеќе знаење и умешност, Германците го победија Уругвај со 3:2 (Милер 19', Јансен 56', Кедира 82' - Кавани 28', Форлан 51'). Првенството со по 5 погодци го завршија Милер и Форлан, кој во последните секунди ја погоди пречката од слободен удар. На овој начин "панцирите" ја продолжија традицијата на извонредни резултати на светските смотри. Ова е четврта бронза на германската репрезентација на Мундијалите, а со овој резултат првпат му се претставија и на светот во 1934 година во Италија. - Среќен сум. Не си заминуваме со празни раце. Германскиот дух одново победи. Заслужено сме на третата позиција, одигравме фантастично во второто полувреме. Ако се погледне ефектот што ...
| | веќе видена | слични

Трикратниот светски првак Германија во утешното финале успеа да ја совлада селекцијата на Уругвај со 3-2 и на тој начин да стигне до својот четврти бронзен медал, притоа и да го одбрани третото место освоено пред четири години на домашен терен. - Секогаш е важен последниот натпревар зашто со него се враќаш дома. Нам ни е важно што Германија не се враќа со празни раце. Кога ќе се погледне целото првенство, овој тим постигна многу, особено по поразот од Шпанија. Постигнавме многу голови и можеме горди да си одиме дома - рече германскиот селектор Јоаким Лев. Германците ја искористија секоја грешка на противникот, а во тоа несебична помош имаа во голманот на уругвајската репрезентација Фернандо Муслера. Во 19. минута Томас Милер ги доведе „панцирите“ во водство од 1-0 откако Муслера не успеа да скроти еден удар туку само ја одби топката до германското откровение на ова СП, кој лесно ја смести топката во празниот гол. Сепак, десетина минути подоцна по еден извонреден контранапад Уругвај преку Кавани го израмни ...
| | веќе видена | слични

Во меч вокој „тактиката остана на клупа“ имаше пет гола, два пресврта, две пречки,по што Германија го победи Уругвај со 3-2за освојување на третото место на СП, како и пред четири години Трикратниот светски шампион Германија ја одбрани бронзата од пред четири години, по завчерашниот триумф во утешното мало финале на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка, против Уругвај со победата со 3-2. Со тоа „панцерите“ ја продолжија традицијата на освојувања медали. Германија го освои третото одличје во последните три шампионати, затоа што во 2002 година во Јапонија и Јужна Кореја беше сребрена по поразот од Бразил во финалето, а на свој терен во 2006 година стигна до бронзата, како и сега во Јужна Африка. Ова е вкупно четврти пат, „елфот“ да биде трет, почнувајќи од првата бронза во 1934, па втората во 1970 година, која, интересно, беше освоена како и завчера со победа над Уругвај. Во меч во кој „тактиката остана на клупа“ очекувано двете селекции одиграа растоварено и на фудбалската јавност и го понудија ...
| | веќе видена | слични

Синоќа во Порт Елизабет,во борба за третото место, Германија го победи Уругвај со 3-2.Во одличен и отворен натпревар,Германија поведе со голот на Милер во 19 минута.После десетина мунити игра,изедначи Кавани.Форлан со прекрасен волеј, донесе пресврт за водтство на Уругвај во 51 минута,но во 56 следеше нова грешка на уругвајскиот голман Муклсера ,на 2-2- израмни Јансен.Во 82 со голот на Кедира,Германија победи во малото финале и го одбрани 3 место од претходното СП.
| | веќе видена | слични

Вечерва Уругвај и Германија во Порт Елизабет се борат во малото финале за бронзениот медал на Мундијалот во Јужна Африка. Малото финале за двете земји кои во историјата на СП имаат освоено вкупно пет шампионски трофеи претставува сатисфакција за пропуштената шанса да се учествува во натпреварот за титулата. - Ако некој ни понудеше пред почетокот на Мундијалот да играме за 3-то место со Германија, тоа ќе го прифатевме без размислување. Но, сега кога дојде тој ден сите жалиме што нема да играме утре во големото финале, изјави најдобриот уругвајски репрезентативец Диего Форлан. Форлан изрази надеж дека со евентуалното освојување на 3-тото место ќе се намали разочарувањето на неговите сонародници, кои желно и потајно се надеваа дека Уругвај може да стигне до третата титула светски првак. И во редовите на Германија е видно разочарувањето од неуспехот да се обезбеди дуел за шампионскиот трофеј. Селекторот на Германците, Јоаким Лев тоа најдобро го потврди со својата изјава: -Мора да го надминеме разочарувањето и ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Германија го совлада Уругвај со 3-2 и го освои третото место на светскиот фудбалски шампионат во Јужна Африка. Германците со тоа го повторија успехот од пред четири години кога беа домаќини на мундијалот и го освоија бронзениот медал. Стрелци на головите за Германија беа Томас Милер во 19-та, Марсел Јансен во 57-та и Сами Кедира во 82-та минута. За Уругвај првиот гол го постигна Едисон Кавани во 28-та, а Диего Форлан стрелаше во 51-та минута. Форлан во последните секунди од натпреварот погоди пречка од слободен удар по што беше свирен крај. Утре во финалето ќе играат Шпанија и Холандија.
| | веќе видена | слични

Порт Елизабет Германија – Уругвај 3:2 (1:1). Храбар потег направи Јоаким Лев на мечот со кој донесе уште еден бронзен медал за Германија. На клупата ги остави Клосе и Подолски, играчите кои ги тресеа противничките мрежи на претходните мечеви. Ако се земе дека ниту Нојер ниту Лам не играа навистина докажа дека овој тим на Германија има 22 фудбалери во секое време подготвени за големи искушенија. А на овој меч и двете екипи беа на маки. Германија поведе со 1:0 во 19 минута кога на одбиената топка од голманот Муслера натрча Милер и постигна лесен гол. Уругвај не би го играл овој меч доколку немаше свои адути. Во 28 минута Кавани при една контра изби сам пред Бут и ја пласира топката за 1:1. Голот на Форлан во 51-та минута за водство на Уругвај беше уникатен. Нафрлената топка Форлан со волеј ја шутираше директно пред себе во земјениот терен од кој се одби и ефектно влезе во мрежата на Бут кој не се помрдна од местото. Јенсен со удар со глава израмни само пет минути подоцна, а голот на одлука беше дело на ...
| | веќе видена | слични

На ФИФА СП во фудбал во Јужноафриканската Република синоќа (10.07.2010) во натпреварот за третото место во Порт Елизабет екипата на Германија ја победи репрезентацијата на Уругвај со 3 спрема 2. Во својот последен натпревар за третото место со Уругвај, германската фудбалска репрезентација вчера имаше уште еднаш причина да слави. Тимот, кој во голема мера беше составен од резервни играчи, под силниот дожд на стадионот во Порт Елизабет, со последни сили се избори за бронзениот медал. Со првиот гол во дресот на националната репрезентација, Сами Кедира го постигна третиот гол за Германија и со тоа ја ја запечати победата од 3:2 против Уругвај. И по крајот на натпреварот Кедира сметаше дека неговиот тим е заслужениот победник: „Сите се надевавме на повеќе, но ние сакавме дури и во едно вакво ’мало финале’ безусловно да победиме. Мислам дека денеска се виде дека навистина дадовме се` од себе за да си заминеме како победници од теренот.“ Повторно се покажа квалитетот на германската екипа Томас Милер во 19 ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Германија го осви третото место на 19. Светско првенство во Јужна Африка откако вечерва во Порт Елизабет ја победи селекцијата на Уругвај со 3:2. На стадионот „Нелсон Мендела Беј“ пред околу 36 илјади гледачи, победата на Германија и ја донесоа Милер со гол во 19. минута, Јенсен во 56. и Кедира осум минути пред крајот на натпреварот. Стрелци за Уругвај беа Кавани во 28. и Форлан во 51. минута. Мечот го судеше мексиканецот Бенито Арундија кој подели четири жолти картони, еден за Уругвај и три за Германија. Големото финале на Мундијаот се игра утре во Јоханесбург. Шпанија и Холандија во последниот натпревар на првенството ќе одлучат која од двете репрезентации по прв пат ќе го заземе светскиот фудбалски трон.
| | веќе видена | слични

Уругвај - Германија 2:3 (1:1) Кавани 28', Форлан 51' - Милер 19', Јансен 56', Кедира 82' Фудбалската репрезентација на Германија го одбрани третото место освоено пред четири години на Светското првенство кое се одржа во нејзината земја, бидејќи во мечот за бронзениот медал на Мундијалот во Јужна Африка во Порт Елизабет ја совлада селекцијата на Уругвај со 3:2. Иако во особено изменет состав во однос на претходните мечеви на овогодинешното СП избраниците на Јоаким Лев во возбудлив натпревар на крајот покажаа повеќе знаење и умеење од Уругвајците, кои и поради сосптвените грешки останаа без медал од ова натпреварување, но без оглед на тоа немаат причини за незадоволство, бидејќи за прв пат по 40 години се најдоа меѓу 4 најдобри светски селекции. Почетната предност на Германците со својот петти гол на шампионатот им ја донесе Томас Милер во 19. минута. Големи заслуги за овој погодок има и голманот на Уругвај Муслер кој не успеа да го скроти ударот на Швајнштајгер па на Милер не му беше тешко одбиената топка ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лев: Победи германскиот дух

Од:
До кого (е-маил):
Порака: