Спорт - Јовановиќ ја шокираше Германија

Селекцијата на Србија приреди едно од најголемите изненадувања на овој шампионат успевајќи да ја совлада фаворизираната Германија со 1-0. Иако разочараа на премиерниот меч со Гана, српските репрезентативци одиграа максимално ангажирано на сите делови од теренот и дојдоа до голем триумф благодарение на погодокот на Милан Јовановиќ во 38. минута. Само шеесетина секунди претходно Германија остана со фудбалер помалку откако судијата Маљенко престрого му покажа црвен картон на Мирослав Клосе. Во второто полувреме Германија имаше идеална можност да дојде до изедначување, но Подолски не реализираше пенал откако Видиќ наивно играше со рака во сопствениот шеснаесетник. Со овие три бода Србија се најде на чекор до пласманот во следната рунда, за што на избраниците на селекторот Радомир Антиќ ќе им биде доволен триумф во последното коло над Австралија.
| | веќе видена | слични

Австралија одлично тргна во натпреварот, уште во 11-та минута Холман ги донесе неговите соиграчи во водство. Но веќе во 25-та минута Ганците изедначија. Кевел запре еден удар од линијата на Ганците. Судијата на натпреварот процени дека намерно играл со рака па освен што досуди пенал за Гана, му покажа и црвен картон на Кевел. Сигурен, исто како и против Србите беше Гиан, кој го реализираше ударот од белата точка. До крајот на натпреварот остана 1:1. Гана со четири бода изби на прво место на табелата, Германија и Србија имаат по три, додека Австралија има еден бод. Сите четири репрезентации и натаму се во игра за осмина финалето, а во последното коло се среќаваат Србија – Австралија и Германија – Гана.
| | веќе видена | слични

СП 2010 Селекцијата на Гана се искачи на врвот во Групата Д и покрај тоа што играше само 1-1 против селекцијата на Австралија, која повеќе од еден час настапуваше со играч помалку По тешкиот пораз од Германија од 4-0, Австралијанците одговорија одлично против Гана и избраниците на Пим Вербек имаа одличен старт на натпреварот. Во 11та мината Марк Брешано изведе слободен удар од околу 25 метри, голманот на Гана, Кингстон реагираше несмасно и му дозволи на Холмен да донесе водство за Австралија. Но во 24та минута Австралијанците се соочуваа со огромни проблеми. Џонатан Менса успеа покрај голаут линијата да се ослободи од двајца противници и да упати опасен центашут во срцето на шеснаесетникот. На додадената топка налета Гјан, кој упати прецизен удар кој беше блокиран на гол линијата од Хари Кјуел, но поранешниот играч на Ливерпул играше со рака. Судијата Роберто Росети го исклучи Кјуел и покажа на белата точка а Гјан беше сигурен реализатор на најстрогата казна. Гана потоа ја превзеде иницијативата и се обиде ...
| | веќе видена | слични

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 211 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 289 | | | веќе видена

Пред четири години главната реторика во битката за општина Центар имаше многу повеќе политичка нота поврзана со проектот Скопје 2014, за сега кандидатите ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Јовановиќ ја шокираше Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: