Шилегов: „Извини Тодоров, ама тоа не ја менува суштината на скандалот“


Портпаролот на опозициската СДСМ Петре Шилегов му се извини на министерот за здравство Никола Тодоров затоа што направил „ненамерен превид“, објавувајќи ги документите за скандалот со набавката на медицинска опрема од фирмата „Висарис“. „Јавно му се извинуваме на Министерството за здравство и на министерот за здравство, Никола Тодоров што го откривме овој мега скандал за корупција на медиуми, му се извинуваме на министерот Тодоров што со факти и аргументи покажавме дека Ивона Талевска била доминантен сопственик при основањето на фирмата што добила милионски бизнис од неговото министерство. Се извинуваме што направивме ненамерен превид само во однос на годината, иако тоа не ја менува суштината на овој скандал. Само за тој дел околу временскиот период околу годината кога Ивона Талевска се повлекува од фирмата се извинуваме и повлекуваме, а бидејќи тоа не ја менува суштината, го повикуваме Тодоров да понесе одговорност“, изјави Шилегов. Според него, грешката во датумот не ги менува останатите факти во овој ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски вчера на новинарско барање да го коментира тендерскиот скандал со фирмата „Висарис МКД“, во која како сопственик, а потоа како лице за контакт се јавува новинарката Ивона Талевска, изјави дека немал што да додаде повеќе од она што веќе го изјавил министерот за здравство Никола Тодоров Случајот „Висарис МКД“ продолжува да ја бранува јавноста - Во изминативе денови се распрашав за деталите во врска со ова прашање. Но немам што да додадам повеќе од она што во јавноста веќе го изјави министерот за здравство - изјави Груевски. Министерот Тодоров, пак, претходно рече дека тендерот е законски, но дека потоа настанале извесни промени, кои биле малку неетички. Тој вчера на седницата на комисијата за здравство во Собранието на прашање на опозициските пратеници кој е неговиот став за аферата со компанијата „Визарис МКД“ рече дека целта им била да му го нарушат кредибилитетот што макотрпно го градел. - Тоа ви е целта, бидејќи се направени милион работи во здравството што порано не сте можеле ...
| | веќе видена | слични

На денешната седница на комисијата за здравство, ресорниот министер Никола Тодоров се најде „под жесток оган“ од опозициските пратеници. Тој одговараше и се бранеше на незгодните прашања поставени од пратеничката Радмила Шекеринска. Неговите сопартијци се обидуваа да ја спречат дебатата на темата тендер за фирмата Висарис МКД. Но министерот Тодоров се придржуваше до ветувањето што го даде пред паузата, дека ќе одговара на прашањата поставени во врска со спорниот тендер и новинарката и уредничка на ТВ Сител, Ивона Талевска, пренесува Бриф . Многумина сметаат дека таканаречениот „говор на телото“ дава одговори на многу прашања. Министерот Никола Тодоров се соочи со аргументите и тезите на Шекеринска, а еве како реагираше на нив. Поврзано: (ВИДЕО) Тодоров нервозен по скандалот со Ивона: Зошто толку ме мразите, што лошо сум ви направил? (ВИДЕО) Казанџиска до Тодоров: Кажете како го наместивте тендерот за новинарката која нема „м“ од медицина ВИДЕО: Тодоров не знаел дека Ивона е основач на фирмата – ако знаел ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Никола Тодоров изреагира нервозно денеска во Собранието, кога пратениците од опозицијата во Комисијата за здравство побараа од него одговори за склучената зделка за набавка на медицинска опрема од фирмата „Визарис“, сопственички поврзана со новинарката Ивона Талевска. „Зошто ме мразите? Сакате да ми го нарушите кредибилитетот кој макотрпно сум го градел“, рече Тодоров. Дел од расправата во видеото на порталот Бриф.мк : Во подоцнежниот дел од расправата, Тодоров истакна дека не знаел оти фирмата „Висарис“ е во сопственост на Талевска или нејзини блиски, а да знаел – ќе го поништел тендерот. Еве дел од дискусијата со пратеничката Радмила Шеќеринска. Видео: Бриф.мк
| | веќе видена | слични

Пратеничката на СДСМ, Радмила Шеќеринска побара одговор од министерот за здравство Никола Тодоров, кој ја напушти денешната Комисија здравство со прашањето: „Зошто толку ме мразите?“, зошто ги крие документите од тендерот на, како што рече, омилената уредничка на премиерот и а министерот, Ивона Талевска, вреден милиони евра. - Кога главната дискусија на министерот ќе му биде држете го крадецот, јасно ви е дека нема аргументи. Јас кога прв пат го чув министерот дека е шокиран од неетичноста на тендерот, мислев дека можеби ја говори вистината. Но кога сега го гледам дека одбегнува одговори, гледам дека не е така. Не сум дал на татко и стрина, се брани министерот. Омилената уредничка ве вика сто пати на вести и ви вика колку сте паметен и колку убаво работите. Вие велите дека ова не е корупција? Не е татко и мајка, но печали милиони евра. Ова е корупција на медиумите и ја гледаме во најбезобразна форма. Сега се бесни и другите новинари кои работат за 300 евра, а омилените уредници земаат по илјадници евра - ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска во Собранието на Македонија се правдаше во врска со тендерот на фирмата „Висарис“ дека не знаел ништо за поврзаноста со Ивона Талевска и нејзината мајка и дека доколку таа информација ја знаел, дека тендерот веројатно би го поништил без разлика на понудената цена. Изложен на критики од заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска, тој вети дека ќе ја објави целокупната документација од тендерот кој го доби „Висарис“.
| | веќе видена | слични

Преку видеата на порталот Бриф погледнете ја дискусијата помеѓу пратеничката од СДСМ, Радмила Шекеринска, и министерот за здравство Никола Тодоров на Комисијата за здравство во Собранието на Република Македонија. Тодоров, прилично нервозно и збунето одговара на жешките прашања на Шекеринска за скандалот со набавка на медицинска опрема во вредност од над 1 милион евра каде главната улога ја има новинарката и уредничка на Сител и Вечер, Ивона Талевска. (Видео – Бриф ) Поврзано: (ВИДЕО) Тодоров нервозен по скандалот со Ивона: Зошто толку ме мразите, што лошо сум ви направил? ДОСИЕ: „Милионерка“ – се за скандалот на Ивона Талевска со набавка на медицинска опрема
| | веќе видена | слични

- Да сум знаел јас, веројатно би го поништил тендерот, па и по цена и да нема друг тендер во наредните шест месеци, како што стои во законот… Сега, направена е оваа беља што е направена – рече министерот Никола Тодоров на денешната расправа во собраниската комисија за здравство.
| | веќе видена | слични

Пратеничката Радмила Шеќеринска побара одговор од министерот за здравство Никола Тодоров, кој ја напушти Комисијата здравство, зошто ги ги крие документите од тендерот на , како што рече, омилената уредничка на премиерот и а министерот, Ивона Талевска, вреден милиони евра.„Кога главната дискусија на министерот ќе му биде држете го крадецот, јасно ви е дека нема аргументи. Јас кога прв пат го чув министерот дека е шокиран од неетичноста на тендерот, мислев дека можеби ја говори вистината. Но кога сега го гледам дека одбегнува одговори, гледам дека не е така. Гледаме колку кал откривме со само еден тендер “, рече Шеќеринска.Седиште на фирмата, посочи е Градски стадион б.б. Праша колку фирми платил на Сител„Не сум дал на татко и стрина, се брани министерот. Омилената уредничка ве вика сто пати на вести и ви вика колку сте паметен и колку убаво работите. Вие велите дека ова не е корупција? Не е татко и мајка, но печали милиони евра. Ова е корупција на медиумите и ја гледаме во најбезобразна форма. Сега се бесни ...
| | веќе видена | слични

-Кога министер ќе дојде, овој пат не ги удираше микрофоните, и кога многу гласно ќе вика, а главната дискусија ќе му биде „држете го крадецот“, јасно ви е дека нема аргументи - рече пратеничката Радмила Шекеринска на денешната расправа во собраниската Комисија за здравство, пренесе „ Бриф“ Видео: Бриф
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 367 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 264 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 206 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 289 | | | веќе видена

Видеосервисот за стриминг „Нетфликс“ ќе има уште една можност на доделувањето на „Оскарите“ да им ја земе главната награда на традиционалните холивудски ...
сите 163 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Хрватска во неверојатен меч стигна до победа против Германија од 25:24 и си обезбеди место во полуфиналето на Европското ракометно првенство. На дуелот кој се ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов: „Извини Тодоров, ама тоа не ја менува суштината на скандалот“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: