Почна постапката за екстрадиција на `Луди Милојко`

МВР веќе ја известило Правда, која ја побарала комплетната документација за Божиновски и во најкус можен рок ќе ја испрати кај надлежните во Србија, но испорачувањето на осомничениот може да потрае и неколку месеци Новинарот Зоран Божиновски, сопственик на порталот "Буревесник", од вчера се наоѓа во притвор, каде што ќе ја чека екстрадицијата во Македонија. Идентитетот на Божиновски вчера утро бил потврден, а по распитот пред истражен судија во Вишиот суд во Нови Сад му бил одреден екстрадициски притвор. Македонските власти утрово биле информирани кога бил потврден неговиот и идентитет и веднаш е почната постапката за неговата екстрадиција. Тамошните власти информираат дека Правда има рок од 18 дена да го достави барањето за екстрадиција на Божиновски, но потоа според постоечките законски прописи и процедури ќе треба да се одлучи дали ќе се прифати или одбие барањето, што евентуално може да ја пролонгира екстрадиција. - Република Македонија има рок од 18 дена да го достави барањето за екстрадиција. Откако ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Барањето за екстрадиција на Зоран Божиновски е веќе испратено во Србија. Информацијата за Press24 и официјално ја потврдија од македонското Министерство за правда. Од таму велат дека со испраќањето на документацијата, Македонија комплетно ја завршила својата работа во постапката за екстрадиција и дека сега се чека српската страна. Зоран Божиновски беше уапсен во четвртокот вечерта во Нови Сад Србија. Македонското МВР го бараше со меѓународна потерница откако беше осомничен за неколку кривични дела меѓу кои злосторничко здружување, шпионажа и уцена во рамки на случајот Шпион. Тој се наоѓа во окружниот затвор во Нови Сад, откако српски истражен судија му одреди 40 дена екстрадиционене притвор. Македонското министерство за правда и официјално за Максим го потврди барањето за екстрадиција на кумановскиот новинар Зоран Божиновски. Со испраќњето на документацијата Македонија ја заврши постапката за екстрадиција и сега на ред е реакција од српската страна.Божиновски кој беше уапсен во четвртокот вечерта ...
| | веќе видена | слични

Внимателно со испорачувањето на Зоран Божиновски во Македонија, им препорачува на српските власти Здружението на новинари од Србија. Новинарското здружение УНС изразува загриженост заради апсењето на Божиновски во Нови Сад по потерница на Интерпол, а заради обвинението по кое се бара во Македонија за злосторничко здружување и шпионажа. УНС потсетува дека судот во Македонија неодамна, без соодветни правни аргументи, го осуди новинарот на „Нова Македонија“ Томислав Кежаровски на четири и пол години затвор заради откривање на идентитетот на еден сведок во случај на неразјаснето убиство, стои во соопштението од српските новинари, од каде се потсетува дека ваквата пракса на судот во Скопје ја осудија и Европската федерација на новинари и Организацијата на медиуми од југоисточна Европа. УНС затоа бара од министерството за правда на Србија да биде особено внимателно и да ги испита сите околности при одлучувањето за испорачување на Божиновски во држава која со спорни пресуди осудува новинари и бара нивно апсење, се ...
| | веќе видена | слични

Здружението на новинари во Србија (УНС) е загрижено поради апсењето на македонскиот новинар Зоран Божиновски во Нови Сад, кој е уапсен по потерница на Интерпол, а според обвинение за злосторничко здружување, шпионажа и уцена. УНС потсетува дека судот во Македонија неодамна, без валидни и правни причини, го осуди новинарот на „Нова Македонија“ Томислав Кежаровски на четири и пол години затвор „поради откривање на идентитет на еден сведок во случај нерасветлено убиство“. Ваквата пракса на судот во Скопје ја осудија и Европската федерација на новинари (ЕФЈ), Организацијата на медиуми на југоисточна европа (СЕЕМО) и УНС. - УНС затоа бара од Министерството за правда на Србија кога ќе одлучува за екстрадицијата на Зоран Божиновски на државата која со спорни пресуди осудува новинари и бара нивно апсење, да биде особено внимателено и да ги испита сите околности од значење за заштита на правата и интересите на професионалните новинари , се вели во соопштението на УСН. А.С.
| | веќе видена | слични
2 копии

Здружанието на новинари на Србија вчера објави реакција во врска со апсењето на новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, кого Основниот суд Скопје 1 го бараше со меѓународна потерница, бидејќи е осомничен за злосторничко здружување, шпионажа и уцена. Здружението на новинарите во Србија бара од тамошната судска власт да биде внимателна кога ќе одлучува за екстрадицијата на Божиновски и да ги испита сите околности кои се од значење за заштита на професионалните правила и интересите на новинарите. (Крај)
| | веќе видена | слични

Здружението на новинари на Србија е загрижено поради апсењето на македонскиот новинар Зоран Божиновски во Нови Сад по потерница од Интерпол.Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.Здружението потсетува дека неодамна во Македонија, без оправдани причини, новинарот Томислав Кежаровски беше осуден на 4 и пол години затвор поради „откривање на идентитетот на сведок во случај на убиство“.Здружението апелира до министерството за правда на Србија, при носењето одлука за екстрадиција на Божиновски, биде внимателно да ги испита сите околности кои имаат значење за професионалните права и интереси на новинарите.Дел од српските медиуми пренесуваат дека Божиновски е познат по пишувањето за „тутунските афери“, за средбите меѓу Цане Суботиќ и Мило Ѓукановиќ, како и за наводната подготвеност на Суботиќ да сведочи против Ѓукановиќ
| | веќе видена | слични

„Уапсен новинарот што тврдеше дека Тоше е убиен“, „Падна Луди Милојко“, се дел од насловите во српските медиуми по апсењето на новинарот Зоран Божиновск, пренесува Либертас. Српски „Новости“ објавуваат и детали од полициската акција во моментот кога Божиновски бил уапсен. „Во моментот кога му пријдоа нашите припадници и му покажаа налог за апсење, тој се шеташе по улицата „Коло српских сестара“, под рака со една врсничка од Нови Сад, со која своевремено се запопознал преку „Фејсбук“, за потоа тоа да прерасне и во љубовна врска“, изјавил за „Новости“ извор од полицијата. Според него, во моментот на апсење, Божиновски не се обидел да пружи отпор. Тој, според полицијата, заедно со љубавницата во Нови Сад користел два изнајмени стана, двата во населбата Лиман. Непосредно по апсењето, припадниците на полицијата во двата стана извршиле детален претрес. „Од становите е земена затекнатата компјутерска опрема, како и новинарската документација што тој јачувал“, изјавил полицискиот службеник. Само неколку дена пред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонското Министерство за внатрешни работи се веќе се обратило до Министерството за правда и судовите за да почне постапката за екстрадиција на новинарот Зоран Божиновски, кој беше уапсен во четвртокот во Нови Сад. - МВР, согласно процедурите, се обрати до Министерството за правда и до надлежните судови, и очекуваме во најкус рок да биде комплетирана целокупната документација и да биде доставена до органите на прогонот на Србија, кои треба да се изјаснат за барањето за екстрадиција. Ако биде одговорено позитивно, МВР со српското министерство ќе се договорат за деталите за испорачување на Божиновски, вели портпаролот на МВР, Иво Kотевски, пренесува Дневник. Македонската полицја засега нема информации дека новинарот има двојно државјанство или дека се бара за извршени други кривични дела во Србија. Тој во Македонија се бара поради сомнение за злосторничко здружување, шпионажа и уцена во случајот „Шпион’, во кој се осомничени 20 лица. Божиновски вчера бил изведен пред истражен судија во Нови Сад, ...
| | веќе видена | слични

Здружението на новинари на Србија изразува загриженост поради апсењето на Зоран Божиновски потсетувајќи дека неодамна во Македонија, без оправдани причини, новинарот Томислав Кежаровски беше осуден на 4 и пол години затвор поради „откривање на идентитетот на сведок во случај на убиство“. Здружението апелира до министерството за правда на Србија, при носењето одлука за екстрадиција на Божиновски, да биде внимателно и да ги испита сите околности кои имаат значење за професионалните парва и интереси на новинарите. Дел од српските медиуми пренесуваат дека Божиновски е познат по пишувањето за „тутунските афери“, за средбите меѓу Цане Суботиќ и Мило Ѓукановиќ, како и за наводната подготвеност на Суботиќ да сведочи против Ѓукановиќ.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна постапката за екстрадиција на `Луди Милојко`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: