Груевски: Визијата без акција е само сон!

Погрешна е тезата дека малите земји имаат мали шанси во делот на иновациите, туку напротив, само преку иновациите таква земја може да го пречекори прагот, односно од средно да помине во повисоко ниво на развој, истакна премиерот Никола Груевски во воведното обраќање на вториот Глобален инвестициски самит во Охрид Конкурентноста и иновативноста се главните фактори за постигнување на динамичен економски развој, а Македонија ги има неопходните услови за да создаде една силна економија. На овие теми дискутираа над 350 бизнисмени од земјата и од 20 земји од светот на Вториот Глобален инвестициски самит кој вчера и денеска се одржува во Охрид. На присутните им се обрати премиерот Никола Груевски кој нагласи дека погрешна е тезата дека малите земји имаат мали шанси во делот на иновациите. - Визијата без акција останува само сон - истакна премиерот во своето излагање кој напомена дека преку иновациите земјите можат да го пречекорат прагот, односно од средно да поминат во повисоко ниво на развој, аргументирајќи го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првата инвестиција од фондот што го формираа организацијата „Македонија 2025“ и СЕАФ се очекува да се случи догодина, објави „Охрид њуз“. Ова беше најавено на Глобалниот инвестициски самит што денеска заврши во Охрид. Хуберт ванд дер Варт, извршен претседател и коосновач на СЕАФ истакна дека фондот има доволно средства за инвестиции. Според најавите фондот првично ќе тежи околу 15 милиони евра. Претседавачот на самитот Зоран Мартиновски смета дека треба д се искористи висококвалификуваната работна сила која во последните две децении заминала во странство. Се претпоставува дека тој број изнесува 250.000 лица. На вториот Глобален инвестициски самит во Охрид учествуваа 350 бизнисмени и менаџери од 20 земји во светот, кои одржаа голем број билатерални средби со македонски стопанственици. Во рамки на пропратните активности на самитот се одржа хуманитарен концерт, кој го отвори градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески. Пред присутните градоначалникот Бакрачески ги истакна убавините на космополитскиот Охрид ...
| | веќе видена | слични

Бакрачески почесен говорник пред почетокот на Класичниот хуманитарен концерт На покана на организаторите на вториот Глобален инвестициски самит 2013, градоначалникот Никола Бакрачески беше почесен говорник пред почетокот на Класичниот хуманитарен концерт. Пред присутните градоначалникот Бакрачески ги истакна убавините на космополитскиот Охрид препознаен како светско природно и културно богатство на листата на УНЕСКО, град отворен кон светот и предизвиците кои ги носи денешницата. „Мојот град претставува еден се уште докрај неоткриен мозаик на природни,историски, културни и духовни вредности, во кој секое делче е засебна приказна и печат на цивилизациите и културите кои битисувале на овој простор. Универзалноста и безвременоста на креациите што ни ги оставиле бројните неимари, уметници, просветители и хуманисти низ историјата, денес по многу нешта Охрид го прават уникатен. Убеден сум дека духовната креативност и непресушното културно траење на македонските уметници, одамна се препознаени како уникатни творби ...
| | веќе видена | слични

Фирмите што веќе имаат свои фабрики во Македонија како проблем при инвестирањето ги посочија стандардите за производство и недостигот од квалификувани работници Странските компании ги дообучуваат македонските работници ИНВЕСТИЦИСКИ САМИТ „МАКЕДОНИЈА 2025“ Недостигот од висококвалификувани работници, пристапот до кредити и високите трошоци за превоз се главните проблеми на странските компании што имаат фабрики во индустриските зони во Македонија. Ова го истакнаа нивните претставници на глобалниот инвестициски самит „Македонија 2025“. - Американските клиенти со кои работиме беа многу скептични за македонскиот производ бидејќи сѐ уште ја поврзуваат Македонија со автомобилот „југо“, иако тоа е југословенски производ и ни беше многу тешко да го објасниме тоа - вели Филип ван Хол, главен извршен директор на белгиската компанија „Ван Хол“ за производство на автобуси Обуки Поради тоа што во Македонија не можеле да најдат доволно висококвалификувани работници, менаџерите на „Ван Хол“, еден од поголемите ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 350 учесници од 20 земји во средата дискутираа за конкурентноста како предуслов за јакнење на македонската економија. Учесниците согласни дека Македонија ги има неопходните услови за создавање на ефикасна економија, но она што е потребно е привлекување на странски инвестиции. Свои обраќања пред присутните во средата имаа и претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски, и двајцата потенцирајќи ги економските реформи кои земјата ги направи последниве години, со што Македонија стана една од најповолните дестинации за правење на бизнис во регионот. На вториот Глобален инвестициски самит на „Македонија 2025, учествуваат и реномирани светски интернационални компании, а дел од нив се Microsoft, Telus, и Bombardier.
| | веќе видена | слични
13 копии

Иновативни бизниси и развојот на лидерските способности и човечките ресурси се главни теми на кои денеска ќе дискутираат учесниците на Вториот глобален инвестициски самит што се одржува во Охрид. Самотот учесниците го оценуваат како корисен настан кој носи позитивна енергија и оптимизам за подобрување на бизнис климата во земјата. Нуди можности за пренесување на исксутвата од странските на локалните компании за нивните меѓусебни средби, како и можност за средба на владините претставници со инвеститори кои имаат интерес за правење бизнис во Македонија. На Самитот се присутни над 350 учесници од 20 земји. На отворањето на Самитот вчера премиерот Никола Груевски порача на присутните дека Македонија е земја со стабилна економија, има политичка атмосфера ориентирана кон НАТО и ЕУ. Земја која веројатно ќе беше членка на НАТО и веројатно ќе беше пред влезот во ЕУ доколку немаше попречување од една земја членка затоа што Македонија ги исполни условите за членство уште во 2008, и за почеток на преговорите со ЕУ за ...
| | веќе видена | слични

Последен ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид, кој има има за цел да ја зголеми конкурентноста на домашната економија преку поттикнување на иновациите, инвестициите, извозот, претприемништвото. Самитот го организира независната Македонија 2025, основана од бизнисмените со македонско потекло од дијаспората: Мајк Зафировски, Џон Битов и Митре Кутановски во 2007-та. Иновативноста, развојот на лидерските способности и човечките ресурси се главните теми на последниот ден од Самитот. Тој во Охрид ја собра бизнис елитата од земјава и странство. Присутни се повеќе од 350 гости, бизнисмени, банкари, универзитетски професори, но и компании од рангот на Филипс, Моторола, Мајкрософт, Телус, Бомбардиер, Мајндтрее, Аџибадем. Закажани се стотина билатерални средби. „Ги охрабруваме македонските компании да го препознаат својот интерес и да ги препознат можностите за соработка, да го искористат овој уникатен собир за проширување на нивните контакти на глобално ниво“, порача на отворањето претседавачот со годинашниов ...
| | веќе видена | слични

Самотот учесниците го оценуваат како корисен настан кој носи позитивна енергија и оптимизам за подобрување на бизнис климата во земјата. Нуди можности за пренесување на исксутвата од странските на локалните компании за нивните меѓусебни средби, како и можност за средба на владините претставници со инвеститори кои имаат интерес за правење бизнис во Македонија. На Самитот се присутни над 350 учесници од 20 земји. На отворањето на Самитот вчера премиерот Никола Груевски порача на присутните дека Македонија е земја со стабилна економија, има политичка атмосфера ориентирана кон НАТО и ЕУ. Земја која веројатно ќе беше членка на НАТО и веројатно ќе беше пред влезот во ЕУ доколку немаше попречување од една земја членка затоа што Македонија ги исполни условите за членство уште во 2008, и за почеток на преговорите со ЕУ за полноправно членство во 2009 година. Претседателот на Бордот на директори на „Македонија 2025“ Мајк Зафировски посочи дека најважно за земјата е да има посилен економски развој. - Сакам Македонија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 696 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 116 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Визијата без акција е само сон!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: