Шумахер казнет

Поради минување на Фернандо Алонсо во моментите кога тоа не беше дозволено, Михаел Шумахер е казнет со 20 секунди додадено време што на крајот го стави на 12-та позиција на трката за големата награда на Монако и го чинеше губење на бодови. По казнувањето на возачот на Мерцедес дојде и до промена во генералниот пласман. Алонсо сега како шестопласиран во Монако се проби на третото место со 75 бода, три помалку од Марк Вебер и Себастијан Фетел.
| | веќе видена | слични

Со победата на трката за ГН на Монако, австралискиот возач во Ред Бул, Марк Вебер, изби на првата позиција во генералниот пласман по првите шест трки од шампионатот во Формула 1. Подиумот во Монте Карло, покрај Вебер, го комплетираа неговиот клупски колега Себастијан Фетел и Роберт Кубица од Рено. Иако трката ја заврши како шести, Михаел Шумахер на крај, сепак, остана без бодови бидејќи доби 20 секунди казна од судиите поради недозволеното претекнување на Фернандо Алонсо на еден од последните свиоци.На Вебер ова му е втора победа по ред за две седмици, а воедно ова е и втор двоен успех на возачите на Ред Бул сезонава.- Апсолутно неверојатен и сигурно еден од најголемите денови во мојот живот. Да се победи во Монте Карло е навистина нешто особено. Имав многу работа со сите тие повторни стартови по излегувањето на безбедносното возило. Но, на крајот се добро се заврши. Чудесно е да им се придружиш на Аиртон Сена и на сите други возачи што победувале овде - изјави Вебер.По несреќниот саботен тренинг кога заврши ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот светски првак Дејмон Хил (49) изјави дека по неделната трка за Големата награда на Монако два пати ќе размисли пред повторно да ја прифати улогата на судија на една Ф1 трка. Поранешниот британски возач кој во текот на активната кариера имаше бројни контроверзни судири со седумкратниот светски првак Михаел Шумахер, беше еден од четворицата судии кои проценија дека претекнувањето на Шумахер на Фернандо Алонсо во последниот круг на трката на улиците на Монте Карло било недозволено. Судиите го казнија Шумахер со 20 секунди и Германецот заврши на 12.позиција без освоен бод."Започна со e-mail на омраза. Знам дека поголемиот дел на луѓето ми веруваат кога ќе кажам дека постапив исправно и коректно, но и покрај тоа примив неколку остри e-mail во кој ме обвинуваат за пристрасност", рече Хил, кој во 1994 година имаше инцидент со Шумахер, а Германецот го истурка од патеката во последната трка во сезоната во Австралија и го спречи да стане светски првак, со што ја освои титулата со еден бод повеќе од него. ...
| | веќе видена | слични

Михаел Шумахер верува дека Мерцедес има голема шанса за пласман на висока позиција во Монако. Германецот беше доста брз за време на вчерашниот прв ден и во двете тренинг сесии заврши на високи позиции. Нико Розберг повторно беше побрз од својот клубски колега. Според Михаел, Мерцедес ќе се представи многу добро низ тесните улички на трката во Монако. Шуми го зема овој факт со оглед на тоа што градската трка во Монте Карло нема да му дозволи на Ред Бул да развијат големи брзини бидејќи нема многу прави делови. Седумкратниот шампион изјави: „Монако е многу специфична трка. Влегов во добар ритам вчера и во сабота можеме да бидеме доста брзи. Болидот се управува навистина добро и имам големи очекувања од него за предстојната трка“. „Тимот на Ред Бул, кој има голема предност на останатите писти тука е ист како другите. Натпреварувањет ќе биде многу изедначено поради тоа“.
| | веќе видена | слични

Победник на шестата трка сезоава во Формула 1, Големата награда на Монако, е Австралиецот Марк Вебер, со кого на победничкиот пиедесетал уште се најдоа и неговиот тимски колега Себастијан Фетел и Роберт Кубица. Ова беше четврта победа во кариерата за Вебер, а втора оваа сезона. Како што обично се случува на улиците на Монте Карло, најголемите возбудувања се случија на самиот старт од трката, додека во подоцнежниот тек практично единствените престигнувања на патеката ги правеше Фернандо Алонсо, кој во трката стартуваше од боксот откако во текот на слободниот тренинг во саботата го уништи болидот, и не можеше да учествува на официјалниот, квалификациски тренинг. На самиот старт Фетел, кој стартуваше од третата позиција, успеа да го престигне пилотот на Рено Роберт Кубица, додека зад неговиот грб Фелипе Маса и Луис Хамилтон ги задржаа своето четврто, односно петто место. Сигурносниот автомобил на трката вкупно излезе четири пати, прв пат во вториот круг, последен пат на четири круга пред крајот. Алонсо на ...
| | веќе видена | слични

Марк Вебер во понеделникот се пробуди како лидер во формула 1, додека остатокот од светот конечно го прифати талентот и шансите за титулата на Австралиецот по победата на Монако ГП трката. Секоја ГП победа е големо остварување за Ф1 возачите, но по две по ред во само осум дена на две сосема различни патеки како во Барселона и во Монте Карло, ретко кој можеше да го игнорира невообичаениот успех. Шефот на неговиот тим, Ред Бул Рејсинг, Кристијан Хорнер, кој беше фрлен во "базенот" во Монако од неговите работници, на партнерката на Вебер, Ен Нил и порача дека сака за доручек да го добие истото кое го добива 33-годишниот Австралиец."Неговата самодоверба е на многу високо ниво, тој вози неверојатно и е многу опуштен. Тој е едно со својот болид и тоа можеше да се забележи оваа недела. Перформансите во Барселона и Монако беа за пример", изјави Британецот.Вебер, кој обично е познат по тоа што има свој коментар за се во спортот, секогаш бил популарна фигура во формула 1, но никогаш не се веруваше дека ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Фетел во моментов вози за Ред бул и заедно со клупскиот колега Марк Вебер водат во генералниот пласман кај возачите. Фетел, кој лани и се бореше за титулата, е посочен како наследник на големиот Михаел Шумахер, кој за Ферари освои пет од своите седум шампионски титули. „Секогаш моја цел ќе биде еден ден да возам за Ферари“ е изјавата од лани на Фетел, кој сепак нема да брза експресно да седне во најпрестижниот болид во најбрзиот циркус. Фетел во моментов со Вебер имаат најконкурентни РБ6 болиди, кои доминираат во квалификациите и немаат пораз во првите шест гран-прија во трката за пол-позицијата. - Среќен сум во ред бул. Не одам засега никаде, но во иднина, кој знае. Сакам да се борам за титулата, и ако погледнете во минатото, Ферари секогаш имал компетативен болид. Ферари е легенда. Има и други брендови во Ф1, кои имале големи успеси, но Ферари е нешто посебно, нешто специјално. Зошто да не одам за некоја година во Маранело? – рекол Фетел.
| | веќе видена | слични

Михаел Шумахер повторно ги вработи судиите во Формула 1 циркусот. Во последниот свијок на патеката во Монте Карло тој го престигна Фернандо Алонсо, во моментот кога безбедносното возило се врати во боксот и на тој начин се добра до шестото место на трката за Големата награда на Монако. Со оглед дека правилото кое вели дека „трката под безбедносно возило ќе биде завршена така што безбедносниот автомобил во последниот круг ќе влезе во бокс, а болидите без претекнување ќе возат до целното знаме“. Поради фаулот, Шумахер доби казна од 20 секунди и падна на 12. место. „Да не беше таа одлука, мојата трка ќе беше нормална. Стартот беше интересен, и се' се одвиваше според планот. За кратко „се закопав“ зад Барикело и морав да чекам добра прилика, а моите механичари брилијантно ја изведоа промената на гумите“, прераскажува искусниот Германец. „Се разбира дека сум разочаран со поместувањето на 12. место“, додаде Шумахер, чиј тим најави жалба на одлуката. „Потполно го разбирам тоа што тимот сака да се жали“. Разбравме ...
| | веќе видена | слични

Казната на Михаел Шумахер, кој поради претекнувањето на Фернандо Алонсо во последниот круг од трката во Монте Карло доби дополнителни 20 секунди во вкупното време и на крајот остана без пласман, конечно доби и официјална потврда. Според правилникот на ФИА кога во последниот круг на патеката е безбедносното возило, возачите не смеат да претекнуваат.Според тоа, Шумахер не само што не смеел да го нападне конкурентот туку немал право да го мине Алонсо во последниот свиок од патеката во Монте Карло.На оваа одлука веднаш реагираа медиумите во Германија, кои тврдат дека ова е одмазда од стјуардот на трката, Дејмон Хил, кој му вратил на Шумахер за инцидентот во 1994 година, кога седумкратниот светски шампион намерно го исфрлил од патеката.Хил веднаш ги демантираше тврдењата истакнувајќи дека тој само ги почитувал правилата и дека не треба на сето ова да се гледа како потег против најтрофејниот возач во формула 1.
| | веќе видена | слични

Ова е специјален ден, највеличествен во мојот живот, Да им се приклучиш на Аиртон Сена и останатите е нешто специјално, изјави Марк Вебер, пилотот на Ред Бул и победеникот во Монте Карло Трката за Големата награда на Монако во Формула 1, донесе смена на врвот од возачката и конструкторската табела, а воедно и првата казна која значи одземање на бодови на еден возач. Иако многу пати одречена (на почетокот од гран-при викендот), доминацијата на Ред Бул во првенството се рефлектираше врз конечните резултати на шестиот гран-при викенд, одржан на улиците на Монте Карло. Марк Вебер, кој почна од пол-поцизијата, не остави простор никој да му се доближи, а единственото менување на првите позиции беше престигнувањето на Себастијан Фетел за второто место на стартот во однос на Кубица. Единствен опис на прославата за еден-два победа на Ред Бул е дека беше "мокра": почна со шампањското на подиумот, а заврши со скок во базенот, а потоа и во морето. За победникот Вебер, ќе биде потребно време за да си ги среди ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 365 | | | веќе видена

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во ...
сите 240 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 388 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 285 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека правниот тим на ВМРО ДПМНЕ и правната комисија ќе ги разгледа сите можности за проценување на ...
сите 550 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шумахер казнет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: