КЕРИМ ЗА ПОСЕТАТА НА НИМИЦ: Грчката позиција не смее да се преточи во решение

Метју Нимиц има јасен мандат од Обединетите нации и како посредник во преговорите за името е должен да се движи во поставенте рамки, без разлика какви се црвените линии на двете страни, изјави Срѓан Керим, претседател на 62. Заседание на Генералното собрание на Обединетите нации во интервју за МТВ. Според него, Грција не може да се надева дека ќе и поминат барањата што ги испорачува нагласувајќи дека преговорите не може да завршат со прифаќање еднострана позиција на една од двете страни. -За такви дипломатски преговори не сум слушнал дека постојат, тоа би било преседан во меѓународната пракса. Еве и Србија и Косово преговараат со посредништво на ЕУ, па никогаш не разбрав или видов дека Ештон прифаќа безусловно ставови само на едната страна. Што значи, и грчката страна и да се надева или да мисли дека сето тоа што го замислила ќе и помине, не верувам дека ќе биде така – објаснува Керим. (Фото: www.iisd.ca) Според него, преговорите нема да се завршат со преточување на грчката позиција во решение. -Во последно ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КЕРИМ ЗА ПОСЕТАТА НА НИМИЦ: Грчката позиција не смее да се преточи во решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: