Пахор уживаше во македонската кујна во Старата скопска чаршија

Пријателите можеш да ги бираш, но соседите се тие кои се. Ако Република Словенија и беше сосед на Република Македонија спор немаше да постои, а доколку постоеше сигурно ќе се решеше и Македонија ќе беше член на Европската унија, му рекол спикерот Вељаноски на Борут Пахор Во релаксирана и пријателска атмосфера помина вториот ден од првата официјална посета на Република Македонија на словенечкиот претседател Борут Пахор. Македонскиот премиер Никола Груевски го прошета гостинот во централното градско подрачје на Скопје и во Старата скопска чаршија, а потоа имаа работен ручек со словенечкиот претседател. Акцент бил ставен на поддршката на реализацијата на стратешките определби на Република Македонија за полноправно членство во Европската унија и во НАТО. Груевски и Пахор размениле мислења и за повеќе други теми кои се од интерес на билатералната и мултилатералната соработка на двете земји. "На средбата се констатирани одличните односи кои постојат помеѓу двете земји, а кои бележат континуиран развој и се ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот претседател завчера во Скопје јасно порача дека Македонија треба да преземе иницијатива за прашањето за името, која немало да ги остави рамнодушни претставниците на ЕУ и на меѓународната заедница. Македонската влада, пак, досега презеде неколку различни иницијативи, вклучително и барања за средби со грчките политичари, кои не беа прифатени Потребна е голема храброст водачите на двете страни да се одлучат за соработка, смета Пахор СОВЕТ ОД ПАХОР ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА Словенечкиот претседател за два дена, колку што престојуваше во официјална посета на Македонија, даде неколку совети за решавањето на спорот за името, повеќето од нив поврзани со иницијативноста на Македонија. Борут Пахор, кој има искуство во меѓусоседски разговори и решавање спорови поврзани со зачленување во ЕУ, се понуди за помош во воспоставување дијалог, нагласувајќи дека е потребно да се најде добра политичка волја кај Европската Унија, кај Македонија и кај нејзините соседи за да се најде излез од ваквата ситуација, која не ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски вчеравечер оствари средба и работен ручек со претседателот на Република Словенија Борут Пахор.Воедно претседателот на Словенија имаше можност да го разгледа Скопје и Старата скопска чаршија.
| | веќе видена | слични

Словенечкиот претседател, Борут Пахор од Македонија ќе си замине со многу спомени. Што добри, што лоши. Но ќебапите од Турист во тарата скопска чаршија, сигурно ќе ги памети највеќе. Груевски направил вистински потег кога решил да го почести ручек својот словенечки колега токму на ова место. Кој јаде ќебап во Турист знае..ФОТО: МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран во близина на источниот брег на Јапонија.Земјотресот го погоди ...
сите 212 | | | веќе видена

Законот за јазиците со многу реплики и контра реплики, забелешки и процедурални обвиненија. Според опозицијата, законот е против уставен, го надминува ...
сите 131 | | | веќе видена

Весела Честоева од ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека го преполнил Министерството за култура со граѓански активисти, дека запира културни проекти и создава хаос во ...
сите 112 | | | веќе видена

На претстојните локални избори што ке се одржат на 15 октомври во Куманово за прв човек на градот ќе се тркаат петмина кандидати додека пак за 33–те советнички ...
сите 339 | | | веќе видена

Британската полиција соопшти дека денеска уапсила уште двајца мажи во Велс кои се поврзани со минатонеделниот напад во лондонското метро. Британската полиција ...
сите 197 | | | веќе видена

Aктуелениот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за нов градоначалнички мандат. Трајковски досега во два мандати ја ...
сите 104 | | | веќе видена

“Местото каде што се плашите да влезете го чува богатството кое го барате” се зборовите на Џозеф Кампбела, американски историчар и писател кој извршил многу ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пахор уживаше во македонската кујна во Старата скопска чаршија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: