Над илјада жртви од земјотресот во Кина

Според последните официјални информации од кинеските власти, од земјотресот во средата наутро загинале 1.114 лица, додека повеќе од 11 илјада лица се повредени, пренесе агенцијата Ксинхуа Во серијата земјотреси од кои најсилниот беше со магнитуда од 7.1 степени по Рихтер во северзападниот дел од Кина,во округот Јуишу во тибетската провинција Синхаи, речиси 90 отсто од зградите се урнати, потврдиле локални функционери. Во спасувачките операции по многу тешки услови, во недостиг на медицински помагала и лекови, и услови на висинска болест, околу десет илјади спасувачи ги продолжуваат потрагите по преживани под урнатините. Иако условите се многу сурови, се верува дека постојат шанси да се спаси некој од околу 300-те луѓе кои се водат како исчезнати. Надеж за тоа дава информацијата дека една жена е градот Сцегу била спасен откако минала 49 часа под урнатините. Таа како што пренесе Ксинхуа, минала само со скршена нога. Кинеските власти напомнуваат дека бројката загинати се’ уште не е конечна. Како ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според најновите податоци на кинеските власти, во катастрофалниот земјотрес што на 14 април ја погоди провинцијата Чингхај во западниот дел на Кина, загинале 1.706 лица. Кинеските медиуми наведуваат дека оваа бројка на жртви најверојатно нема да биде конечна, бидејќи 256 лица се уште се водат како исчезнати. Локални будистички свештеници вчера излегоа со тврдења дека во земјотресот загинале 10.000 лица.
| | веќе видена | слични

Најмалку 1.706 загинати, 1.484 повредени и 256 исчезнати, е најновиот биланс на жртви во земјотресот што во средата ја погоди северозападна Кина.Земјотресот со јачина од 7.1 степени според Рихтер ја потресе слабо населената планинска областа во покраината Џингхај, недалеку од Тибет.Над 85 отсто од куќите се урнати, патиштата се пресечени поради лизгање на земјиштето, а во прекин се и телекомуникациите.Ова рурално, трусно подрачје, е населено со Тибетанци и Монголци и има големи резерви на јаглен, олово и бакар.Кинеската агенција Ксинхуа јави дека околу 100.000 луѓе останале без покрив над главата.Стотици тела на загинати во земјотресот вчера беа кремирани во градот Џиегу, близу епицентарот, за да се спречи ширење на епидемија.Погодената област ја посетија кинескиот претседател Ху Џинтао и премиер Вен Жиабао.
| | веќе видена | слични

Властите се одлучиле на ваков чекор со цел да се спречи ширењето на епидемиите во погоденото подрачје каде има недостиг на вода, соопштуваат од регионот. Земјотресот, кој со јачина од 6,9 степени по рихтер ја погоди областа Тибет, во вторникот ја потресе целата територија на Кина. Стотиците мртви тела се пренесени на местата каде се врши кремирање на настраданите. По кратката будистичка церемонија телата се полеваат со безнин и се палат, пренесуваат агенциите. Билансот на загинатите во земјотресот кинеската област Тибет се искачи на 1.100 загинати и над 12.000 повредени. Кинеските власти соопштија дека сеуште се водат за исчезнати 417 лица кои најверојатно се наоѓаат под урнатините.
| | веќе видена | слични

Стотици трупови се кремирани во кинеската провинција Чингаи за да се спречи ширење на епидемија, три дена по катастрофалниот земјотрес во кои настрадаа над илјада луѓе. Телата на мажи, жени и деца со камиони се префрлени на местото за кремирање во градот Јиегу што се наоѓа во близина на епицентарот на потресот. На погребната церемонија повеќе од сто свештеници пееја погребни песни. Потоа, согласно будистичката традиција, телата се напрскани со бензин и запалени. Канал 5 предупредува дека видеото може да ги вознемири гледачите!
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинеските власти денеска извршија масовно кремирање на 1.100 трупови на жртвите кои настрадаа во неодамнешниот земјотрес кој со јачина од 6,9 степени по рихтер ја погоди кинеската област Тибет. Регионалните власти соопштија дека се одлучиле на ваков чекор со цел да се спречи ширење на епидемиите во погоденото подрачје каде има недостиг на вода. Стотиците мртви тела се пренесени на местата каде се врши кремирање на настраданите. По кратката будистичка церемонија телата се полеваат со безнин и се палат, пренесуваат агенциите. Инаку, билансот на загинатите во земјотресот кој во вторникот ја потресе кинеската област Тибет се искачи на 1.100 загинати и над 12.000 повредени. Кинеските власти соопштија дека сеуште се водат за исчезнати 417 лица кои најверојатно се наоѓаат под урнатините.
| | веќе видена | слични

Во земјотресот во кинеската провинција Чингај загинаа 1.339 лица, а 332 се водат како исчезнати. Ова е последниот биланс на спасувачките служби, јави агенцијата Синхуа. Во земјотресот се повредени 11.849 луѓе, меѓу кои 1.297 се тешко повредени, изјави порторолот на спасувачката служба. Во земјотресот со јачина од 7,1 степени според Рихтер се урнати повеќе од 85 % од куќите кои биле во близина на епицентрот, во областа Јушу. Во оваа рурална област, богата со залихи на јаглен, олово и бакар, воглавно живеат Монголи и Тибетанци. (Крај)
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите од серијата земјотреси што во средата ја погоди западната кинеска провинција Чингхај, порасна на 1.144, а уште 417 лица се сметаат за исчезнати. Во земјотресите беа повредени 11.744 лица, од кои 1.192 се во тешка состојба. Разурнати се 15.000 куќи, а 100.000 жители на Чингхај останаа без покрив над главите. Спасувачките екипи сеуште трагаат по преживеани. Истовремено, властите работаат врз обезбедувањето храна и чиста вода за свотео население. Според податоците на Американскиот геолошки институт, после првиот потрес со јачина од 6,9 степени по Рихтер, следеа уште пет потреси, кои сите освен еден со магнитуди над петтиот степен. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Билансот на загинатите во земјотресот кој во вторникот ја потресе кинеската област Чингаи се искачи на 1.100 загинати и над 12 илјади повредени. Кинеските власти соопштија дека се уште се водат за исчезнати 417 лица кои најверојатно се наоѓаат под урнатините. Стотици мртви тела се пренесени на местата каде се врши кремирање на настраданите. По кратката будистичка церемонија телата се полеваат со бензин и се палат. Областа која беше погодена од земјотресот е населена од Тибетанци и Монголци и е родно место на тибетскиот духовен водач Далај Лама.
| | веќе видена | слични

Будистичките свештеници извршија денеска кремирање на околу 700 тела на лицата кои загинаа во серијата земјотреси кои од средата наутро ја погодија западната кинеска провинција Чингхај, а во кои, според досегашниот биланс загинаа 1.144 лица. Кремирањето е извршено во близина на Џијегу, градот кој беше најмногу погоден од земјотресот. Жителите на Тибет традиционално прават така наречени „небески погреби“ - своите мртви ги оставаат на посебни места, исечени на парчиња за да ги изедат мршојадци. Потоа нивни коски се толчат, а прашината се фрла во ветар. Но овојпат, властите стравувајќи од зарази, одлучија да се изврши кремирање со палење. Уште 417 лица се водат како исчезнати, додека во земјотресот повредени се 11.744 луѓе, од кои 1.192 се во тешка здравствена состојба. Во извештаите се наведува дека 15 илјади куќи се урнати и повеќе од 1.000 се сериозно оштетени, додека 100 илјади жители на провинцијата Чингхај останаа без покрив над главата. Според податоците на Американскиот геолошки институт, по првиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 435 | | | веќе видена

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над илјада жртви од земјотресот во Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: