Ештон во Скопје - Филе од Стразбур: Имате прогрес во сите области

БЈР Македонија има направено прогрес во сите области што ги покрива овој извештај и покрај политичката криза која настана на 24 декември 2012 година. Имплементацијата на реформите од ХЛАД-от поврзани со ЕУ продолжува. Релацијата со соседите останува добра и се преземени чекори за подобрување на билатералните односи со Бугарија и Грција, се наведува во заклучокот на извештајот Европската комисија го потврди напредокот на Република Македонија во сите области, што минатата недела во рамките на дијалогот на високо ниво, при посетата во Скопје, го забележа еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Комесарот за проширување на Европската унија вчера попладне во Европскиот парламент во Стразбур го објави Специјалниот извештај за Македонија што Европската комисија го подготвуваше според заклучоците на декемврискиот Самит на Европскиот совет. На вчерашната прес-конференција Филе повторно констатираше прогрес во областите што ги опфати извештајот и посочи дека и покрај политичката криза по 24 декември, земјава ...
| | веќе видена | слични

Вести број 1 во изминатата недела во земјава се извештајот за Македонија презентиран од еврокомесарот Филе и посетата на првиот дипломат на Унијата, Леди Ештон. И како што секогаш бива со тие работи, секој медиум си ги толкува од свој агол на гледање, а на простосмртните им останува сами да си ја изберат вистината. Напредок во реформите, но не и во политичкиот дијалог. Утрински весник. x Утрински оди со наслови: „Напредок во реформите, но не и во политичкиот дијалог“ и „Филе бара спроведување на мартовскиот договор“. Но затоа Вечер со голем наслов пишува: „Ештон во Скопје, Филе од Стразбур: Имате прогрес во сите области“. Нова Македонија го издвојува делот за добрососедските односи: „Напредуваме со Грција и со Бугарија, дома тапкаме во место“. Ештон: единствен пат за вашата ЕУ интеграција е решение за името. Капитал. Дневниот Капитал го вади проблемот со името: „Ештон: единствен пат за вашата ЕУ интеграција е решение за името“. И Утрински, ден по посетата на Леди Ештон нагаѓа: „Ештон во ...
| | веќе видена | слични

Откако во јавноста се отвори дебата за тоа дали препораката за почеток на преговорите останува или не, аналитичарите велат дека за тоа не треба да има дилеми, но дека треба да се сработи она што го истакнаа Филе од Брисел и Ештон одСкопје, односно да се работи на решавање на разликите за името и на расчистување на настаните од 24 декември РЕАКЦИИ ПО ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕК За Република Македонија комисијата заклучи дека земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми за членство во Европската Унија и предлага почнување на пристапните преговори. Оваа реченица, која беше дел од извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава објавен лани во октомври, а недостига во завчерашниот извештај, внесе забуна во македонската јавност, во која се поведе дебата дали препораката за преговори останува или не. Од канцеларијата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе за „Нова Македонија“ објаснуваат дека овој извештај не беше за препораката, туку за оценување на напредокот. Во тој контекст се ...
| | веќе видена | слични

По овие пораки се наметува како нужност до крајот на годината да се надминат проблемите што ја кочат интеграцијата, вели Јове Кекеновски Високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон, и комесарот Штефан Филе, од Скопје и од Стразбург, испратија јасни пораки за тоа дека сакаат почеток на преговори за членство со Македонија, но под услов да се реши проблемот со името и да ги надминат проблемите на домашната политичка сцена создадени по инцидетот во Собранието од 24 декември. „Потребно е дискусиите за името да бидат доведени до дефинитивен заклучок без никакво одложување. Ги охрабрувам политичарите од двете земји да го искористат големиот напор на медијаторот на спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц, за конечно решение за спорот. Знам дека тоа е тешко сега, но нема друг начин за побрзо решение. Подобро е сега отколку подоцна“, рече Ештон по средбите во Скопје со Иванов, Груевски, Црвенковски и Ахмети. Презентирајќи го пролетниот извештај за Македонија Филе исто така побара решение за името и напомена ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар. Наважно од престојот на Ештон во Скопје за грчките медиуми е тоа што таа ја истакнала важноста од зајакнување на добрососедските односи и изнаоѓање решение за прашањето за името за да се овозможи напредок во евроинтеграцијата на земјата. Засега во Грција нема коментари по вчерашното објавување на пролетниот извештај на Европската комисија за Македонија. Нема ниту збор дека Комисијата цврсто стои зад препораката на ЕК до Советот од октомври минатата година за отворање на пристапните преговори. Некои медиуми само јавуваат дека еврокомесарот Филе изјавил оти во извештајот стои дека ЕУ одблизу ја следи имплементацијата на политичкиот договор од 1 март меѓу Владата и опозицијата и истакнал дека се уште не функционира Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември. Провладиниот „Катимерини“ коментира дека „позитивен извештај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според грчките медиуми најважното за престојот на Ештон во Скопје е тоа што таа ја истакнала важноста од зајакнување на добрососедските односи и изнаоѓање решение за прашањето за името , јавува МИА. Засега во Грција нема коментари по вчерашното објавување на пролетниот извештај на Европската комисија за Македонија. Нема ниту збор дека Комисијата цврсто стои зад препораката до Советот од октомври минатата година за отворање на пристапните преговори со Македонија. Провладиниот весник „Катимерини“ коментира дека „позитивен извештај на ЕК ќе ги искомпликува работите за Атина, но не значи автоматски дека Европскиот совет ќе ја прифати препораката на Комисијата“. ФОТО:Дневник
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми денеска се осврнаа на вчерашната посета на Македонија на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателка на ЕК, Кетрин Ештон на Македонија, но не ја коментираат. Најважно од престојот на Ештон во Скопје за грчките медиуми е тоа што таа ја истакнала важноста од зајакнување на добрососедските односи и изнаоѓање решение за прашањето за името за да се овозможи напредок во евроинтеграцијата на земјата, јави дописникот на МИА од Атина. Засега во Грција нема коментари по вчерашното објавување на пролетниот извештај на Европската комисија за Македонија. Дел од медиумите само јавуваат дека еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, изјавил оти во извештајот стои дека ЕУ одблизу ја следи имплементацијата на политичкиот договор од 1 март меѓу владата и опозицијата и истакнал дека сè уште не е формирана комисија која треба да ги расчисти настаните од 24 декември. Провладиниот весник „Катимерини“ само коментира дека „позитивен извештај на ЕК ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување во овој пролетен извештај оценува дека спроведувањето на реформите поврзани со Европската Унија продолжува со напредокот во речиси сите цели и показатели, но на прес-конференцијата во Стразбур, слично како и на неодамнешната посета во Скопје, ги повика македонските лидери да го спроведат договорот од први март со кој ѝ се стави крај на политичката криза ФИЛЕ ГО ПРЕЗЕНТИРА ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА Македонија постигнала напредок во односите со Грција и со Бугарија, но треба уште да работи на надминување на внатрешните политички несогласувања. Ова е суштината на извештајот за напредокот на Македонија во последниве шест месеци што вчера го објави еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Иако на декемврискиот совет беше договорено овој извештај главно да биде за добрососедските односи со Бугарија и напредокот во разговорите за името, еврокомесарот и во извештајот и на прес-конференцијата голем дел им посвети на кризата од 24 декември и договорот од први март. На прашањето дали ...
| | веќе видена | слични

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, но за сега без коментари. За грчките медиуми најважно е што Ештон ја истакнала важноста од зајакнување на добрососедските односи и изнаоѓање решение за прашањето за името со цел да се овозможи напредок во евроинтеграцијата на земјата. Засега во Грција нема коментари по вчерашното објавување на пролетниот извештај на Европската комисија за Македонија. Дел од медиуми само јавуваат дека еврокомесарот Филе изјавил оти во извештајот стои дека ЕУ одблизу ја следи имплементацијата на политичкиот договор од 1 март меѓу Владата и опозицијата и истакнал дека се уште не функционира Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември. Единствено провладиниот весник „Катимерини“ само коментира дека „позитивен извештај на ЕК ќе ги искомпликува работите за Атина, но не значи автоматски дека Европскиот совет ќе ја прифати препораката на Комисијата“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор по дух и слово, како и со континуиран и инклузивен политички дијалог и дијалог со медиумите кои што се од суштинско значење. ЕУ-интеграцијата на земјата почнува од дома, порача Кетрин Ештон висок претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК на синоќешната прес-конференција во Скопје. - ЕУ внимателно ја следи имплементацијата на договорот од 1 март постигнат помеѓу двете политички партии, посебно во однос на формирањето на Анектната комисија и потпишувањето на Меморандум за разбирање, како и продолжувањето на дијалогот со новинарите. Токму затоа ги охрабруваме политичките лидери да ги надминат поделбите и да креираат нов политички дух на соработка. На тој начин вашата земја ќе биде во можност да ги исполни своите стратегиски цели, порача Ештон посочувајќи при тоа на заклучоците кои се потврдени и во пролетниот извештај на ЕК за земјата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Кочани вчера беше одржан протестен марш организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Пред граѓаните се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ештон во Скопје - Филе од Стразбур: Имате прогрес во сите области

Од:
До кого (е-маил):
Порака: