(ФОТО): Поубавиот дел од 1.ден од светското во ракомет

Кирил Лазаров не го криеше задоволството од синоќешната победа над Катар и пласманот во следната рунда,но вели дека допрва доаѓа вистинското. По остварување на примарната цел од две победи, кои не носат во 1/8-финалето на Мундијалот во Шпанија, следен приоритет е што подобар пласман, кој ќе ни донесе полесен противник во првиот дуел од нокаут фазата. „Против Катар успеавме да добиеме многу важен натпревар за нас, ја остваривме целта и се пласиравме во 1/8-финалето. Во првото полувреме одигравме одлично, но во вториот дел повторно имавме премногу грешки и одигравме слабо. Мечот го стартувавме сконцентрирано и со максимален респект кон противникот, се боревме за секоја топка и бевме фокусирани. Загрижува фактот што во второто полувреме ни се повторија истите работите од натпреварот против Чиле. Покажавме психолошка нестабилност, дури и кога имавме предност од пет кола. Сепак, јас верувам во квалитетите на сите во репрезентацијата. На следните мечеви ќе играме уште подобро, за нас првенството стартува за два ...
| | веќе видена | слични

Севиља, 13 јануари - Македонската ракометна репрезентација ја забележа втората победа на 23-то Светско првенство и речиси избори пласман во осмина финалето на планетарното првенство. Македонија во второто коло во Б групата го победи Катар со 34:30 (21:13). Македонските ракометари против Катар се покажаа во подобро светло, отколку што тоа го сторија, во саботата против Чиле, но повотрно одиграа натпревар со многу осцилации. Првото полувреме беше перфектно, одбраната цврста, нападот разновиден со одговор за секоја зонска формација на противникот. Отвори Македонија со предност од 4:1, која во 15-та минута изнесуваше 11:5, а на три минути до крајот на полувремето ‘црвено-жолтите’ ги имаа максималните 11 голови предност (20:9). Избраниците на Звонко Шундовски во второто полувреме излегоа со мисла дека противникот е веќе победен, што упорните Катарци го искористија, со зонска формација 3-3 и со три серии од по 3:0, стигнаа до негатива од само два гола 28:26, во 50-та минута. По тајм аутот македонскиот селектор во ...
| | веќе видена | слични

Севиља, 13 јануари - На Светското првенство во ракомет комплетирано е второто коло во групите А и Б. Покрај Македонија, во Б групата, уште фаворитот Данска забележа две победи на стартот. Данците, во второто коло ја поразија Русија со 31:27, Маркусен со шест гола беше најефикасниот дански ракометар, кај Русите се истакна Дибиров со оосум голови, пренесе Макфакс. Исланд, очекувано го победи Чиле со 38:22, додека Македонија славеше над Катар со 34:30. Во А групата, по две кола само актуелниот шампион Франција е со две победи. Второто коло донесе порази на Германија и Аргентина, Германците загубија од Тунис си 23:25, Јалуз со осум гола ги предводеше Тунижаните до првата победа на пвенството, кај Германија се истакна Кристоферсон со седум голови. Бразил ја доби јужноамериканската пресметка со Аргентина со 24:20, додека Франција ја декласира Црна Гора со 32:20, капитенот Фернадез со шет голови беше најефикасниот француски играч. Во понеделник на ракометниот Мундијал ќе се одигра второто коло во групите Ц и Д. ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Данска оди според планот, па во вечерниот дуел од нашата група ја совлада Русија со 31-27. Микел Хансен го одигра натпреварот за Данците и најави дека се чувствува добро, иако има незгодна повреда на коленото. „Играв 60 минути и задоволен сум и од мојата игра и од изданието на целата селекција. Можеби не постигнав многу голови, но играв и во одбрана и многу повеќе асистирав“, вели Микел Хансен за данските медиуми. Очекувано, и многу полесно од Македонија, селекцијата на Исланд славеше над Чиле со 38-22. На денешните натпревари од Светското првенство во ракомет, најголемото изненадување го направи Тунис, земајќи го скалпот на Германија (23-25). Претходно и Бразил беше подобар од Аргентина (24-20). Франција денеска беше убедлива, совладувајќи ја Црна Гора со 32-20.
| | веќе видена | слични

Имавме и шест гола предност (20-14), но дозволивме до самиот крај да стравуваме од можноста да не победиме, иако бодовите ги имавме запишано уште пред самиот почеток на натпреварот Македонија победи на премиерниот меч од 23. ракометно Светско првенство, во Севилја, но си поигра со нервите на јавноста откако му дозволи на аутсајдерот Чиле резултатски да биде опасен и да ги доведе во прашање остварувањето на амбициите и да расипе се што се работеше досега. Победивме со 30-28 (12-10) и тоа е единственото добро од натпреварот. Другото треба што побрзо да се заборави. Имавме и шест гола предност (20-14), но дозволивме до самиот крај да стравуваме од можноста да не победиме, иако бодовите ги имавме запишано уште пред самиот почеток на натпреварот. Тоа ќе ни ја расипеше калкулацијата која вели дека ни се потребни најмалку две победи за пласман меѓу 16-те најдобри. Селекторот Звонко Шундовски сакаше нешто и да сокрие, но мораше да ги врати во игра оние од првата седморка, кои повеќе се заморија отколку што требаше ...
| | веќе видена | слични

Секој репрезентативец треба да размисли и да сфати дека само со максимално сериозен пристап може да се дојде до победа, вели македонскиот селектор по тешко извојуваната победа над аутсајдерот Чиле „Лут сум и разочаран од пристапот на моите играчи кон овој натпревар. Чиле е послаба репрезентација од нас, мислевме дека ќе биде лесно. Секој играч треба да размисли и да сфати дека само со максимално сериозен пристап може да се дојде до победа. Ние долго се подготвуваме, анализиравме, но никако не можеме да избегаме од тој наш менталитет“, изјави македонскиот ракометен селектор Шундовски по премиерниот настап на репрезентацијата на СП 2013 во Шпанија. Македонија осцилираше во играта против аутсајдерот Чиле. Пропушти водство од шест гола во второто полувреме дозволувајќи му на противникот да ги искористи сите грешки, и од позитива 20-14 во последната минута Наумче Мојсовски да стави крај на грижите за очекуваната победа 30-28. - С` е во главата. Можеме да играме многу поинаку од ова, но само ако сме сериозни. Ќе ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Данска ја забележа и втората победа во Б-групата на ЕП во Шпанија. Во дербито совладана е селекцијата на Русија со 31-27 во натпревар со многу надмудрувања во кој европскиот првак од водството од 2-1 не дозволи противникот да дојде до предност и до поволен резултат. Селекторот Вилбек одлично ги ротираше сите играчи уште од самиот почеток, а најдобриот играч на Данска Хансен одлично им асистираше на своите соиграчи за водство од 9-4 што беше и највисоко на натпреварот. Сепак русите кои цели 11 минути не постигнаа погодок успеаја во финишот да се разбудат и со неколку погодоци во серија да обезбедат пристојна негатива од 14-13 , резултат со кој се отиде на пауза. По неколкуте израмнувања во вториот дел до 16-16 , Данска повторно прави предност благодарение на одличната игра на Сван и Маркусен и доаѓа до предност од 19-16. Карактеристичната игра на Русија да го брка водството на противникот им носи серија. Игропуло и Дибиров носат ново израмнување на 20-20 и тоа е се што прави ...
| | веќе видена | слични

Ќе мора многу нешто да смениме во главите, се надевам дека во наредните натпревари ќе бидеме друг тим на теренот, изјави селектор Звонко Шундовски Македонската ракометна репрезентација стартуваше со победа на Светското првенство во Шпанија. Црвено-жолтите" потешко од очекуваното славеа на првиот натпревар во групата Б во Севилја против Чиле со 30:28, а синоќа силите ги одмерија со вториот аутсајдер во група Катар. Избраниците на селекторот Звонко Шундовски одиграа со многу осцилации во текот на целиот натпревар со Чиле што беше причина за незадоволство не само кај стручниот штаб, туку и меѓу репрезентативците. Но, сите најавуваат посериозен пристап на секој нареден натпревар на првенството. -Среќен сум што победивме на мечот со Чиле, иако на почетокот имавме нервозен пристап. Нашите технички грешки се причина за лесните голови на противникот. Мора повеќе да се движиме во напад, да играме без топка. Ќе мора многу нешто да смениме во главите, се надевам дека во наредните натпревари ќе бидеме друг тим на ...
| | веќе видена | слични

На првиот ден од 23.Светското првенство во ракомет во Шпанија најблиску до изненадување беше селекцијата на Тунис која загуби во натпревар од светскиот и олимписки првак Франција со 30:27. Преглед на резулатите од 1.коло: А група (Гранољерс): Германија – Бразил 33:23, Аргентина – Црна Гора 28:26 и Франција – Тунис 30:27. Б група (Севиља): Македонија – Чиле 30:28, Исланд – Русија 25:30 и Данска – Катар 41:27. Ц група (Сарагоса): Србија – Јужна Кореја 31:22, Словенија – Саудиска Арабија 32:22 и Полска – Белорусија 24:22. Д група (Мадрид): Шпанија – Алжир 27:14, Хрватска – Австралија 35:13 и Унгарија – Египет 32:23. Денеска на програмата се натпревари од 2.кол, но само во групите А и Б. Во А групата во Гранољерс играат: Бразил – Аргентина, Тунис – Германија и Црна Гора – Франција. Во Б групата покрај дуелот Македонија – Катар кој почнува во 18 часот играат уште: Чиле – Исланд и Русија – Данска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 341 | | | веќе видена

Законот за ЈО обезбедува резрешница на предметите каде осомничени се функционери на ВМРО-ДПМНЕ, затоа Мицкоски е против овој Закон, изјави на ...
сите 337 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 375 | | | веќе видена

Во МВР има проблем со изработката на пасошите и другите лични документи поради новото уставно име, тврдо Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, ...
сите 135 | | | веќе видена

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два дена. Имено за она што имавме индиции пред два дена за жал се потврдува, ...
сите 382 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ФОТО): Поубавиот дел од 1.ден од светското во ракомет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: