Жена застана на челото на Интерпол

Таа е прва жена, која е избрана да биде на чело на меѓународната организација за полициска соработка. 58-годишната Балестрази досега била заменик-претседател за Европа на извршниот комитет на Интерпол. Таа е полициски комесар од 1975 година и една од првите жени во Франција, која била на високи функции во системот на полицијата. Вторпат Французин е претседател на Интерпол, каде најважната функција ја има генералниот секретар. Генерален секретар на Интерпол е Американецот Роналд Ноубел, кој на таа функција е трет мандат.
| | веќе видена | слични

Миреј Балестрази е новиот директор на Интерпол, таа е првата жена што некогаш претседавала со меѓународната организација за полициска соработка. 58 годишната Балестрази, во моментов е на функцијата втор човек на француската правосудна полиција, која се смета за една од елитни служби, а веќе била потпретседателка на Извршниот одбор на организацијата на Интерпол за Европа. За време на својата кариера таа била на чело на групата за сузбивање разбојништво во Бордо во 1978 година, раководела со судската полиција на Корзика, била и шеф на службата на француската судска полиција за сузбивање на економската и финансиската деликвенција.
| | веќе видена | слични

Французинката Миреј Балестрази е избрана за претседателка на Интерпол со што стана првата жена на чело на меѓународната организација за полициска соработка, објави France 24. Педесет и осум годишната Балестрази на ова место е избрана на генералното собрание на Интерпол што во четвртокот се одржа во Рим, а досега ја извршуваше должноста потпретседателка на Извршниот одбор на Интерпол за Европа. Позната по својот ангажман во борбата против организираниот криминал во Бордо и на Корзика, моментално е на втората хиерархиска позиција во полициските сили на Франција. Интерпол, чиешто седиште е во францускиот град Лион, го објави овој историски избор на својот профил на Twitter. Зборувајќи за своето именување во француските медиуми, Балестрази рече дека тоа е важен момент за Франција, посебно за жените. „Секако дека сум среќна што ми ја укажаа својата доверба. Горда сум поради жените и горда сум поради Франција", изјави Балестрази за француското радио RTL откако именувањето беше официјално објавено. Балестрази ...
| | веќе видена | слични

Педесет иосум годишната којашто на ова место е избрана на генералното собрание на Интерпол што во четвртокот се одржа во Рим, досега ја извршуваше должноста потпретседателка на Извршниот одбор на Интерпол за Европа. Позната по својот ангажман во борбата против организираниот криминал во Бордо и на Корзика, моментално е на втората хиерархиска позиција во полициските сили на Франција. Интерпол, чиешто седиште е во францускиот град Лион, го објави овој историски избор на својот профил на микроблогот Twitter. Зборувајќи за своето именување во француските медиуми, Балестраци рече дека тоа е важен момент за Франција и посебно за жените. „Секако дека сум среќна што ми ја укажаа својата доверба. Горда сум пореди жените и горда сум поради Франција", изјави Балестраци за француското радио RTL откако именувањето во петокот беше официјално објавено. Белестраци додаде дека „во целост е предадена на темелната улога којашто Интерпол мора да ја има во глобалната полициска соработка". Францускиот министер за внатрешни работи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Комесарката на француската полиција Миреј Балестрази е избрана за претседателка на Интерпол и со тоа стана првата жена која некогаш ја претставувала оваа меѓународна организација за полициска соработка, соопшти Интерпол на последниот ден од конференцијата што од понеделникот се одржува во Рим. Педесет и осумгодишната Балестрази веќе била на должност во Интерпол како потпретседателка на Извршниот одбор на организацијата за Европа. Комесарката од 1975 година е позната во Франција како една од првите жени која извршувала висока полициска функција. Во текот на нејзината кариера била на чело на групата за разбивање на разбојништвото во Бордо во 1978 година, потоа раководела со судската полиција на Корзика во еден од најнемирните периоди на овој остров во 1993 година, а раководела и со службата на француската судска полиција за сузбивање на економска и финансиска деликвенција. Од 2010 година таа е втор човек на француската правосудна полиција.
| | веќе видена | слични
5 копии

Рим, 8 ноември 2012 (МИА) - Французинката Миреј Балестрази е избрана во Рим за претседател на Интерпол. Таа е прва жена, која е избрана да биде на чело на меѓународната организација за полициска соработка. Балестрази (58) досега била заменик-претседател за Европа на извршниот комитет на Интерпол. Таа е полициски комесар од 1975 година и една од првите жени во Франција, која била на високи функции во системот на полицијата. Вторпат Французин е претседател на Интерпол, каде најважната функција ја има генералниот секретар. Генерален секретар на Интерпол е Американецот Роналд Ноубел, кој на таа функција е трет мандат.
| | веќе видена | слични

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 198 | | | веќе видена

Обновениот пристап во процесот на проширување на Европската унија што го бара Франција, во кој владеењето на правото и темелните права остануваат во прв план, ...
сите 411 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 100 | | | веќе видена

Предлог буџетот за 2020 година, кој Владата го усвои неделава е тема на разговорот со министерката за финансии Нина Ангеловска. Таа во интервјуто за МИА ...
сите 171 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска синоќа во Топ тема на Телма изјави дека од Светска банка за стабилизација на пензискиот фонд им било ...
сите 80 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 139 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жена застана на челото на Интерпол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: