Се повеќе кадри од образовните институции кои не ги бара бизнис-секторот

Голем е јазот на пазарот на трудот, тоа што го бараа бизнис-секторот образовните инситуциите не го нудат, велат од Фондацијата Фридрих Еберт. На дебата на тема ...
| | веќе видена | слични

Два гранта за стручно образование и обуки во областа на медицинските науки, ИТ, машинската и електро индустријата, вредни околу еден милион евра, им беа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На церемонија организирана од Регионалниот фонд за предизвици во Скопје, Комисијата за избор одлучи да ги финансира двата најуспешни проекти од Северна ...
| | веќе видена | слични

Средствата се доделени во рамки на Регионалниот фонд за предизвици.Како што оцени извршниот директор на Стопанската комора, Антони Пешев, во конзорциумите има ...
| | веќе видена | слични

Застапеноста на девојките студенти на ИТ студиите е на високо ниво, споредбено со поголем број ЕУ држави, при што над 50 отсто од студентите кои студираат ...
| | веќе видена | слични

Конзорциумите предводени од Центарот за семејна медицина на Медицинскиот факултет во Скопје во партнерство со 9 приватни установи за социјална грижа на стари ...
| | веќе видена | слични

Средното училиште „Лазар Танев“ нуди кетеринг за сите заинтересирани правни и физички лица кој го изработуваат учениците. „Лазар Танев“ заработува од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Натпреварот на кој учениците ќе се натпреваруваат во три категории и тоа: машко потстрижување, креативни фризури, свечени фризури и креативно обликување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Еиде ...
сите 390 | | | веќе видена

Министерството за здравство прати известување до Обвинителството за затворените хируршки сали во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кое е примено и распоредено ...
сите 92 | | | веќе видена

На 25.05.2024 во 20.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во двор од семејниот дом на подрачјето на Бит Пазар, додека В.П.(66) од Скопје косел трева со ...
сите 265 | | | веќе видена

Ова обраќање до светската јавности и до лидерите во светот е снимено за време на работната посета на претседателот Зеленски во Харкив, Украина, пред само два ...
сите 122 | | | веќе видена

Војската соопшти дека „дел од ракетите биле пресретнати“ од израелската ПВО. Вооруженото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, соопштија дека денеска извршиле ...
сите 157 | | | веќе видена

Тоа што Левица сега има пратеничка група, значи дека шесте пратеника сега имаат и многу подобра позиција за преговарање во смисла на условување, смета ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се повеќе кадри од образовните институции кои не ги бара бизнис-секторот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: