Македонските програмерки ги разбиваат стереотипите зад компјутерите

Застапеноста на девојките студенти на ИТ студиите е на високо ниво, споредбено со поголем број ЕУ држави, при што над 50 отсто од студентите кои студираат ...
| | веќе видена | слични

Два гранта за стручно образование и обуки во областа на медицинските науки, ИТ, машинската и електро индустријата, вредни околу еден милион евра, им беа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бизнисот е уверен дека земјава е пред политичка промена. Очекува поголема излезност на 8 мај, за време на парламентарните и вториот круг претседателски избори, ...
| | веќе видена | слични

Македонија е исправена пред нова политичка промена, но она на што ќе треба да обрне посебно внимание новата Влада е како да се спречи нов бран на поскапувања ...
| | веќе видена | слични

Не очекува ли нова нестабилна ценовна политика во Македонија?! Дестабилизацијата на цената на нафтата на берзите не се очекува да предизвика нов ценовен шок во ...
| | веќе видена | слични

Дестабилизацијата на цената на нафтата на берзите не се очекува да предизвика нов ценовен бран во Македонија, смета извршниот директор на Стопанска комора, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На церемонија организирана од Регионалниот фонд за предизвици во Скопје, Комисијата за избор одлучи да ги финансира двата најуспешни проекти од Северна ...
| | веќе видена | слични

Средствата се доделени во рамки на Регионалниот фонд за предизвици.Како што оцени извршниот директор на Стопанската комора, Антони Пешев, во конзорциумите има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прегласувањето на седумте избирачки места во петтата и шестата изборна единица ќе се одржи на 22 мај соопшти вчера на седница Државната изборна комисија по ...
сите 359 | | | веќе видена

Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за
сите 233 | | | веќе видена

Протече првата снимка од соборениот хеликоптер: „Целосно изгорел“ Потврдено е дека Иранскиот претседател Ебрахим Раиси е мртов откако иранските агенции ...
сите 117 | | | веќе видена

„За какви било избори да се однесува, дијаспората е игнорирана и силувана во изборниот процес“ –овој коментар на соопштението дека иселениците нема да гласаат ...
сите 126 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Љ.К.(66) од скопското село Стајковци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“ по член ...
сите 98 | | | веќе видена

САД го поддржуваат Преспанскиот договор со Грција и беа разочарани што претседателката Гордана Сиљановска-Давкова не го користеше уставното име С. Македонија ...
сите 89 | | | веќе видена

Ако играат чесно, ВМРО-ДПМНЕ нека го врати уставното име во првите денови. Ги имаат бројките со другите партии, вели министерот за правда, Кренар Лога. „Штом ...
сите 609 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските програмерки ги разбиваат стереотипите зад компјутерите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: