Повисоки стапки од 3 отсто се далеку од реалност, а наедно и далеку од потребниот раст


Идејата дека со пораст на платите и разните социјални трансфери ќе ја стимулираме потрошувачката и така ќе го поттикнеме економскиот раст доведе само до ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Не беше прејако од оваа перспектива за сѐ што пишував, алармирав и нудев решенија во континуитет низ годините (ова до експертите кои од сега натаму ќе почнат ...
| | веќе видена | слични

Се остваруваат сите предвидувања на финансискиот експерт и екс вицегувернерка на народната банка на Македонија Маја Кадиевска Војновиќ за состојбите во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јавниот долг е како бунар без дно, вели во интервју за Курир дополнителната заменик-министерка за финансии, Елена Петрова. -Македонија има катастрофално ниска ...
| | веќе видена | слични

Во 2016-та година, оваа политичка Влада ја почна со јавен долг од 4,7 милијарди евра, а на крајот на 2023-тата јавниот долг изнесуваше 8,5 милијарди евра, вели ...
| | веќе видена | слични

СТАБИЛНИ ЈАВНИ ФИНАНСИИ – ПРЕДУСЛОВ ЗА НОВ ЦИКЛУС НА ЕКОНОМСКИ РАСТ Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во периодот 2024 2028 година ќе создаде предуслови за нов ...
| | веќе видена | слични

Македонија оваа година според ММФ треба да ја заврши со раст на економија од 2,7 проценти, додека следната година со 3,7 отсто, а во 2026 - 3,5 проценти. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на државата, Гордана Сиљановска – Давкова вчера на своето прво меѓународно учество на одбележувањето на ликот и делото на словенските ...
сите 185 | | | веќе видена

Неколку илјади Израелци синоќа се собраа во Тел Авив за да побараат итна владина акција за да се обезбеди ослободување на заложниците во Газа, откако армијата ...
сите 423 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално и со услови за краткотрајно невреме. Ќе дува слаб до умерен ...
сите 278 | | | веќе видена

Откако економската директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази, минатата недела даде изјава во која рече дека „доктор Нико Беќаровски е доктор од ...
сите 92 | | | веќе видена

Министерството за здравство прати известување до Обвинителството за затворените хируршки сали во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кое е примено и распоредено ...
сите 85 | | | веќе видена

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против У.Ф.(63) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „кражба“ и „демнење“. Тој извесно ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повисоки стапки од 3 отсто се далеку од реалност, а наедно и далеку од потребниот раст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: