Паѓа производството и бројот на вработени во текстилниот сектор

И годинава во текстилниот сектор ќе паѓа производството, но и бројот на вработени, поради заминување на странските партнери. Невладините регистрираат најави за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Формиран е Гласен синдикат на работниците, кој првенствено ќе се бори за работничките права во текстилниот сектор, со цел во иднина да се формираат и други ...
| | веќе видена | слични
3 копии
3 копии

Платите на функционерите нема да се намалуваат ниту ќе останат исти, туку минимално ќе се зголемат. И покрај тоа што спречија енормно зголемување од 15,3 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Гранскиот независен синдикат на полицијата (НСП) од Владата и нејзиниот Економско-социјален совет (ЕСС) бара платите на полицијата да бидат усогласени со ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на НСП Гоце Делчев на прес-конференција ги повика министрите во ЕСС, кој секој март се состанува со синдикатите и работодавците за покачување на ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на германските даночни обврзници денеска го критикуваше автоматското зголемување на платите на пратениците во Бундестагот, што годинава ќе се зголеми ...
| | веќе видена | слични

„Овој автоматски механизам на покачување на платите мора да престане, бидејќи губи секаква транспарентност и расудување од пратениците до граѓаните“, изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект којшто во вторникот пламна во пожар предизвикан од засега непознати причини, по денешниот брифинг со ...
сите 354 | | | веќе видена

Го слушам вчера Ковачевски од тука од Карпош вели дека тој не ја кандидирал тетка му Жана, не ја знам госпоѓата сигурно е прекрасна дама интелигентна. Но мој ...
сите 429 | | | веќе видена

Светските агенции јавуваат за втора серија беспилотни дронови кои од Иран патуваат преку Ирак кон Израел. Се појавија и снимки од небото над Ирак на кои се ...
сите 371 | | | веќе видена

Мајката (38) на малото деветмесечно бебе кое беше тешко повредено во нападот во Сиднеј им подлегнала на повредите. Бројот на загинати во денешниот напад со нож ...
сите 67 | | | веќе видена

Пред централниот митинг во Тетово, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се обрати и ја побара поддршката и од жителите на Брвеница.Истакнувајќи дека во ...
сите 306 | | | веќе видена

Брачна двојка и нивната малолетна ќерка, сите од Република Турција, вчера вечерта околу 23:30 часот биле пронајдени во координирана акција на полициските ...
сите 193 | | | веќе видена

Македонија годинава се најде на дното на економската скала, покажува најновиот извештај на Светска банка. И покрај оптимистичките проекции за соседните земји ...
сите 89 | | | веќе видена

- Овој пазар овде во Крива Паланка пред десетина години бил полн со граѓани и со продавачи и со купувачи. За разлика од тогаш сега гледаме дека пазарот е ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Паѓа производството и бројот на вработени во текстилниот сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: