За аболициите од Иванов ќе одлучува и Врховниот суд

3 копии

Вчера застаре еден од најскандалозните предмети, попознат како „Таргет-Тврдина”, кој се однесуваше на масовното незаконско прислушување и таканаречените ...
| | веќе видена | слични

Левица: Трет случај на масовно прислушување за кој нема одговорност, демократијата се претвори во фарса Филип Здравески 18.10.2023 / 12:29 Македонија Вчера, ...
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд Скопје известува дека, постапувајќи по кривичниот предмет КОКЖ-137/22, во јавноста познат како „Tоплик- Сончев град“, по одржана јавна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Три дена пред да се заокружат точно седум години откако беше отворена истрагата за предметот „Топлик“, Апелациониот суд во Скопје ја укина пресудата, со што ...
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд Скопје ги уважи жалбите на обвинетите за „Tоплик- Сончев град“, ја укина првостепената пресуда и предметот го врати пред Основниот кривичен ...
| | веќе видена | слични

Како и во другите два претходни случаи на прислушување и во овој, за жал нема да имаме кривично правна разрешница и повторно нема да има одговорност за ...
| | веќе видена | слични

Без предвидена казна во законот, не може да се води кривична постапка. Изненадени сме што јавниот обвинител не остана доследен во примената на измените на ...
| | веќе видена | слични

Судскиот предмет за масовното прислушување застаре.. Дека повеќе нема кривично да се гонат поранешниот дирекот на УБК, Мијалков и повеќемина вработени од ...
| | веќе видена | слични

Камбовски: Текстот на новиот Кривичен законик е уреден, по последните забелешки ќе биде предаден на Министерството за правда на понатамошно постапување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција, туку предлог, идеја за која бараме да се дискутира и да се ...
сите 416 | | | веќе видена

Шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов изјави дека рускиот опозициски лидер Алексеј Навални починал од природна смрт. „Веројатно ќе ве ...
сите 463 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека СДСМ уште еднаш ја докажале својата неспособност. Како што истакнуваат од партијата, помпезното пречекување на обрасци на граница ...
сите 357 | | | веќе видена

Владимир Блажев од ДНК преку фејсбук информира дека утре во 22 часот завршува лицитацијата на нивната награда Златна бубамара, за хуманитарната помош за ...
сите 193 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека офанзивата во Рафа, дури и ако биде одложена поради прекинот на огнот, ќе му овозможи на Израел да ...
сите 234 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За аболициите од Иванов ќе одлучува и Врховниот суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: