По „Преспа“, Македонија има уште еден услов за промена на Уставот за влез во ЕУ

На 17 јуни 2018 година, во селото Нивици на брегот на Преспанското Езеро од грчка страна, Македонија и Грција го потпишаа договорот од Преспа со кој се затвори ...
| | веќе видена | слични

Во анкетата спроведена од редакцијата, безмалку никој не беше против внесувањето други малцинства во Уставот, вклучувајќи ги и Бугарите, но уставната формула ...
| | веќе видена | слични
4 копии
8 копии

Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска испрати порака дека приклучувањето на Македонија во ЕУ, меѓудругото ќе ѝ помогне на земјава подобро да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на конференцијата „Односите на Соединетите Американски Држави и Северна Македонија во ера на геополитички превирања“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска со порака дека приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ, меѓудругото ќе и помогне на земјава подобро да се ...
| | веќе видена | слични

Како САД се проалбански кога 90 отсто од имињата на црната листа се Албанци, прашува македонскиот претседател Стево Пендаровски. Рече дека долги години има ...
| | веќе видена | слични

Соединетите американски држави никогаш не се ниту проалбански ниту се антимакедонски во своето постапување и секогаш ги следеле своите национални интереси, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Годишнината на ОБЕ не треба да се слави поради деградацијата на полето на безбедноста, економијата и човечките права, а говорот на колегите министри на Самитот ...
сите 510 | | | веќе видена

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 87 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 372 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По „Преспа“, Македонија има уште еден услов за промена на Уставот за влез во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: