ЦУК: Се очекуваат интензивни врнежи, можно е да дојде до забрзано зголемување на водостојот на малите реки


Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја пренесуваат хидролошката информација од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). „Под влијание на влажна и ...
| | веќе видена | слични

Поради обилните врнежи од дожд кои го зафатија регионот во изминатите денови, во езерото „Калиманци“ дотекува големо количество вода и постои опасност од ...
| | веќе видена | слични

Центарот за управување со кризи како превентивна мерка од можни излевања на Вардар во Полог, координираше целосно да се сопре производството на електрична ...
| | веќе видена | слични

Центарот за управување со кризи (ЦУК) координираше да се сопре целосно истекот од ХЕЦ „Врурок“ за да нема дополнителен прилив на вода во коритото на реката ...
| | веќе видена | слични

Поради врнежите што го зафатија регионот во изминатите денови дојде до зголемување на дотокот во брана „Калиманци“ извести центарот за управување со кризи. ...
| | веќе видена | слични

Според последните добиени податоци во ЦУК од хидролошките станици низ земјава се уште е висок водостојот во горниот дел од сливот на реката Вардар и таму се ...
| | веќе видена | слични

По синоќешните поплави во Крива Паланка предизвикани од големото невреме и поројните врнежи од дожд, денеска на терен се распоредени сите екипи од општинските ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американската амбасадорка Анџела Агелер во врска со предложенииот закон за амнестија денеска изјави дека за САД и Американската амбасада е важно ваквите ...
сите 364 | | | веќе видена

Вчера, околу 16.15 часот, во Полициската станица Струга било пријавено дека на регионалниот пат во с. Велешта, Струшко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу ...
сите 211 | | | веќе видена

Градоначалникот на Венеција ја прогласи среда за ден на жалост по синоќешната несреќа на туристички автобус во која најмалку 21 лице, меѓу кои две деца, ...
сите 49 | | | веќе видена

Навидум трагичната приказна требаше да заврши како уште една „приказна со несреќен крај, заради судбинскиот несреќен случај на загуба на човечки живот и ...
сите 63 | | | веќе видена

Полициски службеници на Единицата за брзо распоредување денеска во подножјето на планинскиот врв Стрижак на планината Јабланица го лишиле од слобода албанскиот ...
сите 254 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден разговараше со лидерите на сојузничките земји, Европската Унија и НАТО денес, повторувајќи ја американската поддршка за ...
сите 156 | | | веќе видена

Бабовски денес повторно покажа дека не му е гајле за народот. Ниту еден доказ, ниту еден конкретен демант. Сериозна власт денес ќе презентираше конкретни ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦУК: Се очекуваат интензивни врнежи, можно е да дојде до забрзано зголемување на водостојот на малите реки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: