Светска банка: Македонија годинава со раст од 2,4%

3 копии

Годишната стапка на инфлација во еврозоната падна на 6,1 отсто во мај од 7,0 отсто во април, потврди денеска Евростат. Ова е конечната бројка за мај, која е во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германската економија тешко закрепнува од кризите во изминатите три години, предупреди германската централна банка Bundesbank, прогнозирајќи благ пад на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонците јадат многу поскапа храна отколку Европејците, може да се заклучи од „Инфлациски монитор“ за јуни 2023 година изработен од страна на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Десетици илјади обожаватели се собраа во Стокхолм во средината на мај за да присуствуваат на двата концерта на Бијонсе со кои ја започна првата соло турнеја по ...
| | веќе видена | слични

Шведската влада работи на реформи кои треба да ја оживеат изградбата на станови во застој поради повисоките трошоци и послабата побарувачка, изјави ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Според последниот извештај од Светската банка (СБ), со стапката на инфлација што ја има Македонија, државата се наоѓа на врвот од земјите во регионот, а притоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вистинска трагедија се случила вечерва во Гевгелија, каде повозрасен гевгеличанец го убил својот брат и неговата сопруга, односно снаата. Како што информираат ...
сите 484 | | | веќе видена

Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Новата мерка на Владата предводена од СДСМ за намалување на цените на прехранбените производи е успешна и дава ...
сите 261 | | | веќе видена

Променливо облачно, на повеќе места нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме, прогнозира за утре Управата за ...
сите 169 | | | веќе видена

Во вечерашната емисија „Само вистина“ на Канал 5 ТВ гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски кој што истакна дека власта е очајна и во ...
сите 363 | | | веќе видена

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
сите 263 | | | веќе видена

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со својот ...
сите 254 | | | веќе видена

Утрово во периодот од 00:00 до 04:00 при спроведена акциска контрола на МВР за присуство на малолетници во угостителски објекти на територија на цела држава по ...
сите 90 | | | веќе видена

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска - ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска банка: Македонија годинава со раст од 2,4%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: