Костадиновска-Стојчевска: Со растот на минималната плата автоматски растат платите на културните работници

Намалениот буџет на Министерството за култура за оваа година се должи на фактот дека моравме да ги обезбедиме платите на културните работници коишто се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Францускиот јазик е отворен прозорец кон различен поглед на светот, истакна министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на отворањето на новите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„ Додека го славиме Месецот на ф ранкофонијата тука во Македонија, ја препознаваме важноста од промовирање на францускиот јазик и култура “ , рече ...
| | веќе видена | слични

Буџетот за култура треба да е уреден со закон за да не се крати за културните проекти. Кратењето на буџетот е заради обезбедување на платите на културните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца тивко се пробивал од ...
сите 76 | | | веќе видена

Кој е Артан Груби да бара помирување? Тој е таму каде што е по предлог на Али Ахмети и нема што да бара, вели во интервју за весникот ВЕЧЕР , Невзат Бејта, ...
сите 119 | | | веќе видена

Полицијата разговарала со нејзините родители, кои признале дека таа се лекува од емоционално растројство. „Нејзините родители верувале дека таа не треба да има ...
сите 83 | | | веќе видена

Речиси половина од Европејците стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките во следните шест месеци. Покривањето на трошоците како отплата на ...
сите 108 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва на на својот профил на Фејсбук објави измонтирано видео од денешното пазарење во маркет во скопската населба Тафталиџе. ...
сите 47 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека е загрижен поради можноста Русија да испрати тактичко нуклеарно оружје во Белорусија. -Тие сè уште не го ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Костадиновска-Стојчевска: Со растот на минималната плата автоматски растат платите на културните работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: