„Слободен печат“ открива: Што пишува во Предлогот на закон за данок на солидарност?


Владата го утврди текстот на Предлогот на закон за данок на солидарност . Овој данок треба да дејствува како редистрибутивна мерка, со која компаниите што ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши не очекува да се зголеми цената на електричната енергија од 1 јули годинава. За промена на начинот на пресметаката веќе ...
| | веќе видена | слични

Министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на ЕСМ Васко Ковачевски не очекуваат зголемување на цената на струјата и од 1 јули годинава. – Во ...
| | веќе видена | слични

Цената на електричната енергија се утврдува два пати годишно. На 1 јули треба да се соопшти новата цена за домаќинствата и за малите потрошувачи, но добрата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Компаниите од прехранбената индустрија што користат повластена цена на струја и кои не ги намалиле цените согласно договореното со Владата ќе ја изгубат оваа ...
| | веќе видена | слични

Компаниите од прехранбениот сектор нема да добиваат субвенционирана електрична енергија од ЕСМ Продажба доколку не се држат до договрот со владата да ги ...
| | веќе видена | слични

Министерот за економија Крешник Бектеши се согласува со реакциите на граѓаните дека голем дел од производителите не ги намалиле цените, иако користат ...
| | веќе видена | слични

До крајот на месецот ќе се знае за кои компании владата ќе донесе одлука да им ја одземе субвенцијата за струја како одговор на тоа дека не ги намалиле цените ...
| | веќе видена | слични

Ќе се укине повластената цена на струјата на компаниите што не ги поевтиниле производите Филип Здравески 10.02.2023 / 13:17 Македонија Компаниите од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дел од хигиенските производи од 1 април ќе бидат со замрзнати и пониски цени за 13 отсто во однос на износот што го имале во трговијата на мало на 20 март ...
сите 250 | | | веќе видена

Она што е клучно во целата работа околу бришењето на „20 отсто“ и неговата замена со Албанци и албански јазик е што во суштина тоа би значело поништување на ...
сите 416 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 49 | | | веќе видена

Одри Елизабет Хејл, која уби три деца и тројца возрасни откако упадна во приватно христијанско училиште во понеделникот наутро, била во расправија со нејзините ...
сите 87 | | | веќе видена

Македонија има технички квалитет, а индивидуалниот е неверојатен, оти еден на еден се одлични. Одбраната не им е најсилната страна, а и играта без топка треба ...
сите 111 | | | веќе видена

Британскиот Би-би-си објави интервју со Дмитриј Муратов, независен руски новинар и добитник на Нобеловата награда за мир. Новинарот и уредник на Новаја Газета, ...
сите 238 | | | веќе видена

Утринава во Македонија беа измерени навистина невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа невообичаено ниски за крај на месец март, објави метеорологот ...
сите 221 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка ...
сите 201 | | | веќе видена

Пишува: Свето Тоевски Вџашува со колкава леснотија и со колкава дрскост разноразни емисари, комесари, европски државници, специјални пратеници за Балканот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Се чувствувам засрамено што воопшто имав можност во животот да запознаам една таква личност. И таа и СДСМ им должат извинување на скопјани, рече лидерот на ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Слободен печат“ открива: Што пишува во Предлогот на закон за данок на солидарност?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: