Бесими: Продолжува дебатата за данокот на екстра профит

5 копии

За да се надмине оваа совршена бура и за да светот се врати на патеката на развојот потребни се промени на микро и макроекономски план, како во напредните, ...
| | веќе видена | слични

Треба да го смениме пристапот кон изборот на претставниците на кои народот им дава мандат да одлучуваат во името на граѓаните. Неопходно е да избираме ...
| | веќе видена | слични

Компанијата G-CERTI од Скопје на пазарот нуди сертификациони услуги за менаџмент системи врз основа на ISO стандарди, други технички стандарди како и обуки за ...
| | веќе видена | слични

Реформите во јавните финансии имаат за цел подолгорочно и поквалитетно планирање на буџетските програми и буџетите, одржливост и континуитет во спроведување на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Собранието ги усвои измените на Законот за данокот на личен доход со кој од 1 јануари 2023 година се продолжува со примена на рамниот данок од 10 проценти, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Хрватскиот Сабор денеска на вонредна седница го изгласа Законот за дополнителен данок на добивка, според кој компаниите со зголемена добивка ќе бидат оданочени ...
| | веќе видена | слични

Повторно ретерирање! Ако Владата спроведува „даночна реформа“ со која ретерира од спороведување на прогресивното оданочување за кое донесе одлука „пу пу ...
| | веќе видена | слични

Во анализа со наслов ,,Повторно ретерирање!” , екс директорката на УЈП Анастасија Илиеска открива што всушност ќе постигне владата со својата најнова ...
| | веќе видена | слични

Ова е дел од Концептот на даночна реформа, што го подготви Министерството за финансии, а кој треба да придонесе кон поголема праведност и поправична ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тинејџер (16) пукал во мајка си и убил двајца полицајци пред да се самоубие во Едмонтон, Канада, соопштија локалните власти. Полициски функционер и висок ...
сите 77 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика известува дека во однос на Објавата за висината на минималната плата за 2023 година („Службен весник на Република ...
сите 290 | | | веќе видена

Првиот човек на Американскиот Еврејски конгрес Ендрју Бејкер на Комеморацијата во чест на 80 години од холокаустот на македонските Евреи му покажа на премиерот ...
сите 200 | | | веќе видена

Институците денеска треба да ги заокружат анализите дали листата на прехранбени производи со замрзната цена ќе се прошири и со шеќерот, јајцата и оризот, а ...
сите 260 | | | веќе видена

„Тој доаѓа“ не е кампања за премиер Албанец, туку е кампања за најава на средба на Али Ахмети со граѓаните во Скопје. Вака веруваат незадоволните ДУИ, кои ...
сите 209 | | | веќе видена

Американските банки заедно позајмија речиси 165 милијарди долари од Федералните резерви (ФЕД) минатата недела, што укажува на зголемени „напрегања“ во ...
сите 150 | | | веќе видена

Се зголемуваат сомнежите околу мудроста за задржување на разурнатиот Бахмут соочен со беспоштедните руски напади, но украинскиот претседател Володимир Зеленски ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што пренесува Ројтерс, Надзорниот одбор на Европската централна банка се состанува за да размени мислења и да им даде информации на членовите на одборот ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими: Продолжува дебатата за данокот на екстра профит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: