Конференција за придобивките од Берлинскиот процес в понеделник во Скопје


Фондацијата „Фридрих Еберт“ информира дека во соработка со Амбсадата на Сојузна Република Германија во Македонија, во понеделник, 5 декември 2022 година со ...
| | веќе видена | слични

Најголем напредок направивме во олеснувањето на меѓусебната трговија. Си ги препознавме фитосанитарните и ветеринарните сертификати, го усогласивме работното ...
| | веќе видена | слични

Откако анализираше дека земјите кандидати од Западен Балкан со ова ниво на преговори на Подгорица и Белград ќе влезат во ЕУ за помалку од 150 години ...
| | веќе видена | слични

Германскиот новинар Михаел Мартенс пресмета дека Македонија и Албанија ќе влезат во Европската унија по точно 122,5 години, ако преговараат со темпото како на ...
| | веќе видена | слични

На 6 декември 2022 година, во Тирана се одржа Самитот на Европската унија (ЕУ) и земјите од Западен Балкан, на кој се разговараше за заедничко решавање на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Повторно нешто се придвижи и процесот на проширување на Европската унија доби замав, кажа претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен во ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите познавачи на состојбата во Југоисточна Европа и на првата цедор н проширување, дописникот на Франкфурер Алгемајне Цајтунг Михаел Мартенс во ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, е дел од македонската делегација предводена од премиерот Ковачевски на Самитот ЕУ – Западен Балкан, кој се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Холандија бара од ЕУ да се вратат визите за Србија доколку не воведе санкции за Русија. Претставничкиот дом на Холандија на 8 декември, усвои резолуција со ...
| | веќе видена | слични

Секретарот за меѓународна соработка на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бојан Маричиќ, заедно со лидерот Димитар Ковачевски и потпретседателката, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не стивнуваат реакциите после чествувањето на годишнината од роденденот на најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев. Министерството за надворешни ...
сите 301 | | | веќе видена

Во текот на денешниот ден треба да се знаат повеќе детали околу веќе извесното влегување на Алијанса за Албанците во Влада. Иако во претходните денови се ...
сите 183 | | | веќе видена

Најмалку 670 лица загинаа во Турција и Сирија по силниот земјотрес со јачина од 7,4 степени по Рихтер пред зори ја погоди областа северно од турскиот град ...
сите 313 | | | веќе видена

Врнежите од дожд и формирањето снежна покривка на повисоките места мината недела, позитивно ќе влијаат на есенските посеви зашто количеството воден талог ќе ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конференција за придобивките од Берлинскиот процес в понеделник во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: