МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ ВО СТАГФЛАЦИЈА Светската банка има алармантни предвидувања

Само Русија, Украина и Белорусија имаат помала стапка на раст на своите економии од Македонија, оваа година. Извештајот на Светска банка покажува дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Инфлацијата на цените на големо во САД достигна 8,5 отсто во септември на годишна основа, што претставува намалување трет месец по ред, иако, како што ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. ...
| | веќе видена | слични

Народната банка одлучи каматната стапка на благајнични записи да се зголеми за 0,5 процентни поени, и таа сега е 3,5 проценти. Со растот на основната каматна ...
| | веќе видена | слични

-На седницата на Комитетот за оперативна монетарна политика беше одлучено каматната стапка на благајничките записи да се зголеми за 0,5 п.п. до нивото од 3,5%. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Каматната стапка на благајнични записи се зголеми за 0,5 процентни поени, и таа сега е 3,5 проценти, одлучи Народната банка. Оваа каматна стапка се смета за ...
| | веќе видена | слични

Се зголемува основната камата на 3,5 отсто, одлучи денеска Комитетот за оперативна политика на Народната банка. „На седницата на Комитетот за оперативна ...
| | веќе видена | слични

Основната каматна стапка зголемена за 0,5 п.п. до нивото од 3,50%На 10 октомври 2022 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Координативното тело на приватните превозници утре со почеток од 6 часот ќе го блокираат булеварот „Илинден” од семаформите после Влада до „МИ-ДА”. Ќе биде ...
сите 457 | | | веќе видена

„Правораздавачите“ се имуни на лелеците и солзите на родителите, кои по нечија туѓа вина го изгубиле својот млад син. Ова е ставот на Бојан Петровски, брат на ...
сите 137 | | | веќе видена

Пратеникот од ДУИ, Арбер Адеми вели дека уставните измени нема да наштетат на Македонија и смета дека Бугарите треба ги внесат во Уставот. Кажа дека треба да ...
сите 110 | | | веќе видена

Полскиот голман Војчех Шчесни изјави дека загубил облог 100 евра од Лионел Меси. Во 35. минута, главниот судија Дани Маккели, откако гледаше видео реприза, ...
сите 185 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите по смртта на познатиот неврохирург, професор д-р Јовица Угриновски, кој вчера беше погребан на градските гробишта во Бутел. Бројни ...
сите 46 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков вели дека во Македонија била силна реакција во однос на тоа треба да се направи и дека притисокот е ...
сите 153 | | | веќе видена

При денешната посета на германскиот претседател Штајнмаер на Кавадарци беше остварена средба и со градоначалникот Митко Јанчев. Разговараа на повеќе теми, при ...
сите 169 | | | веќе видена

Оливер Лукаровски, Зарко Милошевски и Зоран Ангеловски се имињата кои се во трка за шеф на Агенцијата за национална безбедност, на местото на Виктор Димовски, ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ ВО СТАГФЛАЦИЈА Светската банка има алармантни предвидувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: