Расте бројот на странски туристи, најмногу од Турција, Србија и Полска


Природните убавини и културни знаменитости само во јули годинава ги посетиле 169.449 туристи. Од нив 54 проценти се домашни, а 46 проценти се странски туристи, ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Бројот на ноќевања во туристичките сместувачки места во ЕУ, регистриран во првата половина на 2022 година, беше 14 отсто под нивото ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на турзимот, земјава се пофали со добри резултати. Кај домашните туристи нема пад, а ночевањата се зголемени за 3%. Се очекува во август да ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на туризмот, министерот за економија Крешник Бектеши, годинава, постхумно му додели признание за животно дело во областа на туризмот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации Татјана Матиќ по повод Светскиот ден на туризмот соопшти дека туризмот во Србија ги урива сите рекорди, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Национална кампања на „Јутуб“ и „Гугл“, брендирање на земјата како дестинација, патно означување на туристичките атракции, надминување на 3,2 милиона ноќевања ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Истакнати членови на Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија се закитија со Признание за животно дело заради оставање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Туризмот во последниве години се соочува со многу предизвици, кои влијаат на развојот на оваа индустрија. Имајќи предвид дека ова се светски кризи, во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Според сите показатели, годинава ќе бидат постигнати очекуваните резултати во туризмот, оценија денеска министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неколку стотини скопски домаќинства утрово се разбудија со топли радијатори. Станува збор за граѓаните од Бутел и Чаир, кои се греат на Топланата Скопје Север, ...
сите 332 | | | веќе видена

За денеска попладне е закажана средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се разговара за енергетската ...
сите 187 | | | веќе видена

Крешник Бектеши синоќа во емисијата на Клан Македонија објави дека денеска ќе има средба со дел од компаниите кои произведуваат основни суровини, за кои се ...
сите 384 | | | веќе видена

Аферата Броило тешка 26 милиони евра ја извади на виделина вистината за соларниот картел составен од Димитар Ковачевски и неговиот кум Горан Паунов. Ковачевски ...
сите 154 | | | веќе видена

Втор ден Министерството за одбрана молчи за украдените класифицирани документи и за украдените компјутери на кои имало строго доверливи документи, реагира ...
сите 263 | | | веќе видена

Извори од движењето Беса информирале дека во ќе поднесат барање за интерпелација за првиот вицепремиер Артан Груби, како и дека интерпелацијата ќе им биде ...
сите 213 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Советот на Федерацијата (Горниот дом на Рускиот парламент) со акламација ги ратификуваше договорите за анексија на Луганскиот, Доњецкиот, Запорошкиот и на ...
сите 532 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расте бројот на странски туристи, најмногу од Турција, Србија и Полска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: