Денес се празнуваат Светите маченички Минодора, Митродора и Нимфодора

Трите се родени сестри од некое место во Витинија Азиска. Воспитани во христијански дух, се повлекоа од градот во пустината, сакајќи да го воздигнат својот ум ...
| | веќе видена | слични

Денеска е 18 септември (по стар стил) и се слави Свети Евмениј, епископ Гортински на Крит. Од младоста сесрдно одеше по Христа, ослободувајќи се од двете ...
| | веќе видена | слични

Православните верници денеска, 30-ти септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани меѓу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска православните хрристијани го одбележуваат споменот на светите маченички Вера, Надеж и Љубов и нивната мајка Софија. Во својот богослужбен циклус, ...
| | веќе видена | слични

Живееја и пострадаа во Рим, во времето на царот Адријан. Мудрата Софија, како што ја одликува и името што го носи (бидејќи софија на грчки значи мудрост), ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 септември. Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Еве го тајниот трик со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ја разбирам потребата на СДСМ и нивните инсталации континуирано да водат црна кампања полна со невистини, клевети и омаловажувања кон мене, повеќе од четири ...
сите 396 | | | веќе видена

Анѓушев: Големите фирми зависат од државната набавка на енергенси по пониски цени Политичките субјекти треба да седнат заедно и да се види кои реални можности ...
сите 193 | | | веќе видена

Ново зголемување на цената на лебот, брашното и на печивата До крајот на ноември цената на лебот, брашното и на печивата ќе се зголеми за најмалку 10 проценти, ...
сите 265 | | | веќе видена

Сојузот на стопански комори (ССК) ги повикува институциите на државата транспарентно да остварат дијалог со сопственикот на топланите Исток и Запад, ...
сите 221 | | | веќе видена

Втор ден Министерството за одбрана молчи за украдените класифицирани документи и за украдените компјутери на кои имало строго доверливи документи, пишува на ...
сите 265 | | | веќе видена

„Сомневањата се дека премиерот Ковачевски и кумот формирале приватна фирма за производство на фотоволтаици за да продаваат на државната ФЕЦ Осломеј. Односно, ...
сите 155 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес се празнуваат Светите маченички Минодора, Митродора и Нимфодора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: