Од почетокот на војната во Украина, Кина платила 35 милијарди долари за руска енергија


Кина ја зголемува зависноста од руските енергетски извори – од почетокот на војната во Украина платила 35 милијарди долари за купување на руски природен гас, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Германија сега е „во многу подобра позиција“ да се соочи со „заканите“ од Русија, вклучително и гасната криза што настана по руската инвазија на Украина, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Француската енергетска компанија „Енџи“ (Engie) денеска соопшти дека добила известување од рускиот гигант „Газпром“ за дополнителни и моментални намалувања во ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 6 минути Цените на електричната енергија во Европа продолжуваат да уриваат рекорди, интензивирајќи ја енергетската криза во регионот и ...
| | веќе видена | слични

Операторите на електроенергетските мрежи на Данска, Финска и Шведска ја предупредија Норвешка дека се заканува со снабдувањето со електрична енергија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Се чини дека ЕУ сепак може да ја добие енергетската војна со режимот на Владимир Путин. Една од главните цели во овој конфликт за ЕУ ​​е да обезбеди што е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Приватните превозници утрово излегоа на протест на „Илинденска“ и делумно го блокираа сообраќајот во главниот град. На оваа тема разговаравме и на нашата ...
сите 426 | | | веќе видена

– Потребен е квалитетен процес на реформи и нивна одржливост за сопирање на негативните трендови со кои се соочуваме во областа на владеење на правото. Тоа ...
сите 161 | | | веќе видена

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 100 | | | веќе видена

Тајната коалиција Ковачевски – Арсовска излезе на површина. И самиот Ковачевски призна дека имал средби со Арсовска во Влада. СДС и Арсовска стојат позади ...
сите 104 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите по смртта на познатиот неврохирург, професор д-р Јовица Угриновски, кој вчера беше погребан на градските гробишта во Бутел. Бројни ...
сите 46 | | | веќе видена

При денешната посета на германскиот претседател Штајнмаер на Кавадарци беше остварена средба и со градоначалникот Митко Јанчев. Разговараа на повеќе теми, при ...
сите 262 | | | веќе видена

По две недели пауза, повторно дојави за бомби во 9 средни училишта. Но за прв пат закана за поставен експлозив добија и две основни училишта. Станува збор за ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од почетокот на војната во Украина, Кина платила 35 милијарди долари за руска енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: