ВЛАДА: Ковачевски и Бесими ручаа во Охрид со нобеловецот Кругман и разговараа за одржување на растот во време на неизвесност и потоа


Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Охрид се сретна со добитникот на Нобеловата награда за економија Пол Кругман, професор на Универзитетот Њујорк, кој е ...
| | веќе видена | слични

Ана Бјерде, потпретседателката на Светска банка за Европа и Централна Азија, од 29-ти до 31-ви мај ја посети  Македонија и се сретна со клучните партнери, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Време зa читање: 3 минути Во тек е амбициозна инвестициона агенда во инфраструктурни проекти во земјава. Инвестициите во патната инфраструктура од Коридор 8 и ...
| | веќе видена | слични

Предизвикот на кус рок е да се направи баланс помеѓу фискалната поддршка на граѓаните и фирмите и одржување на стабилно ниво на јавен долг. На долг рок ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На долг рок потребно е да се спроведе процесот на фискалната консолидација, но истовремено и да се работи на забрзување на растот преку инвестиции во ...
| | веќе видена | слични

Светот е на почеток, а не на крајот на енергетската криза. Првиот човек на ЕВН вели дека дури и утре да заврши војната во Украина, цените на енергенсите ...
| | веќе видена | слични

Светската банка и натаму ќе ја поддржува Народната банка за јакнење на финансиската стабилност, беше посочено на работна средба на гувернерката Анита ...
| | веќе видена | слични

Преку амбициозна инвестициска агенда во инфраструктурата, зелената транзиција и дигитализација, во земјава и регионот, на среден рок можат да се постигнат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вистината е тоа, дека со Македонија, простете ми за изразот, сите се мајтапат. Кога беше историјата, Грција ги условуваше со името, овие другите ѝ го ...
сите 926 | | | веќе видена

-Вистината боли. Особено го боли Бујар Османи, како и Зоран Заев и Димитар Ковачевски. Вчера кажав дека Бујар Османи работи Албанија да почне преговори со ЕУ, ...
сите 414 | | | веќе видена

Норвешката разузнавачка служба ПСТ, задолжена за борба против тероризмот, објави дека го водат како чин на исламски тероризам пукањето во кое без убиени две ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВЛАДА: Ковачевски и Бесими ручаа во Охрид со нобеловецот Кругман и разговараа за одржување на растот во време на неизвесност и потоа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: