Ангелоски: Бизнисите да реагираат претприемачки, институциите да обезбедат поддршка


Претседателот на Сојузот на стопански комори, Трајан Ангелоски на „Марили бизнис форумот“ кој се одржа денес во Охрид истакна дека ситуацијата во која се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Мерки треба да има – таргетирани и наменски, за најранливите категории да можат да ја пребродат кризата. Мерките треба да бидат времени за да не се нарушат ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии Фатмир Бесими пишува во новата колумна посветена на СЕФФ 2022 и одржување на растот во време на криза дека мерки мора да има. Мерки ...
| | веќе видена | слични

Соочена со неизвесност и удари од сите страни, домашната економија го има и проблемот со планирањето на идниот развој. Токму оваа негативност е, според Ангел ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фатмир Бесими, министер за финансии на Република Македонија, објави нова колумна. „Неделава која веќе изминува, Скопје беше центарот на економската дискусија ...
| | веќе видена | слични

Ноќта е најтемна пред зората. Така и по надминување на оваа криза, треба да излеземе со посилна и поотпорна економија, концепт кој авторот на „Црниот лебед„, ...
| | веќе видена | слични

Ако нобеловецот Јозеф Стиглиц беше во фокусот на годинешниот Светски економски форум во Давос, ние ја имавме честа да бидеме домаќини на уважениот професор и ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

По усвојувањето на ребалансот, во најкраток рок ќе почне имплементацијата на новите антикризни мерки кои ќе бидат таргетирани, најавуваат од Министерството за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија мора да подготви патоказ и да покаже трајна политичка волја и трајно спроведување на обврските за човековите права. И овој патоказ, кој треба да го ...
сите 1031 | | | веќе видена

Екс министерот за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на Бугарија и францускиот предлог. Вели ...
сите 248 | | | веќе видена

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Мицкоски лично присуствуваше ...
сите 293 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдакти на Македонија (КСС) преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандман до пратениците во Собранието, со кој бара ...
сите 227 | | | веќе видена

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел смета дека Унијата во различни периоди плати цена за принципот на едногласност во ...
сите 336 | | | веќе видена

Кумановец физички ја нападнал сопругата во семејниот дом, соопшти денеска секторот за внатрешни работи Куманово. Полициските службеници од СВР Куманово утрово ...
сите 320 | | | веќе видена

Шест уметнички слики украле провалници кои влегле во една книжарница во Скопје во непознато време, но во период кога биила затворена, од саботата попладнето па ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангелоски: Бизнисите да реагираат претприемачки, институциите да обезбедат поддршка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: