Бесими тврди - пари за повисоки плати на администрацијата нема - ССМ најавува генерален штрајк


Во буџетот нема пари за повисоки плати на административците. Ниту министерството за финансии преговарало со ССМ, ниту пак е адресата каде треба да се ...
| | веќе видена | слични

Износот кој го бараме не е голем, туку солидарен, за да се издржат ценовните шокови предизвикани поради инфлацијата, додаде Димовски. Претседателството на ССМ ...
| | веќе видена | слични

Потпишување на колективниот договор со утврдување на линерано зголемување на платите во јавниот сектор за 2806 денари и враќање на изгубеното право на регрес ...
| | веќе видена | слични

ССМ донесе одлука за повикување на генерален штрајк во јавниот сектор доколку не се исполнат нивните барања до 21.06. Тие побараа: -Потпишување на колективен ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хрстијан Мицкоски рече дека ги поддржува работниците, но не и синдикалниот лидер на ССМ. Ние секогаш поддржуваме работнички права и сме ...
| | веќе видена | слични

Синдикалниот лидер Дарко Димовски е разочаран што прво добиле ветување дека нивното барање ќе биде земено предвид со ребалансот на буџетот па потоа ставката ...
| | веќе видена | слични

Највисоките тела на Сојузот на синдикати на Македонија денеска донесоа одлука за генерален штрајк што треба да се одржи на 22 јуни, доколку дотогаш не бидат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат, коментирајќи го договорот за коридорите 8 и 10Д истакна дека ...
сите 349 | | | веќе видена

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечнатачасовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) ...
сите 143 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 50 | | | веќе видена

Пишува: Свето Тоевски Сега, кога се во тек се пожестоки обиди за уништување на македонската нација овојпат и со промена на Уставот преку „уставниот инженеринг“ ...
сите 104 | | | веќе видена

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно Косово се „протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник (поранешниот српски ...
сите 593 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го „нападна“ градоначалникот на Киев и поранешниот боксер Виталиј Кличко, откако тројца жители на главниот град беа ...
сите 183 | | | веќе видена

Актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган освои 52,18 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори во таа земја. Ова официјално го ...
сите 242 | | | веќе видена

За време на викендот и во текот на следната недела во попладневните часови ќе се задржи нестабилно време со појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими тврди - пари за повисоки плати на администрацијата нема - ССМ најавува генерален штрајк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: