Тешки мини подметнати на патот пред МПЦ-ОА


Признавањето на автокефалноста на црквата во Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, за кој се очекува да се разговара на следниот ...
| | веќе видена | слични

Четириесет и шестиот српски патријарх Порфириј (секуларно име Првослав Периќ) се смета за релативно умерен црковен великодостојник, за разлика од неговите ...
| | веќе видена | слични

Веста за заедничката литургија на македонската и српската православна црква во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје за одобрувањето и благослов на ...
| | веќе видена | слични

Српскиот патријарх Порфириј вчера по сослужувањето на заедничка литургија со aрхиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан во Соборниот храм во Скопје, ја ...
| | веќе видена | слични

Српски верски аналитичар за „Локално“: Цариград ќе даде полуавтокефалност на МПЦ, која што повеќе ќе личи на парохија Ињац за „Локално“: Позади Вселенската ...
| | веќе видена | слични

Во Соборниот храм во Скопје, на заедничката литургија, патријархот на српската Православна Црква, неговата еминенција Порфириј ја призна автокефалноста на ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ упати честитка по повод одлуката на Српската Православна Црква за прифаќање на афтокефалноста на Македонската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 157 | | | веќе видена

Стручните лица кои ги контактираше „Фактор“ за мислење во врска со потпишаниот договор на Владата со „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“ за фабрика во индустриската зона во ...
сите 140 | | | веќе видена

Забавата за Охридскиот Рамковен Договор како да не помина во „духот“ на соживотот. Тоа можеше да се види од исвиркувањето на македонскиот јазик на истата.На ...
сите 88 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 299 | | | веќе видена

„Мислам дека ниту еден писател денес не го заслужува тоа повеќе од него. Кампањата започнува сега“, напиша Бернар-Анри Леви.Ружди бил нападнат со нож во ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тешки мини подметнати на патот пред МПЦ-ОА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: