Захариева: Фокусот на Македонија не е да почне преговори со ЕУ, туку бугарските барања да не влезат во преговарачката рамка.


Во интерес на Бугарија е Македонија да се реформира, а договорот за добрососедство, да стане дел од преговарачката рамка, вели ексминистерката за надворешни ...
| | веќе видена | слични

Кога за нешто нема решение, тоа не е проблем, тоа е несреќа. Ако ништо не можеме да направиме, подобро е да му свртиме грб и да продолжиме понатаму, вели ...
| | веќе видена | слични

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска во интервју за „Радио Бугарија“ изјави дека земјата ќе продолжи да го поддржува легитимното барање ...
| | веќе видена | слични

„Обезбедувањето на потребното двотретинско мнозинство во Собранието, за да се внесат Бугарите во македонскиот устав, значи за да се стаса до’волшебните 80 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Освен некои поединечни коментари од носители на јавни функции, изостана вистинска и суштинска реакција од страна на повиканите релевантни македонски чинители, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Македонскиот пат кон ЕУ и НАТО што почна преку Грција со смена на уставното име на Република Македонија и античката историја, сега продолжува преку Бугарија со ...
| | веќе видена | слични

Во Софија денеска и утре продолжуваат разговорите на експертско ниво меѓу министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија посветени на ...
| | веќе видена | слични

Утре започнува средбата на експертски групи при министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија, на која ќе се разговара за политички ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали помалите коалициски партнери ќе останат во владата или пак ќе останат на своите претходни ставови дека францускиот предлог е неприфатлив за нив. Повеќето ...
сите 545 | | | веќе видена

Граѓаните не го разбираат новиот тарифник за струјата и не знаат како да ја пресметаат потрошувачката на калкулаторот што е објавен на веб-страницата на ...
сите 471 | | | веќе видена

Повеќето бугарски барања кои се неприфатливи за Македонија со кои Бугарија го условува нашиот пат кон ЕУ се содржат во Протоколот од меѓувладината комисија. Но ...
сите 710 | | | веќе видена

Вчера во дебатниот магазин „Click Plus“ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски кој коментираше околу францускиот предлог. Тој порача ...
сите 651 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Захариева: Фокусот на Македонија не е да почне преговори со ЕУ, туку бугарските барања да не влезат во преговарачката рамка.

Од:
До кого (е-маил):
Порака: