Марковска: Далеку од разумот е дека имате малцинство во една држава, а во друга држава нема


Посетата на премиерот Ковачевски во Брисел е позитивен сигнал. За нив значајно е проширувањето во ЕУ, тоа е силна порака дека и на проширувањето се гледа од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не слушнавме досега дека Бугарија прави отстапки, секогаш се зборува Македонија да ги прави. Толку ли е тешко власта да побара Бугарија да ги усвои одлуките на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на СДСМ Миле Талевски во емисијата Објектив на НТВ истакна дека не се преговара за македонскиот идентитет и за македонскиот литературен јазик, ...
| | веќе видена | слични

„Мислам дека се внесе нова енергија во односите со Бугарија, за разлика од последниве 2 години. По потпишувањето на Преспанскиот договор драстично се влошија ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од ВМРО – НП Љупчо Балкоски се осврна на можностите за економска соработка со Бугарија која ја заговараат двајцата премиери Ковачевски и Петков за ...
| | веќе видена | слични

Во врска со случувањата со Бугарија поранешната пратеничка Ѓулистана Марковска во „Студио 10“, изјави дека смета дека по двете средби нашиот источен сосед е ...
| | веќе видена | слични

Останато

На 13.08.2022 во 01.00 часот при вршење на акциска контрола според планот „Безбедно лето 2022“ во повеќе угостителски објекти во Битола се затекнати ...
сите 478 | | | веќе видена

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 171 | | | веќе видена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги опомена своите функционери. Тој им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да ...
сите 129 | | | веќе видена

Рамковниот договор овозможи мир, но она што не можеше да го предвиди Рамковниот договор е криминалот на ДУИ кој се случи потоа. 20 години една иста политичка ...
сите 96 | | | веќе видена

На 11.08.2022 околу 10.16 часот во СВР Скопје е пријавено дека во обложувалница на подрачјето на Бит Пазар, едно лице со закана од вработената се обидело да ...
сите 190 | | | веќе видена

Во земјавата нема мајмунски сипаници. Сомнежите беа расчистени откако синоќа, по четиридневна неизвесност негативен се покажа резултатот од тестот на Кичевецот ...
сите 293 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 106 | | | веќе видена

Членот на американскиот Совет за национална безбедност изјави дека Русија планира да одржи такви гласања во регионите Херсон, Запорожје, Луганск и Доњецк и во ...
сите 312 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Марковска: Далеку од разумот е дека имате малцинство во една држава, а во друга држава нема

Од:
До кого (е-маил):
Порака: