Наместо Радев во Брисел ќе оди Петков за да го каже своето прво „не“ за Македонија


Доколку Парламентот денеска ја одобри новата бугарска влада, Кирил Петков ќе го замени бугарскиот претседател Румен Радев како претставник на Бугарија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со исполнување на бугарските барања, тие исполнуваат вековен идеал, а ние стануваме жртва, вели за „Што не е јасно“ на Алфа, новинарот Предраг Димитровски кој ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Бугарскиот претседател Румен Радев за време на разговорите со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Софија повикал Договорот за пријателство, добрососедство и ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Како што јави дописникот на МИА од Софија, заедничкиот став на двајцата бил дека европската интеграција на Република Македонија е во интерес на целиот регион, ...
| | веќе видена | слични

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и РСМ и Договорот од Преспа меѓу Грција и РСМ да бидат вклучени во преговарачката рамка на ...
| | веќе видена | слични

Новата влада на Кирил Петков се потпира на прагматизам и енергично дејствување. Се разбира, таа тргна да ја извлече Бугарија од ќорсокакот во односите со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Бугарија Румен Радев го прими премиерот на Република Грција Киријакос Мицотакис, кој е во работна посета на Софија. Како што јави дописникот ...
| | веќе видена | слични

Oна што го гледам во моментов е дека акцентот ќе биде главно на економските и финансиските придобивки на Бугарија и Северна Македонија да се разберат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ние не додадовме нови барања до Скопје и сме подготвени да ја одобриме првата ...
сите 1061 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 205 | | | веќе видена

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт Гоце Делчев на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија вели ...
сите 289 | | | веќе видена

Молкот од Владата во врска со францускиот предлог, министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека е државна стратегија, со цел да не придонесат кон ...
сите 100 | | | веќе видена

Доколку се сака решение за билатерално прашање каде би имало балансиран пристап, но и да се земат предвид критериумите за приклучување на Европската Унија, ...
сите 295 | | | веќе видена

Ако луѓето ширум Европската унија го намалат греењето за само 2 степени и ја подигнат температурата на клима уредите за 2 степени, тоа би заштедило количина на ...
сите 410 | | | веќе видена

Бараме директна одговорност од Ковачевски за францускиот предлог, кој самиот го преговараше и го договори. Ковачевски не може да манипулира дека тој и Владата ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наместо Радев во Брисел ќе оди Петков за да го каже своето прво „не“ за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: