Намален кредитниот рејтинг на Франција, Италија, Шпанија ...

Меѓународната агенција „Стандард енд Пурс“ го намали кредитниот рејтинг на девет земји од еврозоната, меѓу кои и се и Франција, Австрија, Италија и Шпанија. Црниот петок за кредитните рејтинзи на дел од најмоќните европски економии... Меѓународната агенција „Стандард енд Пурс“ го намали кредитниот рејтинг на девет земји од еврозоната, меѓу кои и се и Франција, Австрија, Италија и Шпанија. Црниот петок за кредитните рејтинзи на дел од најмоќните европски економии вклучи нов аларм на стариот континент. Ова се оценува како силен удар во ситуација кога земјите од еврозоната се во константна борба со должничката криза и успорената економија. Сепак бројни се и мислењата дека оценката на „Стандард енд Пурс“ не треба да се зема „здраво за готово“. Особено остри се реакциите од втората европска економија, Франција која го изгуби најсилниот кредитен рејтинг ААА. - Оваа одлука беше очекувана, иако може да кажеме дека доаѓа во лошо време, со оглед на напорите на еврозоната, напори кои инвеститорите почнуваат да ги ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата Стандард енд пурс им рекла на лидерите на еврозоната дека не се способни да ја решат кризата со долгови. Агенцијата за кредитна проценка Стандард енд пурс им рекла на лидерите на еврозоната дека се неспобосни за да ја решат кризата со долгови кои ги довела до намалување на кредитниот рејтинг за девет земји на еврозоната. "Политичкото опкружување во еврозоната не било на висина на предизвиккот кој го носи кризата. Ефикасноста, стабилноста и предвидливоста на политиката и европските институции не се цврсти колку што би требало да бидат.", изјавиле од Стандард енд пурс. Лидерите на Агенцијата посебно се свртеле кон политиката која решението на кризата го заснова на политиката за штедење и буџетските кратења. "Процесот реформи кој единствено се заснова на политичкото буџетно штедење со себе носи ризик од самоуништување.", предупредува Агенцијата. Ве потсетуваме дека, S&P во петокот го намалиле рејтингот на Франција, Австрија, Словенија, Словачка, Малта, Италија, Шпанија, Португалија и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Еврото ќе остане светска валута, а еврозоната ќе се опорави од должничката криза, изјави денеска еврокомесарот за внатрешен пазар Мишел Барние. Тој го повтори своето изненадување од одлуката на агенцијата „Стандард енд Пурс“ да го намали кредитниот рејтинг на девет земји од еврозоната, наведувајќи дека 17-те членки на европската монетарна унија преземале „огромни чекори“ за враќање на пазарната доверба. - Да нема забуни: ова не е криза на еврото како валута. Еврото е тука да остане. Во последните 10 години еврото докажа дека е вистинска светска валута... И покрај проблемите и понатаму е силно. Вистинската криза со која моментално се соочува еврозоната е кризата на доверба. Нашето политичко единство, нашата одлучност и способноста да го исправиме она што е погрешно се наоѓаат пред тест, истакна Барние пред присутните на Азискиот финансиски форум во Хонг Конг. Агенцијата „Стандард енд Пурс“ во петокот го намали кредитниот рејтинг на девет земји од еврозоната, вклучувајќи ги и Франција и Австрија, поради ...
| | веќе видена | слични

Откако американската агенција за кредитен рејтинг „Стандард и Пурс“ ги намали рејтинзите на 9 од 17 држави-членки на еврозоната, а најмногу изгубија Франција и Австрија, потоа Италија, Шпанија, Кипар и Португалија, а за ниво подолу се и рејтинзите на Малта, Словачка и Словенија, германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Владите брзо да ги имплементираат новите фискални правила. Но, експертите почнаа да ги критикуваат политиките на европските држави за спас од кризата. „Меркел и Саркози го спасуваат еврото како своја политичка цел, а не ги отстрануваат последиците од кризата. Земјите што го изгубија рејтингот ги имаат двата дефицити и буџетски и на тековната сметка. Тие се' уште не почнале да ги решаваат изворите на проблемите, па затоа им е намален рејтингот “, изјави минатиот викенд хрватскиот експерт Љубо Јуричиќ за „Индекс“, кој смета дека тоа ќе се случело и со рејтингот на Хрватска доколку останела старата влада. Тој смета дека Германија и Франција можат да се спасат со политички договор, но тоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако "Стандард енд Пурс" ги намали кредитните рејтинзи на Франција и Австрија и на други седум земји, германската канцеларка Ангела Меркел ги повика владите на земјите-членки во евро-зоната брзо да ги имплементираат новите фискални правила, пренесува "Фајненшал тајмс". Меркел во саботата ги повика владите да ги имплементираат правилата изнесени во декември и да го активираат што побрзо Европскиот механизам за стабилност, кој треба да го наследи стариот фонд за спасување, ЕФСФ, кон средина на годинава. - Брзото воведување на Европскиот механизам за стабилност може да се покаже како главен чекор на овој пат - изјави канцеларката. Сепак, Меркел ги минимизираше последиците за тековниот фонд за спасување, кој сега може да го изгуби својот троен рејтинг А. -Што се однесува до ЕФСФ (European Financial Stability Facility), не гледам дека треба нешто да се промени - изјави Меркел. Намалувањето на рејтингот на Франција три месеци од изборите е удар за претседателот Никола Саркози. Тоа ги отежнува можностите тој да ...
| | веќе видена | слични

По намалувањето на кредитниот рејтинг на девет држави членки на еврозоната од страна на агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард енд Пурс“, еврото забележа најголем пад во однос на доларот во последните 17 месеци. Едно евро вчера се тргуваше за долар и 26 центи, што е пад од 1,1 процент за само еден ден. Аналитичарите предвидуваат уште подрастичен пад на еврото од утре. „Стандард енд Пурс“ во петокот го намали кредитниот рејтинг на Франција, Австрија, Словенија, Словачка, Малта, Италија, Шпанија, Португалија и Кипар. Рејтингот на Франција и Австрија е намален од максималниот ААА на АА+, со предупредување дека во блиска иднина двете држави може да се соочат со дополнително намалување на рејтингот. Во австрискиот случај, намалувањето на рејтингот се должи на ранливиот банкарски сектор, додека Франција, негативната оценка ја доби поради влошените политички, финансиски и монетарни показатели во еврозоната, со која Франција е тесно поврзана. Рејтингот на Шпанија е намален за две оценки, а веројатноста дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Намален кредитниот рејтинг на Франција, Италија, Шпанија ...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: