Ивлечени завеаните на Караџица

Планинари од Скопје извлекоа дел од завеаните планинари а хелихоптер на АРМ спаси четворица граѓани од домот на Караџица. Денес напладне заврши петдневниот кошмар на осуммината заложници на снежното невреме што ја зафати планината уште на Божик. Планинарите претпладнево ја прифатиле опцијата на своите колеги да тргнат од домот во правец кон месноста Преслап. Во исто време со нив тргнале и тимот спасувачи и искусни планинари. Акцијата ја следеле и активисти на Црвениот крст на Македонија. По неколку часа пешачење во снег, наместа висок и по неколку метри, и испешачени пет километри планинарите се пронашле на договореното место. Потоа спасувачите им помогнале да испешачат уште еден дел од патот, за на крај, да стигнат до џиповите со кои ги донеле во Скопје. Се заврши како што треба, ова е едно животно искуство повеќе. Планината ја оставивме зад нас сега е полесно за сите особено за моите пријатели кои не беа физички подготвени да ја испешачат делницата и да се симнат со нас до Преслап. Прво нив армискиот ...
| | веќе видена | слични

Во текот на вчерашниот ден четворица од вкупно осум планинари биле евакуирани од планинарскиот дом „Караџица“, со помош на хеликоптер на МВР, а преостанатите четири лица се евакуирани од планинарските друштва „Драчево“ и „Македон“, кои самите со теренски возила го пробиваа патот долг над 15 километри. Планинарите поради големите врнежи од снег не можеа да го напуштат домот од петокот, каде што престојуваа сé до вчера, кога се презеде неопходната акција. Ж.В.
| | веќе видена | слични

Специјалците од полициска единица „Тигри“, со полициски хеликоптер ги спасија заглавените планинари на планината Караџица. Акцијата за спасување почна во 10.30 часот, а заврши еден час подоцна. Од планинарскиот дом „Караџица“ спасени се четворица скопјани на возраст од 26 до 36 години, кои изминативе шест дена ги поминаа завеани на планината.
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран и Вице Заев два дена бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот Рекет“, обвинија од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија велат дека ...
сите 541 | | | веќе видена

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 360 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 265 | | | веќе видена

Во МВР има проблем со изработката на пасошите и другите лични документи поради новото уставно име, тврдо Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, ...
сите 134 | | | веќе видена

- Сакам да ја информирам домашната и меѓународната јавност дека техничкиот премиер Оливер Спасовски продолжува да го попречува функционирањето на техничката ...
сите 177 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ивлечени завеаните на Караџица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: