Хирурзите од Универзитетската болница на Дјук направија прва трансплантација на механичко срце во САД

Триесет и девет годишен пациент од Шалот, Северна Каролина, е првиот човек во САД на кој му е направена трансплантација на механичко срце. Операцијата ја ...
| | веќе видена | слични

До пред неколку години од фондовската каса се издвојувале околу половина милион евра за десетина пациенти, кои што годишно имале потреба да се лекуваат надвор ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред само неколку месеци, млада пациентка повторно застана на нозе откако и беше заменето малигно коскено ткиво со здраво коскено ткиво од починат донор. Ваков ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Околу 150 пациенти со малигни болести на коските годишно се лекуваат на Клиниката за ортопедија, каде за првпат е направена трансплантација на коскено ткиво на ...
| | веќе видена | слични

Сѐ помалку пациенти со малигни заболувања на коскениот систем се праќаат на лекување во странство, бидејќи со реновираните оддели на Клиниката за ортопедија се ...
| | веќе видена | слични

Повредите се случуваат и на работа и во домашни услови. Гледаме најразлични типови на повреди, од оние на машини за сечење лимови, профили, дрва, циркулари, ...
| | веќе видена | слични

Приказната на борбата со килограмите и со елефантијазата, на триесет и деветгодишниот Славчо Апостолов од Скопје доби среќен крај. Триесет и осумгодишниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако ...
сите 121 | | | веќе видена

Мене ми се потребни влезните информации од извештајот, за да можам мирно да спијам и слободно да ја донесам и оправдам одлуката, без разлика дали е оставка и ...
сите 294 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи за време на посетата на Њујорк во рамките на неговото учество на 76 заседание на Генералното Собрание, го посети ...
сите 141 | | | веќе видена

Разбираме дека е уплашен, дека го чека казната од граѓаните, но по дебаклот што му се случи на ТВ дуелот, на Мицкоски не му се доволни ниту 10 интервјуа за да ...
сите 243 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хирурзите од Универзитетската болница на Дјук направија прва трансплантација на механичко срце во САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: