Бројот на жители на Кина достигна 1,4 милијарди, нацијата драматично старее

Резултатите од последниот попис во земјата покажале дека од 2010 година, кинеското население над 60 години пораснало за 5,44 проценти на 264 милиони. Секое ...
| | веќе видена | слични

Бројот на разводи во Кина опаднал за повеќе од 70 проценти во првото тримесечје оваа година, откако на сила стапил контроверзниот закон на основа на кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор и се извини на Кина во име на неговата земја за масакрот на над повеќе од 300 Кинези од страна на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 193 | | | веќе видена

Борбата против криминалот и корупцијата продолжува и никој нема да биде поштеден од какви било индиции или постапки коишто се незаконски, порача премиерот, ...
сите 244 | | | веќе видена

Повторно зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се бележи во текот на вчерашниот ден. Од направени 5.315 тестирања, регистрирани ...
сите 202 | | | веќе видена

Дваесет и седумгодишно момче од Македонска Каменица е прободено во викенд куќа во Поточко маало во Македонска Каменица. Настанот кој е потврден од полициските ...
сите 273 | | | веќе видена

Како дел од церемонијата на потпишување на договорот и меморандумите денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како Мини Шенген која се ќе се ...
сите 422 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бројот на жители на Кина достигна 1,4 милијарди, нацијата драматично старее

Од:
До кого (е-маил):
Порака: