СВЕТОТ ОДБЕЛЕЖУВА 9 МАЈ: Денеска Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа


Светот денеска го одбележува Денот на победата над фашизмот. На 9 мај 1945 година со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека националните поделби за време на пандемијата со ковид-19 ја нагласија потребата од зајакнување на силата на ...
| | веќе видена | слични

Нашата битка денес е всушност битка и на Европа самата со себе, да си го одржи зборот. Крајно време е да ги почнеме заслужените преговори за членство и така ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли, при обраќањето на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа, потсети дека од почетокот на мандатот ...
| | веќе видена | слични

Додека акцијата за масовна вакцинација влева надеж за излез од пандемијата, ковид-19 нè потсети на две клучни работи: дека сите сме меѓусебно поврзани и дека ...
| | веќе видена | слични

На само стотина метри оддалеченост, во центарот на Скопје, Руската амбасада го прослави Денот на победата над фашизмот а Европската делегација Денот на Европа. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешната одлука на судот за 27 април е темпирана и планирана прeсуда која има за цел да создава страв кај политичките непријатели на Зоран Заев и целосно ја ...
сите 142 | | | веќе видена

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис денеска во обраќање до јавноста предупреди дека земјата се соочува со најнеиздржелив топлотен бран од 1987 година, кога ...
сите 413 | | | веќе видена

Централна свеченост по повод честувањето на Илинден во Крушево. Свеченоста започна со полагање свежо цвеќе од претседателот Стево Пендаровски и бројни ...
сите 229 | | | веќе видена

Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен ...
сите 279 | | | веќе видена

Во пожарот што попладнево избувна на две локации во Кочани, и се доближи до станбените домови над градот во Белско Маало, има оштетени куќи, помошни објекти, ...
сите 152 | | | веќе видена

Голем удел во бројот на новозаразени периодов се патниците кои доаѓаат од странство, а дали тие се носители на Делта-варијантата се утврдува дополнително, ...
сите 255 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СВЕТОТ ОДБЕЛЕЖУВА 9 МАЈ: Денеска Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: