Анализа - Каква опасност носи раздвојувањето на Македонија и Албанија на евроинтегративниот пат?


Проблемот со Бугарија треба да се надмине за на земјава да и се отвори патот кон ЕУ. Еврокомесарот Вархеји вчера рече дека услов за старт на преговиорите е ...
| | веќе видена | слични

Во организација на министрите за надворешни работи на Грција и Романија, Никос Дендиас и Богдан Ауреску, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и ...
| | веќе видена | слични

На состанокот, учествуваше и генералниот секретар на Европската служба за надворешни работи на ЕУ, Стефано Санино, како и Мирослав Лајчак, посебен претставник ...
| | веќе видена | слични

За политичкиот аналитичар Петар Арсовски вистинско изненадување би било ако земјава добие зелено светло на јунскиот самит, иако постојат минимални шанси. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Нашиот идентитет не е за преговори и никогаш нема да биде. Сé додека некој се обидува, а гледаме дека се обидува, македонскиот јазик и македонскиот идентитет ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„Убеден сум дека наскоро грчкиот парламент ќе ги ратификува меморандумите за поддршка за забрзување на процесот на интеграција на  Македонија во ЕУ, за ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Европската унија мора да признае дека земјите од Западен Балкан кои се стремат кон членство ја губат вербата во долгорочната стратегија за проширување на ...
| | веќе видена | слични

Ние не се откажуваме – уверлив е шефот на дипломатијата Бујар Османи. И покрај цврстиот став на привремениот министер за надворешни работи на Бугарија Светлан ...
| | веќе видена | слични

„Се согласивме дека има шанси во наредните самити на ЕУ, да се направи исчекор, бидејќи вече кредибилитетот на Унијата во регионот е под сериозен тест“, вели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова е видео колаж од изјави во однос на Македонија и Бугарија, којшто завршува со она коешто стигна од Бугарија како информација испратена од како што велат од ...
сите 637 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, в о последните 24 часа се направени 1.601 тестирања, а ...
сите 422 | | | веќе видена

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред да го изговорат зборот „закон“, ...
сите 261 | | | веќе видена

СУТКОЗ, синдикатот на угостителството и туризмот, како што велат во денешното соопштени, уште на самиот почеток на здравствената криза предупредувале дека ...
сите 220 | | | веќе видена

Доналд Трамп се огласи во врска со снимката на која се гледа дека неговиот наследник, Џо Бајден користи „ливчиња со одговори“ за време на неодамнешната прес ...
сите 191 | | | веќе видена

Неспособноста на Филипче и Заев резултира со тоа околу 20 илјади граѓани викендов да се ревакцинираат, а некои и вакцинираат против корона главно во Србија, ...
сите 159 | | | веќе видена

„Зоран Заев и СДСМ наметнаа 14 денари давачки кон буџетот за секој литар гориво. Заради Зоран Заев и СДСМ горивата во Македонија се поскапи за 14 денари, пари ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа - Каква опасност носи раздвојувањето на Македонија и Албанија на евроинтегративниот пат?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: