Судот за човекови права во Стразбур ја осуди Бугарија за антисемитизам

Европскиот суд за човекови права во Стразбур донесе обвинителна пресуда против Бугарија во два случаи во вторникот прогласувајќи ја за виновна за антисемитски ...
| | веќе видена | слични

Украина поднесе меѓудржавна тужба против Русија до Европскиот суд за човекови права, во која се зборува за „насочени убиства на противници на Русија“, соопшти ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Болни, живот во неизвесност, револтирани, обележани, соочени со дополнително оптoварување по психичкото здравје… Вака во кратки црти може да се опише она што ...
| | веќе видена | слични

ЕУ е незадоволна од тоа како Бугарија се справува со расизмот и омразата кон странците. На Софија и е даден рок од два месеца да го усогласи своето ...
| | веќе видена | слични

Загадениот воздух, уништените почви, дивите депонии, исушените речни корита се и резултат на негрижа на надлежните институции и на неизвршување на законските ...
| | веќе видена | слични

Европскиот формалноправен механизам за остварување на правата од областа на животната средина е воспоставен со потпишувањето на Архуската конвенција во 1998 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тој потенцира дека има системски слабости во постапувањето со лица против кои што се водат истраги против нив, а случајот со поранешниот директор на управата ...
сите 625 | | | веќе видена

Јужноафриканскиот сој на коронавирусот кај нас се уште не е детектиран, а околу седумдесетина проценти, според лабораторијата на болницата „Жан Митрев“, а оваа ...
сите 215 | | | веќе видена

СТАВОВИТЕ НА ГЕОГРИЕВСКИ ПОТТИКНАА РЕАКЦИИ Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски реагираше за предлогот кој го даде екс премиерот Љупчо Георгиевски ...
сите 90 | | | веќе видена

Обвинетиот Сашо Мијалков во “Таргет-Тврдина”, не се следи со видео и аудио надзор како што определи Кривичниот суд, туку издржува куќен притвор со физичко ...
сите 178 | | | веќе видена

Правдата е тука, иста за сите, законите важат за сите подеднакво, времето на привилегирани пред законот, времето на партизирани пресуди и обвиненија по нарачка ...
сите 408 | | | веќе видена

Семејствата на осудените за „Монструм“ нема да можат да го поминат полицискиот кордон на крстосницата после Бит-пазар. Силно полициско обезбедување, оклопни ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека е вратен авансот за кинеските вакцини поради „наша безбедност“, додавајќи дека тоа не значи дека тие нема да ...
сите 407 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судот за човекови права во Стразбур ја осуди Бугарија за антисемитизам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: