Чудото наречено GameStop: Малите инвеститори ги фрлија на колена големите фондовски играчи


Акциите на „GameStop“ минатата година во април вредеа само 2,80 долари, а во средата можеа да се продадат за неверојатни 340 долари. Само оваа година, цената ...
| | веќе видена | слични

Аматери-инвеститори од „Редит“ се одговорни за огромниот раст на акциите на една корпорација, а начинот на кој го направија тоа буквално се раскажува на сите ...
| | веќе видена | слични

Според аналитичката компанија „С3 партнерс“, големите трговци со краткорочни акции изгубиле околу 5 милијарди долари, а најголемите инвеститори стекнале профит ...
| | веќе видена | слични

Вредноста на среброто утрово достигна максимум од последните пет месеци, скокнаа акциите на рудниците за сребро, а веб-страниците што го продаваат овој ...
| | веќе видена | слични

“Short selling” како термин, од неодамна се почесто можевме да го прочитаме и кај нашите медиуми. Во последниве денови, оваа тема беше крајно актуелна поради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение излезе со нови детали за, како што ја нарекуваат, коалицијата на премиерот Зоран Заев со поранешниот директор ...
сите 610 | | | веќе видена

Семејствата на осудените за „Монструм“ нема да можат да го поминат полицискиот кордон на крстосницата после Бит-пазар. Силно полициско обезбедување, оклопни ...
сите 204 | | | веќе видена

Вакцинацијата вака или онака се спроведува несекаде во светот, некаде повеќе, некаде помалку, во зависност од тоа колку владите успеале да набават вакцини. ...
сите 145 | | | веќе видена

Тоа е официјално. Новак Ѓоковиќ се изедначи со рекордот на Роџер Федерер по бројот на недели на врвот на АТП-листата. Српскиот тенисер, денес ја започна ...
сите 72 | | | веќе видена

Скоро осум часа, Александар и Јордан Мијалков синови на избеганиот Сашо Мијалков даваат исказ во полициската станица во Кисела Вода. Полицијата се обидува да ...
сите 735 | | | веќе видена

На 28.02.2021, по претходна пријава, полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола во с.Банско, струмичко, при што било констатирано дека Д.И.(57) и ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чудото наречено GameStop: Малите инвеститори ги фрлија на колена големите фондовски играчи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: