Откриен дежурен „полицаец“ во човечкиот имунитет чија задача е да внимава на коронавирусот

Научниците идентификуваа антивирусен протеин кој открива размножување на вирусот во клетките и кој го контролира имунолошкиот одговор на вирусот SARS-CoV-2. ...
| | веќе видена | слични

Вирусот SARS-CoV-2 кој што го предизвикува Ковид-19 со текот на времето ќе стане сè помалку заразен, па ќе прерасне во сезонска болест. Ова ќе се случи тогаш ...
| | веќе видена | слични

Новото истражување тврди дека ковид-19 наскоро може и да премини во обична настинка. „Нашата анализа на имунолошки и епидемиолошки податоци за ендемични хумани ...
| | веќе видена | слични

Зборувањето со пријател коj e заразен со коронавирус може да биде опасно како кашлањето од близина а тоа е така благодарение на честичките на вирусот што траат ...
| | веќе видена | слични

Зборувањето со пријател кој е заразен со коронавирус може да биде опасно исто како кашлањето благодарение на честичките што се исфрлаат, покажува истражување ...
| | веќе видена | слични

Вакцината, изработена во соработка помеѓу Универзитетот во Оксфорд и компанијата „АстраЗенека“, доби „зелено светло“ за апликација во Велика Британија уште на ...
| | веќе видена | слични

Седумдесет и три доктори специјалисти и шест медицински здруженија порачаа „да му се даде како додаток на целото француско население витамин Д“ на превентивен ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата на корона вирусот влезе во втората година од своето појавување, а во светски рамки, се уште нема универзално прифатена терапија. Има неколку лекови ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шлаемот велепредавнички на власт ни се заканува со пет години затвор ако одбиеме да се попишеме, пишува актерот Сашо Тасевски, коментирајќи го вчерашното ...
сите 342 | | | веќе видена

Попладнево со почеток во 15:30 часот, Македонија против Русија ќе го одигра вториот меч од втората фаза на СП во Египет. Првиод од Словенија го загубивме со ...
сите 441 | | | веќе видена

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и се закани дека ќе ги тужи другите заради повикување преку интернет да се ...
сите 215 | | | веќе видена

Вратите на кафеаните и рестораните од денеска ќе бидат отворени до 21 часот. Во главниот град раздвижено. Д ел од граѓаните вечерва решија да ги посетат ...
сите 171 | | | веќе видена

Њујорк – Тројца војници на Националната гарда загинаа во пад на хеликоптер за време на рутински тренинг во сојузната држава Њујорк, пренесе „Си-ен-ен“. ...
сите 199 | | | веќе видена

Во пресрет на неговата инаугурација како 46 претседател на САД, Џо Бајден синоќа пристигна во американската престолнина и првото нешто што го стори е оддаде ...
сите 160 | | | веќе видена

По последното збогување од Белата куќа, Меланија и Доналд Трамп заминаа во Јужна Флорида. Во текот на летот, Меланија се пресоблече во ведар фустан кој се ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриен дежурен „полицаец“ во човечкиот имунитет чија задача е да внимава на коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: