Нов состанок на историската комисија, Заев открива: Тргна работата!


Премиерот Заев вели дека има напредок од денешната работата на мешовитата македонско-бугарска историска комисија. Историчарите ги заклучиле записниците од ...
| | веќе видена | слични

Проблемите во работата на комисијата значително се усложнуваат со врамувањето на нивните хегемонистички позиции во „резолуција“ во бугарското собрание, по што ...
| | веќе видена | слични

МАКЕДОНИЈА ОСТАНУВА ВО ЧЕКАЛНАТА НА ЕУ Премиерот Зоран Заев денеска, по повод ветото од Бугарија за Македонија за почетокот на преговорите со ЕУ во обраќањето ...
| | веќе видена | слични

Нашите историчари од заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата и за учебниците уште од септември минатата година предупредиле дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонската билатерална комисија Драги Ѓорѓиев синоќа во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека во наредните денови ќе се одржи техничка ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надоврешни работи, денеска по повод положувањето на свежо цвеќе пред споменикот на Св. Климент Охридски, уште еднаш ги повтори ставовите дека ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот со историската комисија меѓу Македонија и Бугарија Драги Ѓорѓиев рече дека на средбите со бугарските историчари не се разговара за македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Историчарите Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров велат дека проблемот со Гоце Делчев во Комисијата настапува кога ќе дојдеме до моментот зошто е тој важен за да биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новоизбраниот претседател на ДИК Александар Даштевски во гостување во емисијата “Прашањето ми е следно,, во врска со пописот кажа дека не е тешко да се заклучи ...
сите 213 | | | веќе видена

По интензивните врнежи од дожд претходниот викенд, реките во Кичевско-бродскиот регион за час го подигнаа нивото и како резултат на зголемениот водостој тие се ...
сите 191 | | | веќе видена

Првиот вицепремиер Артан Груби добил казна од 500 евра како одговорно лице во Министерството за политички систем, во чии простории во понеделникот ...
сите 99 | | | веќе видена

Поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска на денешното рочиште за настаните од 27-ми април во Собранието, негираше дека ВМРО-ДПМНЕ била ...
сите 88 | | | веќе видена

Вчера во 17:45 часот било пријавено дека во угостителски објект на подрачјето на Аеродром, по претходна расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка ...
сите 382 | | | веќе видена

Во изминатиот исклучително критичен период на пандемијата со коронавирус, кога целокупниот здравствен систем се соочуваше со огромен наплив на пациенти и ...
сите 656 | | | веќе видена

СЕ ВРАЌА СТАРОТО РАБОТНО ВРЕМЕ ЗА КАФУЛИЊАТА Единствено нешто што ќе се случи во однос на рестриктивните мерки е тоа што сигурно на 21 јануари, односно ...
сите 161 | | | веќе видена

Лејди Гага и Џенифер Лопез ќе настапат на церемонијата за инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден и потпретседателката на новоизбраниот ...
сите 140 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов состанок на историската комисија, Заев открива: Тргна работата!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: